روانگردان جديد مفدرون در اينترنت با نام تجاري نمک فروخته مي شود


مدير گروه سلامت روان دانشگاه علوم پزشکي تهران گفت: ماده روانگردان و محرک جديد مفدرون که حجم عظيمي از آن در چين توليد و از طريق اينترنت با نام تجاري نمک و گياه دارويي فروخته مي شود.
شهرام خرازي ها در گفت وگو با فارس اظهار داشت: اخيرا ماده روانگردان و محرک جديدي به نام "مفدرون " از طريق اينترنت به صورت عمده در بسته هاي يک کيلويي و به صورت تک فروشي در بسته هاي يک تا 5 گرمي با نام تجاري نمک و گياه دارويي عرضه و ارسال مي شود.
وي افزود: اين دارو نخستين بار در سال 2007 ارائه شد اما مصرف آن در اوايل سال 2008 به ميزان قابل توجهي افزايش يافت و حتي در پاره اي موارد جايگزين اکستازي شد...خرازي ها ادامه داد: مفدرون به شکل قرص، کپسول و پودر سفيد رنگ است و از طريق بلعيدن، استنشاق و تزريق مورد سو»مصرف قرار مي گيرد. همچنين تاثيرات و عوارض جانبي آن شبيه قرص هاي اکستازي است.
وي با بيان اينکه حجم عظيمي از داروي مفدرون در چين توليد مي شود اضافه کرد: سو»مصرف مفدرون سبب ايجاد حالت خوشي مفرط کاذب، احساس کذايي رهايي و بي خيالي، آسيب مرکز حافظه کوتاه مدت در مغز، تپش قلب، کاهش اشتها و افزايش دماي بدن مي شود.
خرازي ها گفت: در برخي کشورها فروش داروهايي مثل مفدرون منع قانوني ندارد; لذا اين مسئله موجب انتقال آزاد دارو به چنين کشورهايي مي شود که طبعا در اين راستا مسير جديدي براي قاچاق ايجاد مي شود. همچنين توزيع کنندگان از تفاوت هاي موجود در قوانين ملي مربوط به مواد مخدر و فقدان قوانين لازم و کافي در کشورهاي مختلف سو»استفاده کرده و با دورزدن زيرکانه قوانين محصولات خود را به عنوان جايگزين مواد ممنوعه فعلي تبليغ و توزيع مي کنند.
مدير گروه سلامت روان دانشگاه علوم پزشکي تهران خاطرنشان کرد: خوشبختانه در ايران اخيرا با همسان دانستن مواد محرک و مخدر از نظر حقوقي، خلا» قانوني برطرف شده و با توليد کنندگان، توزيع کنندگان و مصرف کنندگان مواد محرک و داروهاي روانگردان و کساني که اين مواد و اقلام دارويي را نگهداري مي کنند، برخورد قضايي مي شود.
به گزارش فارس، کميسيون اروپا خواستار ممنوعيت داروي احتمالا مرگبار "مفدرون " - يک داروي پارتي پرطرفدار مشابه اکستازي با نام "ميو ميو " - شد که بر روي اينترنت فروخته مي شود و در 12 کشور اتحاديه اروپا نيز در دسترس است.
در اين گزارش آمده است مفدرون که "بابل " يا "نئو- دوو " هم خوانده مي شود در اتريش، بلژيک، انگليس، دانمارک، استوني، فرانسه، آلمان، ايرلند، ايتاليا، لاتويا، لوکزامبورگ، مالتا، لهستان، روماني وسوئد ممنوع شده است.


به همت : زهرا سلیمانی
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.