پزشکي: کاشت مو

7 بهمن 1389   maryam.pourmohammadi   بهداشت و درمان, پزشکی   0 نظر   431 بازدید   |

كاشت طبيعي مو

كساني كه طاس هستند يا موهاي كم‌پشتي دارند، همواره در جستجوي آن هستند كه چگونه مي‌توانند بر تعداد تارهاي موي سر خود بيفزايند يا آنچه را كه بر سر دارند حفظ كنند. شوق و اشتياق اين گروه از افراد براي درمان موهاي ضعيف موجب مي‌شود تا گاهي هر پيشنهاد درماني حتي اگر بر پايه منطق علمي، درماني و زيبايي استوار نباشد را براحتي بپذيرند و وقت و هزينه زيادي را براي آن صرف نمايند، در حالي كه سهم آنان از درمان و زيبايي بسيار اندك است.
يكي از مهم‌ترين روش‌هاي درمان طاسي، كاشت مو است، بنابراين لازم است قبل از انجام آن از پاسخ چند سوال به طور كامل آگاه باشيم...كاشت مو چيست؟

بايد بدانيم كه كاشت مو به 2 روش معروف FUT و FIT انجام مي‌شود. روش FIT براي مناطق محدود از پوست سر كه به تعداد موي كمتري نياز دارد، استفاده مي‌شود، اما روش FUT كه به طور گسترده‌اي انجام مي‌شود، از قسمت تحتاني پشت سر يك نوار از مو و پوست سر (در فاصله دو گوش) به اندازه حدود 2 در 10 سانتيمتر تهيه و سپس با جدا كردن تك‌تك موها (با ريشه كاملا سالم) كه تعداد آنها از 2000 تا 5000 متغير است آن را در قسمت جلوي سر (ناحيه طاسي) مي‌كارند. موهاي كاشته شده بعد از يك تا 2 ماه خواهند ريخت و بعد از يك خواب 6 ماهه مجددا شروع به رويش مي‌كنند و اين موها براي هميشه با رشد طبيعي حفظ خواهند شد. اين روش كاشت مو را مي‌توان در صورت وجود موي كافي در ناحيه پشت سر در 2 نوبت به فاصله حداقل يك سال تكرار كرد.

علت فاصله حداقل يك سال آن است كه موهاي كاشته شده در مرحله اول بايد به طور كامل رشد كنند تا مناطق فاقد مو كاملا متمايز و آشكار براي كاشت مرحله دوم باشند. حال چه كساني بهترين نتايج را از كاشت مو به دست مي‌آورند؟ واضح است كه ناحيه دهنده مو يعني پشت سر و ناحيه دريافت‌كننده مو يعني جلوي سر يا محل طاسي بايد شرايط مناسبي را دارا باشند. بنابراين هر چه تعداد موها در منطقه دهنده بيشتر، ضخيم‌تر و تيره‌تر باشد، نتيجه كاشت مو بهتر خواهد بود. بالعكس نتايج كاشت مو براي كسي كه موهاي كم‌پشت، سفيد و نازك در ناحيه دهنده دارد بسيار ضعيف خواهد بود. اما پوست ناحيه كاشت مو يا گيرنده هم بايد سالم و طبيعي باشد تا موهاي كاشته شده بخوبي در آن رشد كنند. اين در حالي است كه رشد مو در پوستي كه در اثر آفتاب سوختگي، يا ساير بيماري‌هاي پوستي (قارچي، التهابي، راديوتراپي) ضعيف شده بسيار ناچيز است. نكته ديگر اين‌كه نتايج كاشت مو در كساني كه منطقه طاسي آنها وسيع است، نيز ايده‌آل و رضايتمند نخواهد بود، زيرا تعداد موهاي محدود و مشخص تهيه شده از پشت سر نمي‌تواند به نحو مطلوب و قابل قبولي طاسي گسترده سر را بپوشاند.

اكنون بعد از ارزيابي شرايط خود براي كاشت مو و براي كسب اطلاعات بيشتر از نتايج احتمالي آن لازم است حتما فقط با متخصص پوست مشاوره كنيد تا از تمام زواياي كاشت مو مطلع شويد.


به همت : زهرا سلیمانی

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.