پزشکي: چشم چشمۀ سردرد

10 بهمن 1389   maryam.pourmohammadi   بهداشت و درمان, پزشکی   0 نظر   454 بازدید   |

سردردهاي ناشي از چشم


اگر به طور مکرر دچار سردرد شويد، حتما دوستان و اطرافيان به شما توصيه مي کنند که براي معاينه چشم، به چشم پزشک مراجعه کنيد. اما آيا واقعا مشکلات چشمي مي توانند باعث ايجاد سردرد شوند؟
سردرد مربوط به چشم معمولا عصرها و بعد از کار طولاني مدت چشمي شروع مي شود.
هنگامي که چشم عيوب انکساري داشته باشد، کم کم خسته مي شود و درد آن به دور چشم، ابرو، پيشاني و سرانجام به تمام سر منتشر مي شود.
اين نوع سردرد به ندرت با سرگيجه و تهوع همراه است و بيشتر عصر و شب ها احساس مي شود که در بعضي از موارد با تاري ديد نيز همراه است...پس از اتمام کار، با نگاه کردن به دوردست و استراحت، اين نوع سردرد کاملا بهبود مي يابد و با رفع معايب انکساري چشم نيز که همان دوربيني، نزديک بيني، آستيگمات و پيري چشم هستند، برطرف مي شود.
در چشم هاي آستيگمات که معمولا نور از سطح قرنيه نمي تواند به طور يکنواخت وارد چشم شود، پديده پراکندگي نور، چشم را خسته کرده و گيرنده هاي درد را تحريک مي کند. سردرد ناشي از عيب آستيگماتي چشم بيشتر از بقيه است.
در دوربيني و نزديک بيني چشم، عضلات مژگاني داخل کره چشم براي واضح شدن تصوير اجسام از نزديک، بيش از اندازه تحت فشار قرار مي گيرند و از آنجايي که اعصاب گيرنده درد، در اين قسمت تحريک مي شوند، اين تحريکات به مغز منتقل شده و انعکاس آن به صورت سردرد و چشم درد بروز مي کند.
تعدادي از بيماري هاي چشمي نيز که مي توانند باعث بروز سردرد و به خصوص درد اطراف چشم شوند، شامل موارد زير است:

خشکي چشم

خشکي چشم يکي از علت هاي بسيار شايع احساس درد و ناراحتي در اطراف چشم ها است که معمولا صبح ها بهتر است و در اواخر روز بدتر مي شود. به علاوه انجام کارهاي چشمي مثل مطالعه يا کار با کامپيوتر مي تواند باعث بدتر شدن درد و ناراحتي در مبتلايان به اين بيماري شود.

بيماري هاي قرنيه

قرنيه بافت بسيار حساسي است که تعداد زيادي اعصاب حسي در آن وجود دارد و به همين علت به درد و تحريک واکنش زيادي نشان مي دهد. طبيعي است که تحريکات وارد شده به اين بافت حساس مي تواند درد شديدي در چشم و اطراف چشم و گاهي در تمام سر ايجاد کند، مثلا ورود هر نوع جسم خارجي به داخل چشم- چه مستقيما به قرنيه بچسبد و چه در پشت پلک گير بيفتد و باعث خراشيده شدن قرنيه شود- علاوه بر ايجاد درد و قرمزي و اشک ريزش، معمولا باعث سردرد نيز مي شود.
همچنين در افرادي که به علت جوشکاري يا نگاه کردن طولاني مدت به برف (مثلا در ورزش اسکي) دچار برق زدگي چشم ها مي شوند نيز پوشش خارجي (اپي تليوم) قرنيه آسيب مي بيند و فرد علاوه بر اشک ريزش و درد چشم ها، دچار سردرد شديد مي شود.
از ديگر بيماري هاي قرنيه که باعث ايجاد سردرد مي شود، زخم قرنيه است. همچنين التهاب قرنيه يا کراتيت نيز مي تواند باعث سردرد گردد.
يکي از بيماري هاي قرنيه که عمدتا باعث سردرد صبحگاهي مکرر مي شود، خراش راجعه قرنيه(Erosion Corneal Recurrent) است. در اين بيماري اپي تليوم قرنيه چسبندگي کمي به بافت هاي زيرين دارد و مستعد کنده شدن است. در اين حالت، خيلي از اوقات وقتي فرد مبتلا هنگام صبح چشم هايش را باز مي کند، بخشي از اپي تليوم قرنيه کنده مي شود و علاوه بر سوزش و اشک ريزش و درد چشم، سردرد نيز در همان سمت ايجاد مي شود.

گلوکوم (آب سياه چشم) حاد زاويه بسته

اين بيماري باعث ايجاد تاري ديد، درد چشم، اشک ريزش و سردرد شديد مي شود. تشخيص اين بيماري با معاينه کامل چشمي امکان پذير است. تشخيص اين بيماري اهميت زيادي دارد، چون مي تواند منجر به کاهش ديد دائمي شود.

التهاب داخل چشمي (Uveitis)

التهاب داخل چشمي (يووئيت) مي تواند علاوه بر درد چشم، سردرد نيز ايجاد کند. البته در مواردي که يووئيت قسمت هاي قدامي چشم مثلا عنبيه را درگير کرده باشد، احتمال ايجاد سردرد بيشتر است.

التهاب صلبيه(Scleritis)

التهاب صلبيه مي تواند باعث درد شديد چشم و سردرد شود. نکته قابل توجه آن است که اگر التهاب صلبيه در بخش هاي خلفي کره چشم اتفاق بيفتد، ممکن است در ظاهر چشم تغيير خاصي ايجاد نکند، اما باعث ايجاد سردرد شديد در ناحيه پشت چشم شود.
تشخيص اين بيماري از دو جهت مهم است: اول آن که اين بيماري در خيلي از موارد با بيماري هاي جدي تر همراه است که در صورت عدم درمان مناسب مي تواند حتي حيات فرد را تهديد کند. دوم آن که اين بيماري مي تواند منجر به آسيب جدي و حتي سوراخ شدن چشم گردد.

بيماري هاي حدقه چشم

وجود التهاب يا تومور در ناحيه پشت چشم و در داخل حدقه چشم مي تواند باعث بروز سردرد شود.

التهاب عصب بينايي

التهاب عصب بينايي علاوه بر آن که باعث تاري ديد مي شود، مي تواند با درد چشم و سردرد (به ويژه در ناحيه پشت چشم) همراه باشد. در افراد مبتلا به التهاب عصب بينايي معمولا حرکت دادن چشم باعث بدتر شدن درد مي گردد.

زوناي چشمي

اين عارضه يک بيماري ويروسي است که بر اثر فعال شدن ويروس آبله مرغان در اعصاب حسي چشم اتفاق مي افتد. علامت مشخصه زونا بروز بثورات ريز پوستي به صورت آبدانه هاي کوچک در يک زمينه ارغواني و بنفش است که با درد شديد همراه است. معمولا درد يکي دو روز قبل از ظاهر شدن بثورات پوستي شروع مي شود و تا مدتي پس از بروز دانه ها ادامه پيدا مي کند. البته در بعضي افراد ممکن است درد ناشي از زونا حالت مزمن پيدا کند و تا ماه ها پس از بيماري، فرد احساس درد داشته باشد. در صورتي که زوناي چشمي علاوه بر درگيري پوست اطراف چشم، بافت هاي داخل چشم را نيز درگير کرده باشد، التهاب داخل چشمي (يووئيت) نيز باعث بدتر شدن سردرد فرد مبتلا مي گردد.به همت : زهرا سلیمانی
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.