پزشکي: کاهش وزن دودی !

11 بهمن 1389   maryam.pourmohammadi   بهداشت و درمان, پزشکی   0 نظر   236 بازدید   |

راه يافتن آلا ينده ها به جريان خون با کاهش وزن


طبق مطالعات اخير در مجله nature، کاهش وزن ممکن است اثرات جانبي ناخواسته اي در بدن داشته باشد و بسياري از آلا ينده هاي محيطي را به جريان خون انسان بفرستد.
محققان دانشگاه بين المللي يونگ پوک در کره جنوبي، بيان کردند که: چربي بدن آلا ينده هاي اصلي محيط شامل DDT و PCB را در خود ذخيره مي کند. اگر فردي وزن خود را از دست بدهد، مقداري از چربي بدن او شکسته شده و اين مولفه هاي شيميايي که به عنوان آلا ينده هاي ارگانيک شناخته مي شوند در بدن وي آزاد شده و ممکن است منجر به بيماري شوند...


مطالعات دکتر دوک- هي لي (پروفسور از همان دانشگاه) نشان مي دهد که، برخلا ف يک عقيده قديمي درباره تغييرات وزن که هميشه کاهش وزن خوب است وافزايش وزن بد اما در عين حال هميشه اين طور نخواهد بود.
بيماري فشار خون بالا ، ديابت نوع2، بيماري کرونري قلبي و آرتريت روماتوييد همگي با مقاومت آلا ينده هاي ارگانيک در بدن مرتبط هستند.
در تحقيقات جمعآوري شده در سال هاي 1999 تا2002 توسط مرکز کنترل و پيشگيري از بيماري ها، هفت آلا ينده که بيشتر از همه در نمونه هاي خوني تشخيص داده شده اند را انتخاب کرده و آنها را در 1099 انسان 40 سال به بالا که سطح بالا يي از اين آلا ينده ها در خون خود داشته اند و همچنين آنهايي که افزايش يا کاهش وزن داشته اند بررسي کردند.
در پايان بررسي ها، آنها دريافتند که افرادي که کاهش وزن داشتند، ميزان بالا يي از آلا ينده ها در خون آنها اندازه گيري شده در حالي که افرادي که افزايش وزن داشتند، ميزان آلا ينده ها در خون آنها کاهش يافته است. به علا وه اينکه اين بررسي ها روي افرادي که کاهش يا افزايش وزن خود را در يک دوره 10 ساله گزارش کردند هم همين نتيجه گيري را داشته است.
دکتر لي در مجله Daily News Health My بيان کرده است که: با اينکه بسياري از مطالعات نشان داده اند که از دست دادن وزن به دليل اينکه سطح قند و چربي خون و فشار خون را کاهش مي دهد، به بدن کمک مي کند، ولي ممکن است اثرات منفي ديگري را بر بدن بگذارد همانطور که در مطالعه قبلي توسط دکتر روک هي لي کاهش وزن را با ابتلا به بيماري آرتريز کرونري (arteries Coronary) مرتبط کرده است.
گرچه بسياري از مواد شيميايي خطرناک آزمايش شده در مطالعات چندين دهه گذشته توسط کشورهاي توسعه يافته ممنوع شده اند، ولي آنها هنوز به طور همگاني در محيط اطراف و افراد پيدا مي شوند، چون از بين رفتن آنها زمان بسيار زيادي طول مي کشد. اين اثرات جانبي کاهش وزن بايد در ترکيبي از مزاياي کاهش بافت چربي و مضرات افزايش آلا ينده ها در خون بررسي شوند.
همچنين دکتر لي مدعي شد که تمرينات ورزشي و پيروي از يک رژيم غذايي منظم به بدن در راندن آلا ينده ها در طول کاهش وزن کمک مي کند.

به همت: زهرا سلیمانی
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.