پزشکي: گوش شنوا کو؟

12 دی 1389   maryam.pourmohammadi   بهداشت و درمان, پزشکی   0 نظر   521 بازدید   |

گوش شنوا کو؟کم شنوايي و ناشنوايي، پيامد عفونت هاي گوش

يک فوق تخصص بيماري هاي گوش و حلق و بيني با اشاره به شيوع عفونت هاي حاد گوش در فصول پاييز و زمستان گفت: اين عارضه بيشتر در کودکان ديده مي شود که در صورت عدم تشخيص و درمان به موقع منجر به کاهش شنوايي و در نهايت ناشنوايي مبتلايان مي شود.
دکتر مسعود متصدي زرندي در گفت وگو با ايسنا، با تقسيم بندي عفونت هاي گوش به عفونت هاي حاد و مزمن اظهار داشت: عفونت هاي گوش به دو دسته حاد و مزمن تقسيم مي شوند که در اين بين عفونتهاي حاد که در گوش مياني و توسط برخي از جرم ها مورد هجوم قرار مي گيرند باعث ايجاد چرک، التهاب، درد، تب و در صورت عدم درمان منجر به کم شنوايي مي شوند...وي کودکي را بيشترين سن ابتلا به عفونت هاي حاد گوش دانست و تصريح کرد: اين عارضه در سنين کودکي بنا بر دلايل خاصي از جمله عدم فعاليت شيپور استاژ، حضور در فضاهاي محدود و شلوغ شايع تر است و در فصول سرد مانند پاييز و زمستان به دليل شيوع انواع ويروس ها اين احنمال افزايش پيدا مي کند.
دکتر زرندي پيرامون احتمال ابتلا به عفونت هاي حاد اظهار داشت: عفونت حاد گوش بيشتر در پسر بچه ها ديده مي شود اين در حالي است که افرادي که زمينه عفونت هاي مختلف از جمله آلرژيک را دارا هستند و هم چنين در خانواده هاي سيگاري يا در مهد کودک هايي با استانداردهاي پايين حضور دارند بيشتر در معرض ابتلا به عفونت هاي گوش هستند.
اين متخصص بيماري هاي گوش و حلق و بيني تشخيص به موقع عفونت را از مهم ترين عوامل درمان موفق دانست و افزود: بسياري از کودکان بعد از گذراندن يک دوره طولاني مانند سرماخوردگي از گرفتگي صدا، بيني و درد در ناحيه گوش، افزايش تب و گاهي اوقات از کاهش شنوايي شکايت مي کنند که در صورت عدم درمان و تشديد علائم منجر به ايجاد چرک، بروز مايع خون آلود و ترشح گوش مي شوند.
وي تصريح کرد: اگر عفونت گوش تشخيص داده نشود، عفونت ها بيشتر شده و منجر به بروز عوارض حاد از جمله ناشنوايي، از کار افتادن عصب صورت بيمار و مبتلا شدن به مننژيت، برآمدگي پشت گوش و آبسه مي شود، حتي اگر اين عوارض هم رخ ندهند، اين عفونت ادامه دار شده و به عفونت مزمن تبديل مي شود.
دکتر متصدي، کشورهاي جهان سوم را مستعد ابتلا به عفونت هاي مزمن دانست و اظهار کرد: اگر3 ماه از زمان ابتلاي فرد به عفونت حاد بگذرد و پرده گوش بهبود پيدا نکند و ترشح ادامه داشته باشد فرد مبتلا به عفونت هاي مزمن شده است که بيشتر اين عفونت ها در کشورهاي جهان سوم که تشخيص به موقع در آنها جايگاهي ندارد بروز مي کند.
وي عفونت هاي مزمن را در هر مرحله قابل درمان دانست و افزود: بسياري از عفونت هاي مزمن گوش در هر مرحله قابل درمان هستند، به ويژه در مراحل پايين تر که هنوز عفونت تمام گوش را درگير نگرده است، اين درمان با هزينه ي کمترو با درصد موفقيت بيشتري انجام مي شود. با اين حال اين نکته جاي تاسف دارد که بسياري از عفونت هاي مزمن گوش تشخيص داده نمي شود.
متصدي ادامه داد: اگر پرده ي گوش پاره و يا داراي سوراخهايي باشد و بر اثر استحمام و يا شنا کردن، آب وارد گوش شود اين نفوذ مي تواند باعث ايجاد عفونت تازه و يا تشديد عفونت هاي قبلي شود.
اين فوق تخصص بيماري هاي گوش در خصوص نحوه ي پيشگري از بروز عفونتهاي گوش گفت: افراد به محض بروز علائمي از جمله درد، کاهش شنوايي و سرگيجه، شنيدن صداي وزوز در گوش و ترشح از گوش حتما بايد به پزشک مراجعه کنند. علاوه بر اين از ورود اشياي خارجي به کانال گوش نيز اجتناب کنند.
وي استفاده از گوش پاکن ها را در داخل گوش خطرساز دانست و تصريح کرد: متاسفانه گوش پاکن در کشور ما وسيله اي جهت تميزي داخل گوش استفاده مي شود که اين کار بسيار خطرناک است و در بسياري از موارد باعث ايجاد عفونت در گوش مي شود، بنابراين افراد به هيچ وجه نبايد از تميز کردن گوش خود از اين وسيله که هيچ استاندارد بهداشتي نيز ندارد، استفاده کنند.
اين فوق تخصص بيماري هاي گوش در ادامه با اشاره به خسارات ناشي از آلودگي هاي صوتي گفت: تروماها و هم چنين آلودگي هاي صوتي از عمده ترين مشکلات کشورهاي صنعتي است و اين در حالي است که بسياري از افراد در معرض آنها قرار دارند و از صدمات ناشي از آن بي خبرند.
وي در پايان پيرامون راهکارهاي کاهش آلودگي صوتي در تهران خاطرنشان کرد: افراد نبايد در معرض صداهاي بالاتر از 80 دسي بل قرار گيرند، علاوه بر اين مسئولان بايد به فکر تصويب قوانيني براي کاهش اين صداها در کارخانه ها و هم چنين در سطح شهر باشند تا از صدمات ناشي از اين صداها به گوش و ايجاد عوارضي که درپي آن است، جلوگيري کنند.


به همت : زهرا سلیمانی
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.