شیر مادربهترين غذا براي شير خواران، شير مادر است که از بزرگ ترين موهبت هاي الهي است. تغذيه شير خوار با شير مادر علاوه بر اين که مواد مغذي مورد نياز او را تامين مي کند، به دليل دارا بودن مواد مصونيت زا، کودک را در برابر بسياري از بيماري هاي عفوني محافظت مي کند. بر همين اساس مرگ و مير در ميان شير خشک خواران به علت اسهال 18 و به علت پنوموني 4 برابر بيشتر است.
هنگام مکيدن شيرخوار، هورمون هاي خاصي در بدن مادر ترشح مي شود. مغز جريان يافتن شير را دستور و همزمان شير مادر بيشتر و بيشتر مي شود. طي تحقيقات انجام شده همه مادران از اين توانايي برخوردارند مگر در مواردي از جمله در شيمي درماني يا ايدز يا مرگ مادر و غيره که توسط پزشک از شيردهي منع شوند...مادراني که به دلايل مختلف و يا بعضي از بيماري هايي که در بالا ذکر شد توانايي شير دادن را ندارند مجبور به دادن شيرخشک هاي مصنوعي يا فرمولا هستند، که بيشتر از شير گاو تهيه مي شوند. خاطر نشان مي شود که با توجه به سيستم هاي مجهزي که امروزه در زمينه تهيه شير خشک در حال فعاليت هستند و تغييرات زيادي که روي آنها انجام شده است، با اين حال هنوز شير خشک تفاوت هاي زيادي با شير مادر دارد.
شير خشک هايي که پايه آن ها شير گاو است براي اکثر کودکان مناسب ترين نوع شير خشک هستند.
شير خشک گرفته شده از شير گاو براي اکثر کودکان بهترين انتخاب است زيرا از نظر ترکيبات نزديک ترين ترکيب به شير مادر است. ترکيب اصلي در اکثر شير خشک هاي امروزي شير گاو است ولي شير گاو قبل از استفاده در شير خشک به ميزان زيادي تغيير داده مي شود. غلظت پروتئين ها در شير معمولي گاو بالا است و هضم اين پروتئين ها براي نوزاد بسيار سخت است. سازندگان شير خشک براي حل اين مشکل، کربوهيدرات (مواد قندي)، پروتئين و چربي شير گاو را تغيير مي دهند. همچنين انواع ويتامين و مواد معدني از جمله اسيد فوليک(ويتامينB9) ، روي و آهن را که در شير معمولي گاو ميزان آنها کم است به آن مي افزايند.
تمام شيرخواراني که کل تغذيه آن ها از شير مادر تامين نمي شود بايد از شير خشک داراي آهن اضافي تغذيه شوند. تغذيه کودکان با شير خشک به جاي شير مادر احتمال ابتلاي کودک به فقر آهن را افزايش مي دهد.
توصيه انجمن طب کودکان آمريکا اين است که تمام کودکان سالمي که کل تغذيه آنها از شير مادر تامين نمي شود، بايد تا يک سالگي شير خشک داراي آهن اضافي مصرف کنند. بعضي از مادران به دليل عوارضي نظير يبوست و ديگر عوارض گوارشي تمايل چنداني به استفاده از شير خشک هاي آهن دار ندارند ولي مطالعات نشان داده اند که يبوست را نبايد ناشي از آهن دانست.
خطر ابتلا به آنمي فقر آهن (کم خوني ناشي از کمبود آهن) در شير خواراني که از شير خشک هاي با آهن کم تغذيه مي شوند بيشتر است. کم خوني سبب کمبود اکسيژن رساني به بدن نوزاد مي شود. مطالعات نشان داده اند که دريافت آهن کافي در سال اول زندگي تاثير مهمي بر عملکرد آموزشي در سنين مدرسه دارد.
1- همراه شيرخشک بايد صبح و شب مقداري آب جوشيده خنک در اختيار شير خوار گذاشت.
2- آبي که براي تهيه شير استفاده مي شود، بايد جوشيده و ولرم باشد تا ويتامين هاي موجود در شير از بين نرود.
3- شير اضافي در يخچال نگه داري شود ( در قسمت پايين و به مدت 24 ساعت)، البته اگر درب قوطي باز نشده باشد نيازي به يخچال نيست.
4- شير تهيه شده در بطري را از دسترس حشرات دور نگه داريد تا از بروز اسهال جلو گيري شود.
5- از قرار دادن شيشه شير در معرض آفتاب بپرهيزيد.
6- هنگام خريد به تاريخ انقضاي آن که در ته قوطي حک شده توجه کنيد. همچنين از سالم بودن قوطي (نداشتن فرورفتگي و سوراخ) اطمينان حاصل کنيد.
7- به اطلاعات روي بر چسب قوطي از جمله فرمولاسيون يا طرز تهيه آن، مقدار مصرف و غيره توجه نماييد.
8- شيشه شير را توسط شيشه پاک کن قبل از اين که از آن استفاده نماييد، تميز کنيد.
9- از مواد استريل کننده و ضد عفوني براي تميز کردن شيشه شير مي توانيد استفاده کنيد.
10- بايستي حداقل 6 عدد سر شيشه از جنس سيليکون و لاتکس که استاندارد و شکل طبيعي دارد، انتخاب شود. توصيه مي شود که سر شيشه تهيه شده، شبيه نوک سينه مادر باشد تا در جريان شير به کودک کمک کند.
11- شير محيط مناسبي جهت رشد باکتري و غذاي اصلي کودک نيز محسوب مي شود، بنابراين با حفظ آرامش و در محيط استريل اقدام به تهيه شير نماييد.
12- سعي کنيد زماني که کودک تان آرام است به او شير دهيد و محلي آرام و ساکت را براي شير دادن در نظر بگيريد.
13- از خنک بودن شير قبل از شير دادن اطمينان حاصل کنيد.
14- شيشه را طوري نگه داريد که هوا وارد دهان کودک تان نشود.
تاريخ مصرف شير خشک ها 2 سال است، از خريد شيرهايي که تاريخ مصرف شان گذشته است، بپرهيزيد. هنگام تهيه شير خشک از مقدار گفته شده روي برچسب قوطي استفاده کنيد و از مصرف کم پودر، جهت صرفه جويي کردن که باعث سو»تغذيه کودک و کاهش رشد آن مي شود، بپرهيزيد و همچنين از مصرف زياد آن که عدم تحمل غذا و ايجاد اسهال، استفراغ و بيماري هاي گوارشي را به دنبال دارد، خودداري کنيد. اندازه دلمه هاي کازئين موجود در شير خشک بزرگ تر ازشير مادر و هضم آن براي شير خوار مشکل تر است. زيادي املاح موجود در آن باعث ايجاد چاقي و افزايش اسمولاريته سرم مي شود. از ديگر اختلالاتي که در فرمولاخوران ايجاد مي شود، اسهال است، که بيشتر به دليل نداشتن مواد مصونيت زا در شيرخشک ها است. همچنين چاقي اين کودکان در آينده امکان بروز بيماري هاي قلب و عروق را فراهم مي سازد. همچنين ميزان ابتلا به آسم، اگزما و مرگ هاي ناگهاني در شير خشک خواران شايع تر است.
اگر مي خواهيد کودک خود را با شير خشک تغذيه کنيد و دقيقا نمي دانيد چه شير خشکي بايد استفاده کنيد و يا مي خواهيد شير خشک کودک تان را تغيير دهيد حتما با متخصص کودکان مشورت کنيد. متخصصين کودکان با در نظر گرفتن وضعيت سلامت کودک، سن، مواد غذايي لازم براي بدن مي توانند بهترين توصيه را به شما بکنند. متخصصين کودکان همچنين با تحت نظر گرفتن کودک از نظر واکنش به شير خشک و علائم به وجود آمده به شما کمک مي کنند. سعي نکنيد حساسيت به شير خشک را خودتان تشخيص دهيد زيرا ممکن است مشکلي جدي را متوجه نشويد و يا کودک تان را از مواد غذايي کافي محروم کنيد.


نويسنده : معصومه آيت اللهي

به همت : زهرا سلیمانی
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.