گلودرد را در خانه درمان کنيد


گلودرد يک بيماري شايع در فصل سرما است که با نام « فارينژيت » نيز شناخته مي شود. گلودرد مي تواند در اثر ويروس، باکتري يا موادي مثل الکل، تنباکو يا آلاينده هاي موجود در هوا به وجود آيد. گلودردي که با نظر پزشک، نياز به مصرف آنتي بيوتيک يا ساير داروها ندارد، معمولا با يک سري درمان هاي خانگي بهبود مي يابد. اين مقاله به شما کمک مي کند که گلودرد خود را در خانه درمان کنيد.البته بايد گفت که بهبود گلودرد با درمان هاي طبيعي و خانگي نياز به گذشت زمان دارد و فورا خوب نمي شود...1-از داروهاي مسکن که نياز به نسخه پزشک ندارند، استفاده نماييد; مثل استامينوفن، ايبوپروفن يا ناپروکسن. اين داروها درد و تب را کاهش مي دهند.
2-آب نمک غرغره کنيد. يک چهارم قاشق مرباخوري نمک را در يک ليوان آب حل کنيد و چند بار در روز با آن غرغره کنيد. آب نمک گلو را شستشو مي دهد، درد گلو را کم مي کند و خلط و ترشحات پشت گلو را از بين مي برد.
-آب و مايعات فراواني بنوشيد; مثل آب ميوه ها، چاي کمرنگ و ... ، ولي هر نوع غذا يا نوشيدني که التهاب گلو را بدتر مي کند، مصرف نکنيد; مثل شير و لبنيات.
-در اتاق خواب تان، يک دستگاه بخور روشن کنيد تا هواي اتاق مرطوب باشد.
-عسل را در چاي يا آب گرم حل کنيد و بنوشيد.
-آب نبات سفت بمکيد تا سطح داخلي دهان تان، پيوسته مرطوب باشد (هر چقدر شيريني آب نبات کمتر باشد، بهتر است). همچنين مي توانيد با آب گرم، دهان تان را بشوييد.
-عسل و آب ليمو ترش را در آب گرم حل کنيد و بنوشيد.
-آب نبات روي بمکيد تا گلودردتان آرام شود.
-براي تقويت سيستم ايمني بدن تان، مولتي ويتامين بخوريد.
-از تماس با گرد و غبار ، دود سيگار و ساير مواد محرک شيميايي خودداري کنيد.
نکات
1-مصرف آنتي بيوتيک ها تاثيري در بهبود گلودردهاي ناشي از ويروس ها ندارند.
2-بعد از اين که گلودردتان خوب شد، مسواک خود را عوض کنيد و مسواک تازه اي بخريد.
3-اين مقاله صرفا جهت اطلاع رساني مي باشد، يعني اگر علي رغم اين کارها گلودردتان خوب نشد، حتما به پزشک مراجعه کنيد.

غذاهايي که موقع گلودرد بايد بخوريد

گلودرد باعث مي شود موقع قورت دادن غذا، احساس درد و ناراحتي کنيد. لذا بايد غذاهايي را بخوريد که کمتر اذيت مي شويد.

1-مواد غذايي نرم:
از خوردن مواد غذايي سفت و ترد مثل چيپس يا نان برشته و خشک خورداري کنيد. مواد غذايي خشک مثل شيريني خشک کشمشي را نخوريد، زيرا قورت دادن آنها سخت است. در عوض از غذاهاي نرم استفاده کنيد. اگر ماده غذايي نرمي براي خوردن نداريد، مي توانيد بعد از پخت غذا، آن را در مخلوط کن بريزيد تا نرم و يک دست شود. ممکن است لازم باشد کمي شير يا مايع ديگري به غذا اضافه کنيد تا براي قورت دادن، سفت نباشد. مواد غذايي نرم شامل : فرني، ژله، تخم مرغ، موز، هندوانه، ماست، پنير نرم، ماکاروني پخته، سبزيجات پخته له شده، گوشت له شده و نوشيدني هاي حاوي شير است. به ياد داشته باشيد که محصولات لبني مثل شير و بستني ممکن است توليد خلط را در گلو افزايش دهند و شما مجبور شويد مرتبا آن را خارج کنيد که اين کار، درد و ناراحتي گلو را بدتر مي کند. هر چند که لبنيات، آرامش بخش و مغذي هستند، ولي اگر بعد از خوردن آنها، سرفه تان بيشتر شد يا مجبور شديد خلط گلويتان را پاک کنيد، بهتر است کمتر مصرف کنيد.

2-مايعات و نوشيدني ها:
شما بايد نوشيدني هاي ولرم يا خنک بنوشيد، غذاهاي داغ باعث سوزش گلو مي شوند. از مصرف آب ميوه هايي که چاشني دارند، يا اسيدي هستند مثل آب پرتقال، گريپ فروت ، ليموناد يا آب گوجه فرنگي خودداري کنيد. سعي کنيد آب گوشت نمک دار بخوريد، زيرا نمک درد گلو را تسکين مي دهد. (البته افراد مبتلا به فشار خون بالا نبايد غذاهاي شور بخورند). نوشيدن مايعات با ني ممکن است درد کمتري در گلو ايجاد کند. نوشيدني هايي را انتخاب کنيد که مغذي باشند; مثل آب ميوه ها يا آب سبزيجات. از مصرف نوشابه هاي گازدار و قهوه خودداري کنيد.

3-تهيه غذاهاي مناسب در موقع گلودرد:
به جاي اين که سبزيجات را خام بخوريد، آنها را بپزيد. غذاي خود را به قسمت هاي کوچک تقسيم کنيد و در مورد غذاهايي مثل ساندويچ، گازهاي کوچکي بگيريد. گوشت را پخته و له کنيد و با آب گوشت يا کمي کره، آن را نرم کنيد تا بتوانيد به آساني قورتش دهيد. از مصرف غذاهاي پر ادويه و داغ خودداري کنيد. مواد غذايي را بپزيد تا نرم شوند و قبل از خوردن آنها، اجازه دهيد تا کمي خنک شوند (يعني داغ نباشند). موز و ميوه ها را در يخچال بگذاريد تا خنک شوند. سپس در مخلوط کن بريزيد و شير موز يا ساير مخلوط ميوه ها را تهيه کنيد.


به همت : زهرا سلیمانی

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.