لیمو عمانی یا امانی؟خواص ليمو اماني

ليموعماني يا ليمو اماني، ليمو ترش شيسه يا تغن از ميوه هايي است که خشک شده آن را معمولا به عنوان چاشني در طبخ خورش هاي ايراني چون قورمه سبزي و قيمه استفاده مي کنند. در لغتنامه دهخدا از اين محصول با نام ليمو عماني ياد شده و آن را "ليمويي ترش که از عمان آرند" معنا کرده، اما شهرت آن احتمالا به غلط "عماني" ذکر شده است، چرا که کشور عمان فاقد مرکباتي معروف بوده و احتمالا نام درست ليمو "اماني" است، به دليل اين که شهر امان پايتخت کشور اردن از لحاظ محصول ليمو همچون کشورهاي لبنان و فلسطين سرشناس است. معمولا ليمو عماني خشک شده را پيش از ريختن در غذا سوراخ، شکسته يا خرد مي کنند يا در کشورهاي ديگر گاهي آن ها را کوبيده و به صورت گرد به خوراک هاي برنجي يا در خوراک هاي خليجي پرادويه با نام بهارات يا کبسا مي ريزند. اين چاشني بيشتر مورد علاقه کشورهاي عرب همسايه همچون عراق، کويت و بحرين است، اما سوال اينجاست ارزش تغذيه اي ليموعماني تا چه ميزان است؟ آيا مي توان از اثرات درماني اين چاشني سود برد؟ ليمو عماني گونه ي ديگري از ليمو ترش و درخت آن از خانواده ي نارنج است. ليمو عماني تازه، رنگ خردلي داشته و بسيار ترش است; به طوري که تازه اش را نمي توان به تنهايي مصرف کرد. به همين دليل آن را در آفتاب خشک مي کنند تا قابليت مصرف آن افزايش يابد...خواص ليمو عماني:
مواد متشکله ليمو عماني را ترکيبات تلخ، فلاونوئيدها، اسيد سيتريک، املاح، ويتامين ها به ويژه ويتامينC و مواد فرار تشکيل مي دهد. عمده ترين ترکيبات موجود در روغن فرار گياه را ليمونن، آلفا-ترپينئول، گاما ترپينن، ترپينولن، 1 و 8 سينئول و لينالول تشکيل مي دهد. اين ميوه از نظر کلسيم و پتاسيم غني بوده و از نظر ويتامينC از ساير مرکبات پيشي گرفته و به عنوان کاهنده ي فشار خون و چربي خون شناخته شده است. خوردن دم کرده ي آن اغلب با چاي و گل گاوزبان در کاهش فشار خون موثر است. براي افراد با فشار خون طبيعي نيز مصرف دم کرده ي آن با عسل يا نبات پيشنهاد مي شود. ليمو عماني از نظر طب سنتي خنک کننده، اشتهاآور، ضدعفوني کننده، مقوي معده، ضد نفخ، موثر براي رفع عوارض کمبود ويتامينC ، مسکن سردرد، التيام دهنده سرفه و سرماخوردگي است. اين چاشني به دليل مواد آنتي اکسيداني، ضدسرطان شناخته شده و در دفع مواد صفراوي موثر است.

توصيه ها:
1- ليمو عماني هنگام خشک شدن به دليل عمل تخمير، کمي تلخ شده که اين تلخي در مزه آن نيز احساس مي شود. بنابراين بهتر است براي جلوگيري از تلخ شدن غذا پيش از افزودن، تخم هاي آن را درآوريد.
2- ليمو عماني درسته در خورش ها و خوراک ها محل تجمع روغن غذا خواهد بود. بنابراين خوردن آن توصيه نمي شود.
3- بهترين نوع ليمو عماني در مناطق مختلف جنوب و جنوب شرقي ايران نظير بندرعباس، ميناب، جهرم و شيراز و صادراتي آن در اردن پرورش مي يابد.
4- ليمو عماني به دليل دارا بودن مواد فراري که عامل ايجاد عطر و بوي آن است، حتما بايد در محل خشک، خنک و در ظروف سربسته و به دور از نور نگهداري شود.
5 - بهتر است هنگام تهيه انواع خورش ها و خوراک ها به مقدار لازم از ليمو عماني استفاده کنيد تا استفاده از نمک در غذا به حداقل برسد.
6 - در برخي مناطق گرمسير به دليل اين که نگهداري ليموترش مشکل و حمل و نقل آن مقرون به صرفه نيست، آن را با تغييرات ويژه اي تبديل به ليمو عماني مي کنند تا قابليت نگهداري اش براي چندين سال افزايش يابد.
7- معمولا رنگ ليمو عماني آفتاب خشک، زرد قهوه اي و داخل آن سياه رنگ است.

روش آماده سازي:
ليموي شسته شده را کاملا خشک کرده درون سيني قرار داده و در مقابل نور خورشيد مي گذارند. 2 الي 3 ساعت اول مرتب زير و رو مي کنند تا تمام ليمو خشک شود و سپس به مدت 3 الي 4 روز زير تابش نور خورشيد قرار مي دهند تا کاملا خشک شود.

توجه:
از خريد ليمو عماني به صورت فله اي و روباز اجتناب کنيد. ليمو عماني هايي را که به صورت سنتي خشک مي کنند، غيربهداشتي و محل تجمع ميکروب ها هستند. بنابراين هنگام خريد، محصولاتي را که داراي بسته بندي اصولي، مجوز بهداشت و تاريخ مصرف هستند، انتخاب کنيد و بهتر است قبل از مصرف، آن را خوب بشوييد.


به همت : زهرا سلیمانی

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.