هويج موثر در جوان ماندن سلول‌هاي بدن

 

جام جم آنلاين: مسعود كيمياگر متخصص تغذيه گفت: هويج در جوان ماندن و برقراري ارتباط بين سلول‌ها نقش مهمي برعهده دارد و ديابتي‌ها بدون هيچ نگراني، مي‌توانند از آن استفاده كنند.
اين متخصص تغذيه در گفت‌وگو با فارس، افزود: هويج يكي از سبزي‌هاي ريشه‌اي است و سرشار از بتاكاروتن (پيش‌ساز ويتامين ‌A) است وگياهي 2ساله معمولاً به رنگ نارنجي، سفيد يا مخلوطي از قرمز و سفيد است...


وي گفت: كاروتن، بتاكاروتن، آلفا كاروتن، ليكوپن، لوتئين، زئازانتين در هويج وجود دارد. در گذشته هويج را به دليل داشتن بتاكاروتن مصرف مي‌كردند ولي هويج در جوان ماندن سلول‌ها برقراري ارتباط بين سلول‌ها نقش مهمي برعهده دارد.

اين متخصص تغذيه افزود: هويج سرشار از فيبر است و 3 تا 7 درصد قند دارد. قند هويج نسبت به سبزي‌ها بالا است و نسبت به ميوه‌ها پايين است. هويج منبعي غني از فيبر خوراكي، آنتي‌اكسيدان‌ها و مواد معدني است.

كيمياگر گفت: ديابتي‌ها مي‌توانند از هويج استفاده كنند. آب هويج و آب ميوه‌ها را براي ديابتي‌ها توصيه نمي‌كنيم. هويج جزو سبزي‌هاي مفيد است و براي سلامت بدن از اهميت زيادي برخوردار است.هويج يك سبزي ريشه‌دار است كه مي‌توان آن را خام يا خردشده يا رنده‌شده در سالاد خورد و بيشتر در پخت سوپ‌ها و خورش‌ها كاربرد دارد.

منبع: روزنامۀ جام جم
به همت: زهرا سلیمانی

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.