پزشکي: سلامتی دیجیتال

17 آذر 1389   maryam.pourmohammadi   بهداشت و درمان, پزشکی   0 نظر   406 بازدید   |

سلامتی دیجیتالجام جم آنلاين: اين روزها نفس كشيدن در هواي آلوده شهر تهران به قدري مشكل است كه اين موضوع موجب نگراني كارشناسان حوزه سلامت شده و از اين رو متخصصان قلب و عروق و ريه بيش از پيش نسبت به كنترل وضعيت سلامت افراد مبتلا به بيماري‌هاي قلبي و عروقي هشدار داده‌اند.
از آنجايي كه تنفس هواي آلوده موجب تشديد بيماري‌هاي قلبي و عروقي و همچنين افزايش شدت بيماري‌هاي تنفسي مي‌شود اين گروه از پزشكان از بيماران خواسته‌اند در اين شرايط بحراني نسبت به كنترل وضعيت سلامت خود حساسيت بيشتري داشته باشند.
اگر قدري عميق‌تر به اين موضوع دقت كنيم متوجه خواهيم شد كه در اين شرايط كه خروج از منزل جهت مراجعه به مراكز درماني براي بيماران مبتلا به بيماري‌هاي قلبي و عروقي مي‌تواند پيامدهاي ناگواري را به همراه داشته باشد. اين موضوع به يك معضل جدي براي آنها مبدل خواهد شد. اما خوشبختانه در دنياي امروز متخصصان دنياي فناوري همه چيز را پيش‌بيني كرده و بر اين اساس امكانات جديدي در اختيار افراد قرار داده‌اند كه همه افراد از هر گروه سني و در هر شرايطي مي‌توانند به كمك آنها وضعيت سلامت خود را تحت كنترل قرار دهند. اگر چه اين فناوري‌ها به گونه‌اي طراحي شده‌اند كه بتوانند با توجه به نيازهاي بيماران مختلف در زمينه‌هاي مختلفي كاربرد داشته باشند، اما اغلب آنها با هدف اندازه‌گيري و كنترل ضربان قلب افراد طراحي و ساخته شده‌اند...ضربان قلب خودر ا كنترل كنيد

چندي پيش شركت آمريكايي اپل كه يكي از بزرگ‌ترين توليدكنندگان كامپيوتر و گوشي‌هاي هوشمند تلفن همراه در سطح دنياست از ارائه خدمات جديدي براي پيگيري وضعيت سلامت و كنترل ضربان قلب در گوشي‌هاي تلفن همراه آيفون خبر داد و به اين ترتيب امكان استفاده از فناوري پيشرفته‌‌اي موسوم به smheart براي نخستين بار در اختيار كاربران گوشي‌هاي تلفن همراه آيفون و همچنين آي‌‌پاد قرار گرفت كه با استفاده از آن مي‌توان به صداي ضربان قلب افراد گوش داده و از وضعيت سلامت آنها مطمئن شد. يكي از مهم‌ترين ويژگي‌هاي اين فناوري اين است كه مي‌توان در كامپيوترهاي شخصي، گوشي‌هاي تلفن همراه هوشمند و همچنين ديگر سيستم‌هاي مجهز بهWi-Fi نيز از آن استفاده كرد. البته پيش از اين نيز نوكيا گوشي‌هاي جديدي را به بازار عرضه كرده بود كه در حقيقت تركيبي از گوشي‌هاي نوكيا و سيستم‌هاي تنظيم‌كننده ضربان قلب بودند و به اين ترتيب كاربران اين گوشي‌ها مي‌توانستند در هنگام انجام فعاليت‌هاي ورزشي، وضعيت سلامت خود را تحت كنترل قرار دهند تا با اطمينان خاطر نسبت به ادامه يا عدم انجام فعاليت‌هاي جسماني خود تصميم‌گيري كنند، اما ويژگي منحصر به فرد خدمات مشابه عرضه شده روي محصولات اپل اين است كه در مقايسه بسيار پيشرفته‌تر بوده و مجهز به امكاناتي هستند كه مي‌توانند اطلاعات بيشتري را درباره وضعيت سلامت افراد در اختيار آنها قرار دهند.

ماوس‌هايي با قابليت مراقبت از قلب

سلامت افراد بيش از هر عامل ديگري شرايط زندگي آنها را تحت تاثير خود قرار مي‌دهد و اگر افراد مبتلا نگاهي به اطراف خود بيندازند بي‌ترديد متوجه خواهند شد كه اين روزها فناوري‌هاي نوين بيش از پيش روند زندگي‌ انسان‌ها را تحت تاثير خود قرار داده و سهولت بكارگيري و قابليت فراگيري اين فناوري‌ها موجب شده است تا استفاده از اين فناوري‌ها مورد توجه شمار زيادي از كاربران قرار گيرد. يكي از فناوري‌هاي جديدي كه اين روزها سر و صداي زيادي را در بين كاربران سيستم‌هاي ديجيتالي به راه انداخته‌اند سيستم‌هاي بسيار كوچك، ساده و در عين حال پيشرفته‌اي هستند كه به آساني قابل دسترسي هستند و افراد مي‌توانند از آنها به عنوان ابزاري كارآمد براي بررسي وضعيت سلامت خود استفاده كنند. به اين ترتيب همه افراد مي‌توانند بدون نياز به داشتن هرگونه تخصصي در زمينه بهداشت و سلامت عمومي، عملكرد اعضاي حياتي بدن نظير قلب و ريه را تحت نظر قرار داده و در صورت لزوم شدت فعاليت‌هاي روزانه خود را كاهش دهند. اين سيستم‌ها به افراد كمك مي‌كنند تا با تغيير رفتارها و عادت‌هاي نادرست خود شرايط را به گونه‌اي تغيير دهند كه به بهبود وضعيت سلامت آنها كمك كند. اگرچه به نظر مي‌رسد كه اين سيستم‌ها براساس آخرين تحولات دنياي فناوري طراحي شده و بسيار پيشرفته هستند، اما برخي از اين دستگاه‌ها قيمت چندان زيادي نداشته و افراد در سطوح درآمدي مختلف مي‌توانند با خريد يكي از اين ابزارها وضعيت سلامت خود را بدون هيچ‌گونه محدوديتي زير نظر قرار دهند تا در صورت لزوم راهكارها و تصميمات مناسبي را براي جلوگيري از مواجه شدن با پيامدهاي ناگوار اتخاذ كنند.

بيمارهاي قلبي و عروقي مي‌توانند علائم زيستي خود مانند فشار خون بدنشان را به طور مرتب اندازه‌گيري كنند و با اطمينان خاطر بيشتري فعاليت‌هاي روزمره زندگي را از سر بگيرند. با توجه به اهميت اين موضوع براي بيماران گروهي از متخصصان ماوس‌هاي كامپيوتري جديدي را طراحي كرده‌اند كه مي‌توانند ضربان قلب افراد و همچنين ديگر علائم زيستي آنها را در مدت زماني كه از آن براي جستجو در صفحات مختلف يا كليك بر روي لينك‌هاي گوناگون استفاده مي‌كنند، ثبت كنند. اين ماوس مجهز به حسگرهايي است كه نبض انگشتان فرد كاربر را اندازه‌گيري كرده و براساس آن از طريق سيستم تبادل اطلاعاتي بي‌سيم، اطلاعاتي را به كامپيوتر شما ارسال مي‌كند. به منظور اين كه بتوانيد از اين اطلاعات براي بررسي وضعيت سلامت فرد بيمار استفاده كنيد لازم است نرم‌افزاري را در كامپيوتر نصب كنيد تا بتوانيد براساس اين اطلاعات نياز به مراجعه به مراكز درماني را به موقع شناسايي كرده و پيش از مواجه شدن با هرگونه خطر احتمالي تحت مراقبت و درمان قرار گيريد. اگرچه فشارسنج‌هاي جيوه‌اي و يا فشارسنج‌هاي ديجيتالي در مقايسه از دقت بيشتري برخوردارند، اما به نظر مي‌رسد كه اين سيستم جديد كه هنوز قيمت نهايي آن برآورد و به بازار عرضه نشده است تا در اختيار كاربران قرار گيرد مي‌تواند گزينه مناسبي براي افراد بيمار شاغل در ادارات باشد كه بيشتر وقت خود را پشت كامپيوترها مي‌گذرانند.

كفش‌هاي هوشمند مراقب سلامت شما

هوشمندي يكي از ويژگي‌هاي جديدي است كه اين روزها به هر عرصه‌اي كه قدم گذاشته است موفق به خلق نوآوري‌هاي جديدي شده و به موجب آن امكانات بيشتري را در اختيار افراد قرار داده است. كفش‌هاي هوشمندي كه بسياري از توليدكنندگان بزرگ كفش‌هاي ورزشي در سطح دنيا مانند آديداس و نايك از آن سخن مي‌گويند نيز فناوري‌هاي جديدي هستند كه با هدف كمك به بيماران علاقه‌مند به انجام فعاليت‌هاي مختلف ورزشي طراحي شده‌اند. اين سيستم‌ها با اندازه‌گيري شدت ضربان قلب افراد در هنگام انجام فعاليت‌هاي ورزشي و بويژه دويدن اطلاعاتي را ثبت مي‌كنند تا افراد بتوانند براساس اين اطلاعات و با راهنمايي پزشك معالج خود برنامه مناسبي را براي افزايش آمادگي جسماني خود انتخاب كنند، بنابراين افرادي كه به توصيه پزشك معالج خود بايد براي بهبود وضعيت سلامت خود چندين ساعت از زمان روزانه خود را به انجام فعاليت‌هاي ورزشي اختصاص دهند مي‌توانند بدون نگراني از پيامدهاي نامطلوب ناشي از انجام تمرينات ورزشي برنامه مناسبي را براي خود انتخاب كنند تا هيچ گونه اختلالي را در وضعيت سلامت آنها ايجاد نكند.

اين سيستم‌ها قادر هستند شرايطي را كه منجر به عدم تعادل افراد در حين انجام تمرينات ورزشي مي‌شوند شناسايي كرده و مانع از بروز حوادث ناگوار براي افراد شوند. اين حسگرها در پاشنه كفش‌هايي كه از آنها به عنوان كفش‌هاي هوشمند نام برده مي‌شوند قرار مي‌گيرند و اطلاعات دقيقي را درباره كوچك‌ترين تغييرات ايجاد شده در وضعيت تعادل افراد، سطح گلوكز خون و همچنين شدت ضربان قلب و فشار خون را به سرعت شناسايي كرده و نسبت به هر گونه خطرات احتمالي كه ممكن است فرد با آن مواجه شود، هشدار مي‌دهند.

قيمت انواع مختلف كفش‌هاي هوشمند با توجه به امكانات آنها از 50 تا 700 دلار متفاوت است. برخي از اين كفش‌هاي هوشمند اين توانايي را دارند كه براساس شدت فعاليت‌هاي ورزشي ميزان كالري مصرفي در بدن را نيز محاسبه كنند، اما به طور كلي ويژگي مشترك در همه اين نوع كفش‌ها در اين است كه مي‌توانند شدت ضربان قلب و ديگر علائم زيستي را كه در تعيين وضعيت سلامت افراد نقش بسيار مهمي را ايفا مي‌كنند شناسايي كرده و بر اين اساس فرد را نسبت به افزايش يا كاهش شدت انجام اين فعالیت ها آگاه سازند.

فرانك فراهاني

منبع: روزنامۀ جام جم
به همت: زهرا سلیمانی
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.