محققان در پژوهش جديدي دريافته‌اند كه استرس خطر مرگ را تا پنج برابر افزايش مي‌دهد. به گزارش سرويس بهداشت و درمان ايسنا، اين تحقيق نشان داده است: سطح بالاي هورمون استرس موسوم به "كورتيزول" مي‌تواند فاكتور مهمي براي پيش بيني احتمال مرگ ناشي از مشكلات قلبي و عروقي، هم در افرادي با سابقه ابتلا به اين بيماري‌ها و هم در افراد سالم باشد... در شرايط استرس زا، بدن با توليد هورمون كورتيزول واكنش نشان مي‌دهد. تاثيرات كورتيزول به بدن كمك مي‌كند كه خود را از استرس رها سازد اما اگر به مرور زمان ميزان كورتيزول بيش از حد طبيعي و معمول افزايش يابد، اين وضعيت با تشديد بروز فاكتورهاي خطرزاي قلبي - عروقي در ارتباط است و سبب بروز سندرم متابوليك و يا تصلب شرائين مي‌شود.
نيكل وگلزانگ، محقق مركز پزشكي دانشگاه آزاد هلند دراين‌باره گفت: پژوهش‌هاي پيشين نشان داده بود كه كورتيزول ممكن است خطر مرگ و مير ناشي از مشكلات قلبي را افزايش دهد اما تاكنون در هيچ پژوهشي اين فرضيه به طور مستقيم آزمايش نشده بود.
به گزارش هلت دي نيوز،‌ در اين پژوهش محققان 861 فرد 65 ساله و پيرتر را تحت مطالعه قرار دادند. ظرف 6 سال پس از آغاز تحقيقات 183 تن از اين افراد مردند.
محققان با آزمايش كورتيزول ادراري در داوطلبان دريافتند كه افزايش شديد اين هورمون خطر مرگ را تا پنج برابر بيشتر مي‌كند
Iranems.com

به همت: محمد شفازند
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.