شما می توانید با واژه ها معجزه کنید.. شاید به کار بردن کلمات در گفتگوهای روزانه ی ما امری عادی باشد و چندان به آنها اهمیت ندهیم; اما باید بدانید که شما می توانید با واژه ها و کلمات زیبایی خلق کنید. گاهی به کار بردن به جا و مناسب مترادف ها می تواند در کلام و گفتگوهای ما زیبایی به وجود آورند. گاهی به کار بردن یک واژه به جای واژه ی هم معنی خود زیبایی کلام شما را افزایش می دهد. شاید باور نکنید اما با به کار بردن درست واژه ها و یا به عبارتی زیبا سخن گفتن اعتماد به نفس شما چندین برابر افزایش می یابد.

بسیاری از ما ادبیات را فقط مربوط به دروس مدرسه و دانشگاه میدانیم و استفاده از کلمات ادبی را در سخن گفتن محاوره ای و عادی مناسب نمیدانیم اما این باور درستی نیست چرا که ما میتوانیم با قدرت خلاقیت ذهن خود جملاتی زیبا و تاثیر گذار خلق کنیم. اینکه ما بدانیم چگونه باید از کلمات در جای خود و به نحو درست استفاده کنیم کار سختی نیست و با اندکی تمرین به درست به کاربردن آنها عادت میکنیم به طوری که میتوانیم همه را مجذوب کلام خود کنیم. ما با کلام زیبای خود می توانیم نظر و عقیده ی دیگران را آنطور که میخواهیم تغییر دهیم. البته لحن و یا همان طرز اداکردن کلمات هم اهمیت زیادی دارد.
آری ..واژه ها اعجاز میکنند. شعررا میتوان نمونه ای ازاعجاز واژه ها دانست.. حتما برای شما اتفاق افتاده است که با خواندن یک شعر و یا حتی یک مصرع از شعر تحت تاثیر قرار گرفته باشید..آنگاه به این موضوع پی برده اید که چگونه شاعران با واژه ها و قدرت خلاقیت ذهن و البته قلب خود زیبایی می آفرینند...
گاهی گلایه و شکایتی از کسی داریم و با سخنان ناسنجیده ی خود گلایه هایمان باعث رنجش و آزردگی طرف مقابل میشود.
چه زیبا حافظ ازمعشوق خود گله و شکایت میکند:
عهد کردی که بسوزی ز غم خویش مرا.... هیچ غم نیست تو میسوز که من میسازم
آنچنان بر دل من ناز تو خوش می آید...... که حلالت بکنم گر بکشی از نازم
هر واژه ای که زبان ما آن را بیان می کند نه تنها بر اطرافیان و دنیای خارج تاثیر میگذارد بلکه بر خود ما نیز تاثیر فراوانی خواهد گذاشت. گفتار نماد شخصیت ماست.. وچه زیباست اگر با گفتار زیبای خود شخصیتی محبوب در نزد دیگران داشته باشیم.
میتوانید امتحان کنید و به نتایج اعجاز انگیز آن ایمان بیاورید.
پس از همین حالا تصمیم بگیریم زیبا صحبت کنیم

نویسنده: فاطمه راسخی              


 

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.