لاغریلاغري مفرط در پي اختلافات
زناشويي و استرس هاي شغلي
یک متخصص تغذيه و رژيم درماني گفت: استرس هاي شغلي، اختلافات زناشويي، فشارهاي دروني، استرس ها و افسردگي موجب بروز لاغري مفرط مي شود.
به گزارش فارس، اغلب افراد اعم از افراد عامي و تحصيلکرده چاقي را نوعي بيماري تلقي مي کنند اما کمتر کسي لاغري را بيماري مي دانند. روزانه با افراد چاق بسياري برخورد مي کنيم اما از کنار افراد لاغر بدون توجه عبور مي کنيم. مضرات و خطرات لاغري براي اغلب افراد پوشيده است حال آنکه لاغري مفرط، بسياري از کمبودها و نارسايي ها و اختلالات را به دنبال دارد.
همان طور که اضافه بودن وزن بدن از حالت طبيعي باعث بروز بيماري مي شود کم بودن آن نيز باعث بروز بيماري هاي مختلفي مي شود به علاوه هستند جواناني که به خاطر افزايش وزن بدن خود را به دست انواع داروهاي شيميايي و هورموني مي دهند و خود از عواقب آن بي خبرند...مهديه عليزاده، متخصص تغذيه کلينيک رژيم درماني نوانديشان تغذيه درباره مضرات لاغري مفرط مي گويد: کمبود وزن نسبت به جثه و قد فرد را لاغري مي گويند. براي تشخيص لاغري بايد از جداول و فرمول هاي استاندارد استفاده شود و از طريق مقايسه فرد با افراد هم سن و سال لاغري و کمبود وزن مشخص نمي شود.
اين متخصص تغذيه معتقد است که لاغري مي تواند دلايل مختلفي داشته باشد که مهمترين آنها مي توان به فشارهاي دروني، استرس ها و افسردگي اشاره کرد.
عليزاده مي افزايد: از جمله اين فشارها مي توان به استرس هاي شغلي، اختلافات زناشويي، تصور نادرست از جثه و وزن خود و تبليغات صوتي و تصويري اشاره کرد که هريک از موارد اشاره شده مي تواند علت لاغري فرد باشد.
وي اضافه مي کند: بيماري هايي مانند هيپرتيروئيديسم (پر کاري تيروئيد)، ديابت (بيماري قند خون بالا)، بيماري هاي انگلي، بيماري هاي گوارشي و اختلالات هورموني و اختلالات بلع مي تواند موجب لاغري فرد شود که براي درمان لاغري در اين افراد ابتدا بايستي بيماري زمينه اي فرد درمان شود، بنابراين اين افراد ابتدا بايد به متخصصان داخلي مراجعه کرده تا علت اصلي بيماريشان شناخته شود.
اين متخصص تغذيه و رژيم درماني مي گويد: برخي افراد هيچ بيماري زمينه اي نداشته و با وجود تغذيه صحيح همچنان لاغرند. دانشمندان معتقدند نوع چربي بدن اين افراد با ديگران تفاوت داشته و مانع افزايش وزن اين افراد مي شود به اين افراد توصيه مي شود اگر لاغري فرد مفرط نبوده و خطر سو» تغذيه فرد را تهديد نمي کند، اقدامي براي چاق شدن نکند زيرا وزن فعلي فرد، وزن سلامت بوده و هرگونه تغيير در آن موجب به هم خوردن نظم طبيعي بدن مي شود.
عليزاده مي افزايد: اکثر موارد لاغري به علت کم غذايي و بد غذايي افراد است، بدن انسان به مقدار معيني انرژي براي فعاليت روزمره نياز دارد که بسته به خصوصيات فردي متفاوت است و از طريق غذاها به بدن مي رسد که اگر ميزان اين انرژي دريافتي کمتر از نياز بدن فرد باشد بدن مجبور است اين نياز را از ذخاير طبيعي خود تامين کند که اين امر موجب سوخت چربي ها و تحليل عضلات و در نهايت لاغري فرد مي شود.
وي معتقد است: درمان هاي لاغري به 2 دسته دارويي و رژيم درماني تقسيم مي شوند. درمان دارويي فقط به افرادي توصيه مي شود که بيماري زمينه اي داشته و علت لاغري آنها بيماري است. اين افراد بايد تحت نظر پزشک دارو مصرف کنند در غير اين صورت در افراد سالم تنها راه درمان تاکيد بر رژيم درماني است و به هيچ وجه مصرف دارو توصيه نمي شود.
اين متخصص تغذيه مي افزايد: متاسفانه امروزه برخي از پزشکان براي افزايش اشتها و درمان لاغري از داروهايي نظير سيپروهپتادين استفاده مي کند که داروها براي مصارف ديگر بوده و افزايش اشتها جز عوارض جانبي آن است.
وي اضافه مي کند: ساير داروها نظير داروهاي کورتوني يا هورموني نيز عوارض وحشتناک و گاهي جبران ناپذير بر بدن فرد مي گذارني بنابراين دارو درماني در افراد سالم به هيچ عنوان توصيه نمي شود. فقط در موارد خاص ممکن است در کنار رژيم غذايي نياز به مکمل هاي غذايي نظير ب کمپلکس، روي، مولتي ويتامين مينرال باشد.
وي معتقد است: سعي کنيد در موقع غذا خوردن از عواملي که تمرکز شما را از غذا کم مي کند نظير صحبت کردن، فکر کردن، تماشاي تلويزيون پرهيز شود. مقداري مواد غذايي هميشه در طول روز در دسترستان باشد تا هر زمان که گرسنه شديد بخوريد. از نوشيدن آب قبل و در طول صرف غذا پرهيز شود.
عليزاده مي افزايد: از مصرف غذاهاي پرحجم و کم کالري نظير سالاد و سبزي هاي با غذا يا قبل از آن خودداري کنند، لاغري يک بيماري مزمن است و مثل هر بيماري مزمن ديگري براي درمان نياز به زمان دارد و در درمان لاغري خود هيچگاه عجله نکنند.
سعي شود يک برنامه ورزشي منظم به برنامه زندگي خود اضافه کنند تا هم اشتهاي بيشتري به غذا پيدا کنند هم از نظر رواني آرام بخش است. از مواد غذايي کم حجم و پر کالري در فواصل غذاهايشان استفاده کنند. مغزهايي چون فندق، پسته، بادام و گردو و ميوه هايي نظير موز، انگور، خربزه مفيد و پر کالري هستند.

منبع: روزنامۀ مردم سالاری
به همت : زهرا سلیمانی
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.