خرمالو; سرشار از ويتامينA خرمالو سرشار از ويتامين A و بتاکاروتن است. همچنين داراي مقدار قابل توجهي ويتامين هاي B1، B2، B3 و C است. در ضمن اين ميوه خوش رنگ و خوش طعم داراي موادمعدني ضروري براي بدن مانند کلسيم، گوگرد، آهن، فسفر، منيزيم و پتاسيم است.
هر يک از مواد معدني فوق نقش موثري در سلامتي و تندرستي بدن ما دارند. اگر خرمالو به خوبي رسيده باشد، براي کودکان نيز ميوه اي مفيد محسوب مي شود و در رشد و نمو آنها موثر است. در ضمن خرمالو ميوه اشتها آوري است.
کلسيم در رشد کودکان و حفظ انرژي براي بزرگسالان موثر است. آهن عنصر اصلي خون سازي، و پتاسيم اشتها آور و شستشو دهنده کليه و کبد مي باشد. اين ميوه در افراد مبتلا به نقرس و بيماري هاي کبدي و کليوي بسيار موثر است...موادقندي خرمالو شامل لوولز و گلوکز است و با آن که مقدار آن 20 درصد است، براي مبتلايان به بيماري قند، زيان بخش نيست.
خرمالو حاوي مقدار زيادي پکتين است. پکتين يکي از انواع فيبرهاي محلول در آب است که باعث کاهش چربي هاي خون مي شود.
اسيدهاي موجود در خرمالو عبارتند از: اسيد ماليک، اسيد سيتريک و اسيد تارتاريک. سلولز موجود در خرمالو به طور نسبي کم است و از اين نظر هضم آن آسان تر مي باشد.
خرمالو داراي مقدار کمي تانن است که گاهي ممکن است موجب يبوست شود.
همان طور که ذکر شد، خرمالو سرشار از ويتامينA است. چنانچه اين ويتامين به مقدار کافي به بدن نرسد، نه تنها قدرت بينايي را کم مي کند، بلکه باعث شکننده شدن پوست، ناخن و موها مي شود. همچنين در ميزان هوش و سلامت بدن نيز اختلال ايجاد مي شود.
مي توان از آب خرمالو براي درمان زخم ها استفاده کرد. همچنين اين ميوه براي آفت دهان و گلودرد بسيار مفيد است. مصرف اين ميوه با ارزش به همه شما توصيه مي شود.
در اينجا طرز تهيه يک ماسک را براي پوست هاي خشک بيان مي کنيم که از خرمالو در تهيه آن استفاده شده است.
موادلازم
کته بدون روغن و نمک: يک قاشق غذاخوري
روغن بادام شيرين: يک قاشق مرباخوري
خرمالوي رسيده و له شده: يک چهارم
خيار با پوست:يک تکه کوچک
طرز تهيه
تمام مواد را با هم در مخلوط کن بريزيد و خوب مخلوط کنيد. مواد را به مدت 10 دقيقه بر روي پوست خود بماليد، سپس با آب ملايم بشوييد.


به همت : زهرا سلیمانی
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.