پزشکي: سلول درمانی

15 دی 1389   maryam.pourmohammadi   بهداشت و درمان, پزشکی   0 نظر   421 بازدید   |

درمان 6 بيماري با سلول درماني

رئيس مرکز سلول درماني پژوهشگاه رويان، از تلاش اين مرکز براي درمان بيماري هاي قلبي و عروقي، استخواني و غضروفي، گوارشي و کبدي، پوستي، چشمي و عصبي با استفاده از سلول هاي بنيادي خبر داد و گفت: همچنين موفق به توليد چسب بافتي از خون بندناف شديم که به عنوان دارو مورد استفاده قرار مي گيرد.
به گزارش مهر، دکتر ناصر اقدمي در نشست خبري امروز سه شنبه، بيماري هاي قلبي و عروقي، استخواني و غضروفي، گوارشي و کبدي، پوستي، چشمي و عصبي را از اولويت هاي تحقيقاتي اين مرکز نام برد و اظهار داشت: در اين مرکز پروژه هايي براي درمان اين بيماريها با استفاده از سلول درماني در دستور کار و براي هر يک از آنها پروژه هاي مطالعاتي بزرگي اجرايي شده است...رئيس مرکز سلول درماني پژوهشگاه رويان به جزئيات درمان بيماري هاي مختلف با استفاده از سلول درماني اشاره کرد و افزود: در زمينه زخم پاي ديابتي مطالعاتي صورت گرفته و در نهايت موفق شديم در 70 درصد بيماراني که در مرحله قطع پا بودند با استفاده از سلول درماني مانع از قطع عضو در آنها شويم.

وي با بيان اينکه برخي از دستاوردهاي اين پژوهشگاه براي اولين بار در دنيا توليد شده است، يادآور شد: توليد چسب بافتي از خون بند ناف از جمله اين دستاوردها است که به عنوان دارو در جراحي ها استفاده مي شود

بيماري هاي استخواني و غضروفي

وي با اشاره به درمان بيماري هاي استخواني و غضروفي از طريق سلول درماني ، يادآور شد: شکستي هاي جوش نخورده، کيست هاي استخواني، آرتروز و نکروز سرفمور از جمله زمينه هاي تحقيقاتي مرکز سلول درماني بود که در آنها به نتايج مناسبي دست يافتيم.

اقدمي يادآور شد: مثبت بودن نتايج تحقيقات باعث شد تا اين نتايج را در مرحله باليني وارد کنيم و در حال حاضر خدماتي به اين دسته از بيماران ارائه مي شود.

بيماري هاي گوارشي و کبدي

رئيس مرکز سلول درماني پژوهشگاه رويان يکي از بزرگترين مطالعات اين مرکز را درمان بيماري هاي گوارشي و کبدي با استفاده از سلولهاي بنيادي ذکر کرد و گفت: فاز اول اين مطالعات با 10 بيمار آغاز شد و در مرحله بعد قرار است اين مطالعات بر روي 100 بيمار آغاز شود.

وي با تاکيد بر اينکه در حال حاضر 8 هزار بيمار در ليست پيوند کبد هستند، خاطرنشان کرد: با کاربردي کردن سلول درماني در درمان بيماران کبدي موفق شديم 365 بيمار را درمان کنيم.

اثرات سلول درماني در درمان بيماري هاي پوستي

مسئول کميته پژوهشي ستاد توسعه فناوري سلول هاي بنيادي، درمان ويتيليگو، چين و چروک ، سوختگي و «اپيدرميس بلوزا» را از جمله بيماري هايي ذکر کرد که در اين مرکز اقدام به درمان آنها از طريق سلول هاي بنيادي شده است و اضافه کرد: در فاز مطالعاتي 10 بيمار انتخاب شد و در حال حاضر 250 بيمار پوستي از اين طريق تحت درمان قرار گرفتند.

به گفته وي ، اين 250 بيمار به هيچ يک از روش ها درمان نشدند اما با روش سلول درماني تحت درمان قرار گرفتند.

اقدمي همچنين به موفقيت اين مرکز به درمان بيماري «اپيدرميس بلوزا» اشاره کرد و توضيح داد: بيماري «بلوزا» بيماري ژنتيکي است که فرد بيمار بر اثر آن پوست خود را از دست مي دهد که مطالعاتي براي درمان اين بيماري با استفاده از سلول درماني در دستور کار قرار داديم.

رئيس مرکز سلول درماني پژوهشگاه رويان با تاکيد بر اينکه مطالعه در زمينه بيماريهاي چشمي در دو بخش شبکيه و قرنيه انجام شده است، گفت: مطالعاتي در زمينه درمان آسيب هاي قرنيه صورت گرفت که نتايج خوبي را به دست آورديم.

وي از آغاز فاز مطالعاتي تامين سلول بنيادي مورد نياز براي ترميم ضايعات قرنيه از مخاط دهان خبر داد و گفت: سلول هاي بنيادي در زماني که هر دو چشم فرد از بين رفته باشد، از جسد گرفته مي شود که در اين صورت براي پايدار ماندن اين سلولها بايد سيستم ايمني بدن سرکوب شود از اين رو مطالعاتي را در زمينه دريافت سلولهاي بنيادي مورد نياز براي درمان قرنيه از مخاط دهان (پشت لب) آغاز کرديم.

تلاش براي درمان بيماري هاي MS

اقدمي، با اشاره به تحقيقات اين مرکز در زمينه درمان مطالعاتي در زمينه درمان بيماري هاي عصبي ، گفت: مطالعاتي در زمينه درمان فلج اطفال و مولتيپل اسکلروز (MS) در دستور مرکز قرار گرفته است.

وي به دستاوردهاي جديد اين پژوهشگاه اشاره کرد و اظهار داشت: توليد پرده هاي آمنيوتيک براي درمان بيماري هاي چشمي و سوختگي، کشت سلول هاي بنيادي قلبي و عضله اي، توليد و کشت سلول هاي استاندارد مزانشيمي و توليد ليز پلاکيتي از خون بندناف از جمله اين دستاوردها است.

رئيس مرکز سلول درماني پژوهشگاه رويان توليد سرم درماني از خون بندناف را از ديگر دستاوردها نام برد و افزود: اين سرم دارويي است که در چشم پزشکي براي افرادي که داراي التهاب هاي چشمي هستند به کار مي رود علاوه بر اين موفق به توليد TCP حاوي سلولهاي بنيادي شديم اين دارويي براي امور ارتوپدي است.

به همت : زهرا سلیمانی

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.