تغذيه: خواص شیر مادر

21 دی 1389   maryam.pourmohammadi   بهداشت و درمان, تغذیه   0 نظر   548 بازدید   |


شير مادر ، يک معجون شگفت‌انگيز
شير مادر تنها يک ماده‌ غذايي نيست، بلکه براي سلامتي نوزاد بسيار مفيد است و حتي روي هوش و روان او تاثير مي‌گذارد. جالب اينجاست که پسرها شير متفاوتي از مادر دريافت مي‌کنند تا نوزاداني که دختر هستند.
نوزادان پسر از سينه مادر شيري مرکب از مواد غذايي و پروتئين‌هاي بسيار سودمند دريافت مي‌کنند. اما شير مادر براي نوزادان دختر فاقد بسياري از مواد مفيد شکري است. به نظر زيست‌شناسان دليل اين امر آن است که مردها در حقيقت توانايي توليد کودکان بسياري را دارند، اما حاملگي زنان ماهها طول مي‌کشد. در نتيجه مادر شيردهنده مي‌کوشد در آينده‌اي بهتر با سود بيشتر سرمايه‌گذاري کند...
دانشمندان پس از سال‌ها تحقيق درباره‌ شير مادر به اين نتيجه رسيده‌اند که فرمول معيني از شير مادر وجود ندارد. ترکيب مواد شير مادر بر اساس سن و جنسيت نوزاد، شرايط زندگي مادر و بسياري از عوامل ناشناخته‌ ديگر، تغيير مي‌کند.
در ميان کارشناسان اين امر آشکار شده است که شير مادر بيشتر از يک ماده‌ غذايي است. اين مايع از آسيب‌پذيري نوزادان در مقابل بيماري‌ها مي‌کاهد و به آنها کمک مي‌کند از تندرستي بدن خود در مقابل باکتري‌ها و ويروس‌ها بهتر دفاع کنند.

مواد تشکيل‌دهنده‌ شير مادر و عملکرد آنها

شير مادر تشکيل مي‌شود از 90 در صد آب، 6 در صد شکر شير و يک سري شکرها و پروتئين‌هاي ديگر. براي مثال ماده‌ کاسئين که پروتئين شيراست، در بدن نوزاد هضم مي‌شود و پس از آن او را با اسيدهاي آمينه تامين مي‌کند.

ساير مواد پروتئيني در دستگاه گوارشي نوزاد ذخيره مي‌شوند تا در موقع نياز ميکروب بيماري‌هاي مختلف را از بين ببرند. برخي ديگر در رشد کودک تاثير مي‌گذارند، به خصوص بر رشد غشاي مخاطي روده. به همين دليل کودکاني که در دوران نوزادي شير مادر نخورده‌اند بيشتر با مشکلات دستگاه گوارشي مواجه مي‌شوند.

افزودن مواد توسط بدن مادر

دانشمندان دانشگاه کاليفرنيا درباره‌ شيوه‌هاي جديدي براي شناسايي و طبقه‌بندي مواد شير مادر تحقيق مي‌کنند. يکي از دانشمندان کشف کرده است که مادرها به شير خود مجموعه‌اي از تقريبا 200 ترکيبات زنجيره‌ا‌‌ي حاوي شکرهاي مختلف اضافه مي‌کنند. اين زنجيره‌هاي شکر ماده‌ کلوستروم را توليد مي‌کنند. کلوستروم بعد از آب و لاکتوز، سومين ماده‌ اصلي تشکيل‌دهنده‌ شير مادر است. زنجيره‌هاي شکر براي مثال حتي گروه‌هاي خوني را نيز کدگذاري مي‌کنند. همين امر باعث مي‌شود که هنگام پيوند زدن بافتي به بدن، آن بافت توسط بدن دفع شود.

اين ترکيبات زنجيره‌اي حاوي شکر، به صورت فردي به شير مادر اضافه مي‌شوند. به اين معنا که هر مادري بر اساس شرايط ويژه‌ خود به گونه‌اي غيرارادي و ناخودآگاه ترکيب خاصي از شير خود را به نوزاد مي‌دهد. مي‌توان گفت که مادر به اين وسيله مهر شخصي خود را بر نوزاد مي‌زند.

رابطه شير مادر با هوش نوزاد

دانشمندان همچنين به اين نتيجه رسيده‌اند که شير مادر بر ضريب هوشي کودک تاثير دارد. بنا به پژوهش‌هاي علمي نوزاداني که شير مادر مصرف کرده‌اند، ضريب هوشي بالاتري دارند از نوزاداني که شير مادر نخورده‌اند.

افزون ‌براين، دانشمندان از طريق ميمون‌هاي ماکاک به اين نتيجه رسيده‌اند که شير مادر مي‌تواند بر شخصيت نوزاد تاثير بگذارد. اگر مادري ناراحتي عصبي يا استرس داشته باشد، هورمون استرسي کورتيزول وارد شيرش مي‌شود. اين هورمون باعث مي‌شود که فرزندان پسر در آينده ستيزه‌جو بار بيايند.به همت : زهرا سلیمانی
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.