تغذيه: زرشک فرعون

26 بهمن 1389   maryam.pourmohammadi   بهداشت و درمان, تغذیه   0 نظر   466 بازدید   |

زرشک درماني براي انواع عفونت ها

مصرف طبي زرشک به دوره مصر باستان مي رسد که فراعنه و ملکه ها، اين گياه را با تخم رازيانه به منظور درمان طاعون مصرف مي کردند، اين گياه درد مفصلي، روماتيسم و تورم ناگهاني پسوريازيسرا تسکين مي بخشد.
انواع عفونتهايي که زرشک مي تواند در درمان آنها موثر واقع شود عبارت است از: عفونت گلو، مجاري ادراري، مجاري معده اي- روده اي ، ريه ها، عفونتهاي مخمري و اسهال.
سبوس ريشه و ساقه اين گياه خاصيت درماني دارد. ريشه وساقه اين گياه زردرنگ است و اروپاييها و آمريکاي شمالي براي رنگ آميزي لباس از آن استفاده مي کردند. اما ترکيبات موجود در سبوس اين گياه زرشک را به عنوان يک گياه درماني مطرح کرده است...سبوس و پوسته اين گياه حاوي الکالوئيد هست، که به عقيده برخي از افراد آنتي بيوتيک است و به عقيده متخصصان طب گياهي سبب تحريک خاصيت ضد عفوني غشاي مخاطي بدن مي شود. به منظور پي بردن به اين ادعا، اگر قطره اي زرشک را روي زبان خود بگذاريد، دهان شما آبکي خواهد شد.
اين بدان معنا نيست که زرشک طعم خوبي دارد، بلکه اين گياه تقريبا تلخ است بلکه به گفته کارشناسان طب گياهي، وقتي دهان شما آبکي مي شود سبب مي شود که بتوانيد با عفونت مبارزه کنيد. اين گياه در اثر تحريک بخشهايي از سيستم ايمني بدن اين اثر را بر جاي مي گذارد.

معرفي گياه: زرشک گلي است که طول آن به 3متر مي رسد، و داراي شاخه هاي خاکستري است. برگهاي آن داراي دندانه هاي سوزني است. بين ماه هاي فروردين و خرداد غنچه ها و گل هاي زرد روشن از آن جوانه مي زنند. اين غنچه ها و گلها در فصل پاييز رنگ قرمز گيلاسي به خود مي گيرند که به صورت بوته هاي خميده رشد مي کنند. مي توانيد از زرشک رسيده براي تهيه مربا استفاده کنيد، يا آنرا همانند "قرقاط" مصرف کنيد. زرشک کمي ترشتر است ولي به اندازه قرقاط تلخ نيست.

ترکيبات گياه: سبوس و ريشه زرشک حاوي انواع بسياري از مواد شيميايي به نام "آلکالوئيد ايزوکينولين" است. دانشمندان و محققان اين ترکيبات را در طول ساليان متمادي مورد تحقيق و بررسي قرار داده اند، و پي بردند که آنها در واقع خواص آنتي بيوتيکي دارند. برخي از آنها باعث پايين آوردن تب، کاهش تورم و فشار خون شده و به تنظيم ضربان قلب و انقباض عضلات قلب کمک مي کنند.

اشکال موجود: زرشک در شکل چاي، کپسول، عصاره ها، مايع يا تنتورها و يا پماد موضعي عرضه مي شود. عصاره هاي حاصل از اين ماده به صورت دارويي حاوي 8 تا 12 درصد محتواي الکالوئيد ايزوکينولين استاندارد شده است.

نحوه مصرف: اگر به علت عفونتهاي مکرر غالبا آنتي بيوتيک زياد مصرف کرده ايد، پزشک شما به عوض داروهاي تجويزي، ممکن است داروهاي گياهي را نيز مدنظر قرار دهد. دلايل متعددي براي اين ادعا وجود دارد. زرشک مي تواند احساس سرحال بودن به شما دهد و شما را از ساير معالجات نجات دهد.
همچنين، ميزان مقاومت به آنتي بيوتيکها رو به افزايش است. به منظور رهايي از اين وضعيت. بسياري از معالجين به ساير راه هاي درمان بيماريها روي مي آورند. بنا به دلايل مشابه. پماد زرشک را نيز مي توان براي درمان ورم مفاصل يا پسوريازيس تجويز کرد، چون داروهايي که به طور مرتب براي درمان اين حالات مصرف مي شوند ممکن است تعادل بدن شما را مختل سازند.
غالبا عوارض جانبي ناشي از معالجات درماني قوي سبب تحريک واکنش هايي در بدن مي شوند که به مثابه يک بيماري کاملا جديد مي تواند جلوه کند. صرف نظر از هرگونه دليل، وقتي پزشک شما بداند که قطع مصرف دارو هيچگونه خطري براي سلامتي شما ندارد، مي تواند در عوض، مصرف زرشک را تجويز کند.
زرشک همچنين مي تواند به عنوان يک روش پيشگيرانه توصيه شود. هرگز نبايد بيش از پنج تا هفت روز زرشک مصرف کرد. اگر معده شما حساس است، مصرف اين ماده به مدت سه تا پنج روز احتمالا کافي است. براي درمان گلودرد، عفونتهاي مثانه، اسهال، برونشيت يا عفونتهاي مخمري از اشکال قابل مصرف زرشک حالت مورد نظر را بر گزينيد:

چاي: 2 تا 4 گرم ريشه خشک زرشک خيس خورده، روزانه 3 بار.

تنتور: (محلول 5/1 ساخته شده از گياه و الکل يا گل، الکل و آب) به ميزان 3 تا 6 ميلي ليتر (2/1 يا 1 و 2/1قاشق چايخوري، روزانه سه بار) عصاره هاي خشک: 250 تا 500 ميلي گرم، روزانه سه بار.
براي درمان آرتريت، پسوريازيس، ناراحتيهاي پوستي: 10 درصد عصاره زرشک را روزانه سه بار روي پوست بدن بماليد. بايد توجه داشت که پاره اي از عفونتها در صورت مصرف نکردن آنتي بيوتيک ممکن است خطرناک باشند. هرگز در اين فکر نباشيد که در صورتي که بدن شما به آنتي بيوتيک قويتر نياز دارد به جاي آن از گياهاني مانند زرشک استفاده کنيد. اطمينان حاصل کنيد که دستورالعملهاي درمانگر خود را رعايت مي کنيد.

نکات احتياطي: اگر زرشک به صورت صحيح استفاده شود ماده دارويي بي خطري است، اما در صورت باردار بودن از مصرف آن اجتناب ورزيد.

تداخل هاي احتمالي: ميزان مصرف بالاي اين گياه به مدت طولاني مي تواند سبب ناراحتي معده و روده ها شود، و جذب ويتامينB کافي در بدن را مشکل کند.

به همت : زهرا سلیمانی

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.