پزشکي: باند هوشمند

26 بهمن 1389   maryam.pourmohammadi   بهداشت و درمان, پزشکی   0 نظر   387 بازدید   |

توسط پژوهشگران دانشگاه تربيت مدرس صورت گرفت
ساخت باند هوشمند ترميم بافت در ايران

پژوهشگران دانشگاه تربيت مدرس ، موفق به ساخت باندهاي هوشمند براي ترميم يا جايگزيني بافت‌هاي ‌آسيب ديده بدن شدند.
دكتر مسعود سليماني ، استاديار دكتري تخصصي هماتولوژي دانشگاه تربيت مدرس و مجري طرح در گفت‌وگو با ايسنا با بيان اين كه توانايي كشت بافت‌هاي انساني و طراحي ساختارهايي مشابه بافت ها، اميد زيادي براي ترميم يا جايگزيني بافتهاي آسيب ديده بدن انسان فراهم آورده است، اظهار كرد: ...وي تصريح كرد: در اين طرح، داربست‌هايي تهيه شد كه وقتي سلول هاي بنيادي بر روي آن قرار داده مي شود مي‌توان آنها را به رده‌هاي استخواني تمايز داد. حتي مي‌توان از آن براي بهبود عملكرد بانداژهاي زخم هاي ايجاد شده بر روي پوست استفاده كرد ؛ به طوري كه بتواند بافت آسيب ديده را پس از مدتي، ترميم و بازسازي كند.

دكتر سليماني در مورد چگونگي ساخت باندهاي هوشمند ترميم بافتهاي آسيب‌ديده بدن تصريح كرد: ابتدا توسط دستگاه الكتروريسي و با استفاده از يكي از پليمرهاي زيست سازگار با بدن، داربست‌هايي از نانوالياف تهيه و سپس سلول‌هاي بنيادي مختلفي بر روي آنها تست شد و در نهايت تاثير اين ساختارها به روي تمايز سلول‌هاي بنيادي، مورد ارزيابي قرار گرفت.

بحث مهندسي بافت شامل بخش فني مهندسي و پزشكي يكي از علوم جديد محسوب مي‌شود. در مهندسي بافت، موضوع، ساخت داربست‌هايي است كه تقليدي از بافت‌هاي بدن هستند ؛ چرا كه آنها به طور طبيعي به صورت رشته ‌هايي نانويي و ميكروني در بدن وجود داشته و سلول ‌ها بر روي آنها سوار هستند اما در بخش پزشكي بافت، سلول‌ هاي بنيادي و يا سلول ‌هاي بافت بر روي داربست‌ها (نانو الياف) قرار مي‌گيرند ؛ به طوري كه بافت‌هاي مختلف را مورد ارزيابي‌ قرار مي‌دهد تا مشخص كند كه سلول‌ها چگونه رشد مي‌كنند و يا مي‌توانند عملكردي مانند بافت طبيعي داشته باشند.

وي با بيان اين كه اين مطالعه با هدف ارزيابي عملكرد بستر زيست سازگار نانو ساختار به عنوان پوشش زخم براي ترميم بافت پوست انجام شده است،‌ به ايسنا گفت: از اين رو، بسترهاي نانو ساختار در مدل حيواني فاقد پوست موضعي مورد ارزيابي قرار گرفتند كه نتايج حاكي از ارزشمندي پوست مصنوعي در مدل حيواني بوده و نويد استفاده از آن در مطالعات پيش كلينيكي را مي‌دهد؛ به طوري كه مي‌توان از آن در بانداژهاي معمول استفاده كرد.

استاديار دكتري تخصصي هماتولوژي دانشگاه تربيت مدرس همچنين گفت: نتايج اين تحقيق در مجله «مهندسي بافت» آمريكا كه معتبرترين مجله در مهندسي بافت به شمار مي‌رود، منتشر شده است.

دكتر سليماني با بيان اين كه فاز تحقيقاتي اين طرح تمام شده است، گفت: در حال حاضر مقدمات كار كلينيكال ترايال انجام شده و با دو بيمارستان رازي و چمران مذاكره شده كه در آنها كارهاي باليني انجام شود.

به همت : زهرا سلیمانی

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.