پزشکي: یک دو سه، ام اس

17 بهمن 1389   maryam.pourmohammadi   بهداشت و درمان, پزشکی   0 نظر   484 بازدید   |

بيماران ام‌اس ورزش كنند


برعكس آنچه بيشتر افراد تصور مي‌كنند كه فرد مبتلا به ام‌اس نبايد فعاليت جسمي داشته باشد، متخصصان توصيه مي‌كنند اين گروه بايد به ورزش و فعاليت بپردازند.
ورزش و نرمش براي همه افراد ضروري بوده و مفيد است. مبتلايان به ام‌اس نيز از اين ورزش‌ها بهره برده و حتي شايد با كمك آن علائم بيماري تا حدي بهبود يابد. البته براي اطمينان بيشتر از انتخاب ورزشي مناسب، بهتر است قبل از آن موارد و نكاتي را در نظر داشته باشيد.

اگر شما هم دچار اين بيماري هستيد و مي‌خواهيد ورزشي را شروع كرده و ادامه دهيد، بد نيست قبل از آن با پزشك خود مشورت كنيد. در حقيقت پزشك بايد قبل از شروع هرگونه برنامه ورزشي آگاه شده و شما را راهنمايي كند. وي بايد ورزش مناسب را تعيين كرده و شما را از فعاليت‌هايي كه بايد كنار گذاشته شوند مطلع كند...شدت و مدت زمان تمرين و ورزش از ديگر مواردي است كه بايد با نظر پزشك مشخص شود. در اصل بايد به ياد داشته باشيم هرگونه محدوديت و فعاليت فيزيكي بايد با پزشك در ميان گذاشته شود. نوع ورزش، شدت و زمان آن همگي به شدت و علائم بيماري، آمادگي و سلامت كلي فرد بستگي داشته و در نتيجه براي افراد مختلف، متفاوت است.

ايمني در ورزش

همان طور كه در هر ورزشي رعايت نكاتي خاص مهم است، براي مبتلايان به ام‌اس هم رعايت اين نكات اهميت دارد. به همين دليل بايد حتماً قبل از ورزش بدن خود را گرم كرده و پس از آن نيز به آرامي بدن را خنك نماييد. سعي كنيد در محيطي ايمن و به دور از هرگونه خطر ورزش كنيد.

به عنوان مثال زمين ورزش نبايد لغزنده باشد، نور محيط بايد كافي باشد و فضا را بخوبي روشن كند و در كل تمام عواملي كه ممكن است خطرآفرين باشند، بايد از محيط ورزش دور شوند. رعايت اين نكات زماني كه در حفظ تعادل با مشكل روبرو هستيد، اهميت بيشتري مي‌يابد.

علاوه بر اين موارد، هر وقت احساس كرديد خسته شده‌ايد، سريع ورزش را متوقف كرده و به خودتان بيش از حد فشار وارد نكنيد. بهتر است ورزشي مورد علاقه و لذت‌بخش انتخاب كنيد.

گرماي بيش از حد هنگام ورزش ممنوع!

همانطور كه متخصصان توصيه مي‌كنند مبتلايان به اين بيماري بايد از گرماي بيش از حد دوري كرده و سعي كنند هيچ وقت درجه حرارت بدنشان افزايش نيابد. برخي از مبتلايان به ام‌اس به گرما بسيار حساس بوده و به محض گرم شدن محيط علائم بيماري‌شان شروع شده يا بدتر مي‌شود.

علاوه بر رعايت اين موارد، باز هم خوب است به مقدار كافي مايعات خنك نوشيده و دماي بدنتان را كنترل كنيد. البته هميشه نسبت به بدن خود آگاه بوده و با بروز شرايطي غيرطبيعي ورزش را متوقف كنيد.به همت : زهرا سلیمانی
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.