درماني اميدبخش براي کاهش علائم بيماري هزار چهره يا سندرم «پي ام اس»


متخصصان علوم پزشکي در برزيل موفق شدند قرص جديد و موثري را توليد کنند که براي کاهش علائم سندرم پيش از قاعدگي در زنان، معروف به بيماري هزار چهره مفيد است.
به گزارش ايسنا، ترکيبات اين داروي جديد شامل اسيدهاي چربي شامل اسيد لينولئيک، اسيد اولئيک، اسيد لينولنيک و ويتامين اي هستند که به کاهش علائم جسمي و رواني اين سندرم به ميزان قابل توجهي کمک مي کند.
دکتر اديلبرتو ريچا فيلهو و تيم پزشکي وي در دانشگاه فدرال پرنامبوکو در برزيل آزمايشات خود را براي بررسي عملکرد اين دارو روي 120 زن شرکت کننده انجام دادند...
 اين متخصصان متوجه شدند زناني که از اين دارو مصرف کردند در مقايسه با گروه کنترل، سه تا شش ماه پس از آغاز آزمايشات به ميزان زيادي از علائم نامطلوب و آزاردهنده اين سندرم خلاصي يافتند.
به گزارش روزنامه ديلي اکسپرس، سندرم پيش از قاعدگي يا «پي ام اس» شايعترين بيماري در زنان است. علت بروز اين سندرم هنوز نامشخص است اما اغلب پزشکان به هم خوردن تعادل هورموني استروژن و پروژسترون را محتمل ترين علت اين بيماري مي دانند. برخي از متخصصان، سندرم پيش از قاعدگي بيماري هزار چهره مي نامند چون پزشکان بيش از 150 علامت را به اين بيماري نسبت داده اند.
به گزارش ايسنا، علايم اين سندرم در زنان متفاوت است و همين امر امکان تشخيص آن را دشوارتر ساخته است. مشکل بيشتر اين است که الگوي اين سندرم ممکن است بر حسب ماه هاي مختلف سال و سن بيمار دچار تغيير شود. از شايعترين علائم اين سندرم مي توان به دلشوره، ناپايداري خلقي، تحريک پذيري، تنش عصبي، سردرد، ميل شديد به خوردن شيريني، افزايش اشتها، تپش قلب، ضعف، سرگيجه و غش، افزايش وزن، ورم دست و پا، تورم و حساسيت سينه ها ، احساس ورم و نفخ شکم، افسردگي، ضعف حافظه و بي خوابي اشاره کرد.
درمان سندرم پيش از قاعدگي بر اساس تسکين علائم آن تجويز مي شود. متخصصان تاکيد دارند که رژيم غذايي سالم براي داشتن احساس سلامتي جسمي و فيزيکي در اين شرايط بسيار مهم است. ايجاد تغييراتي در رژيم غذايي، شامل کم کردن مصرف کافئين، نمک و شکر به کم شدن علائم اين سندرم کمک مي کند. در برخي موارد ممکن است مصرف مکمل هاي غذايي توصيه شود. اين مکمل ها عبارت از ويتامين ب6 و اي، کلسيم و منيزيم هستند. بعلاوه رژيم غذايي سرشار از کربوهيدرات نيز در اين سندرم توصيه مي شود.
اين سندرم در اکثر موارد به گونه اي بروز مي کند که اغلب زنان علائم آن را عادي تصور کرده و از مراجعه به متخصص غفلت مي کنند در حالي که اين چشم پوشي مي تواند به زندگي شغلي، خانوادگي و حتي روابط زناشويي آنها آسيب جدي وارد کند. گاهي پرخاشگري و افسردگي در زنان مبتلا به اين سندرم به قدري زياد مي شود که تاثيري بسيار منفي روي روابط فرد با ديگران اعمال مي کند. از اين رو توصيه مي شود که براي کنترل علائم اين سندرم درنگ نکنيد و حتما با پزشک متخصص خود در اين باره مشورت کنيد و از وي کمک بخواهيد.


به همت : زهرا سلیمانی
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.