دردسرهاي سينوزيت

بسياري از افراد، وقتي متوجه مي شوند که سينوزيت دارند يا وقتي پزشک به آنها مي گويد که سينوس هاي شان دچار التهاب شده، تصور مي کنند سينوزيت يک بيماري هميشگي است و شايد تا آخر عمر مجبور باشند با اين بيماري دست و پنجه نرم کنند. اما بايد گفت اين يک تصور نادرست است.
سينوزيت به التهاب مخاط سينوس هاي هوايي گفته مي شود. اين سينوس ها حفراتي بسته هستند که در استخوان هاي سر و اطراف حفره بيني قرار دارند.
به طور کلي ما در هر طرف صورت خود، چهار سينوس داريم. سينوس پيشاني، سينوس فکي يا گونه اي، سينوس پروانه اي و سينوس پرويزني. سطح داخلي اين سينوس ها توسط مخاط پوشيده شده است. هر کدام از اين سينوس ها توسط منفذي به حفره بيني باز مي شوند که از طريق اين منفذ، هوا وارد سينوس يا ترشحات سينوس به حفره بيني تخليه مي شود. وقتي نفس مي کشيم، هوا با وارد شدن به سينوس ها تصفيه، گرم و مرطوب مي شود. اين همان کاري است که حفره بيني نيز انجام مي دهد. علاوه بر اين، وجود سينوس ها سبب کمتر شدن وزن استخوان هاي جمجمه مي شود...انواع سينوزيت کدامند؟

سينوزيت معمولا به سه شکل بروز پيدا مي کند. در شکل "حاد"، علائم شديد هستند و طي مدت دو هفته بهبود مي يابند. معمولا زماني مي گوييم "سينوزيت مزمن" شده است که علائم بيش از شش هفته طول بکشند و گاهي ماه ها و سال ها نيز علائم وجود دارند. در شکل مزمن، معمولا علائم خفيف ترند. زماني که علائم چند بار در طول يک سال ظاهر شده و دوباره بهبود پيدا مي کنند، "سينوزيت راجعه" نام دارد.
اين نوع تقسيم بندي به تشخيص علت و درمان سينوزيت کمک مي کند.

سينوزيت با چه علائمي خود را نشان مي دهد؟

سينوس هايي که در استخوان گونه و زير کاسه چشم قرار دارند و سينوس هاي پرويزني که بين بيني و کاسه چشم واقع شده اند، از بدو تولد وجود دارند و به تدريج رشد مي کنند و تا 18سالگي به اندازه بزرگسالي مي رسند، بنابراين کودکان بيشتر دچار علامت در سينوس هاي فکي و پرويزني مي شوند.
سينوس هاي پيشاني معمولا تا 5 تا 10 سالگي وجود ندارند، بنابراين علامتي هم در کودکان ايجاد نمي کنند.
در شکل حاد سينوزيت، معمولا تب، ضعف و گرفتگي بيني وجود دارد، خروج ترشحات سبز رنگ از بيني و ترشح از پشت حلق و سردرد نيز ديده مي شود.
سردرد در بچه ها به علت عدم رشد سينوس هاي پيشاني کمتر رخ مي دهد و بيشتر بزرگسالان هستند که از سردرد و سنگيني سر شکايت دارند.
در بعضي از افراد علائمي مانند درد چشم، دندان درد، سرفه هاي شبانه، بوي بد دهان و گلودرد نيز وجود دارد.

علل سينوزيت چيست؟

مسدود شدن راه ارتباطي سينوس ها به حفره بيني به هر دليلي، زمينه را براي بروز سينوزيت فراهم مي کند. شايع ترين شکل سينوزيت، يعني سينوزيت حاد معمولا به دنبال يک سرماخوردگي معمولي ايجاد مي شود. همچنين عفونت يا آلرژي نيز مي توانند سبب بسته شدن مجراي سينوس شوند. اين مساله گاهي ناشي از وجود جسم خارجي در بيني يا حتي ناشي از انحراف تيغه بيني است. برجستگي هاي مخاطي به نام پوليپ نيز مي توانند باعث بسته شدن اين مجرا شوند و سينوزيت ايجاد کنند.

سينوزيت چگونه درمان مي شود؟

درمان سينوزيت به علت ايجاد کننده آن بستگي دارد. به طور قطعي عواملي که سبب التهاب مجراي ارتباطي سينوس ها به بيني شده اند بايد برطرف شوند تا ارتباط سينوس و حفره بيني دوباره برقرار شده و ترشحات سينوس ها تخليه گردند و از اضافه شدن عفونت به آن جلوگيري شود.
وقتي هدف از درمان باز کردن راه ارتباط سينوس با حفره بيني است، استفاده از ضد احتقان هاي موضعي يا عمومي مي تواند کمک کننده باشد.
گاهي ممکن است بسته شدن راه ارتباطي در اثر آلرژي باشد که در اين مواقع استفاده از داروهاي ضدآلرژي مناسب است. اما اگر علت بسته شدن مجرا، آلرژي نباشد ممکن است استفاده از داروهاي ضد آلرژي حتي باعث غليظ شدن ترشحات شود و روند بهبودي سينوزيت را به تاخير بيندازد.
در بسياري از موارد سينوزيت حاد که نشانه اي از عفونت مثل تب، ترشحات بد رنگ و درد شديد وجود ندارد مي توان با استفاده از ضد احتقان يا حتي بخور گرم يا سرد و استراحت و دوري از مواد آلرژي زا، سينوزيت را بهبود بخشيد. اما زماني که نشانه هايي از عفونت سينوس ها وجود دارد، بايد از آنتي بيوتيک ها استفاده شود که پزشکان آن را بر اساس سن و نوع ميکروب شايع تجويز مي کنند. اين آنتي بيوتيک ها بايد به طور کامل طي مدت 10 تا 14 روز مصرف شوند.
معمولا در فرم حاد سينوزيت اگر مشکل تنها عفونت باشد و از نظر ساختاري مثل انحراف تيغه بيني، مشکلي وجود نداشته باشد با اين درمان ها، بيماري بهبود پيدا مي کند. معمولا 20 درصد موارد سينوزيت با درمان هاي طبي رايج بهبود پيدا نمي کند يا گاهي وجود پوليپ يا انحراف تيغه بيني سبب انسداد راه ارتباطي مي شود که در اين موارد نياز به جراحي است.
يکي از روش هاي درماني موجود براي سينوزيت، عمل جراحي تحت بيهوشي با استفاده از اندوسکوپ و ليزر سرد است.
در اين روش نور قرمز روي بيني و نور مادون قرمز روي سينوس ها و درون حفره بيني و به منفذ دريچه سينوس تابيده مي شود. اين کار طي سه تا پنج جلسه انجام مي شود و هر بار چند دقيقه طول مي کشد. پس از آن سينوزيت درمان مي شود.
اماsinuplasty Balloon روشي جديدتر است. در اين روش بعد از قرار دادن يک کاتتر کوچک راهنما درون بيني، زير ديد اندوسکوپي، يک سيم هدايت کوچک وارد سينوس مي شود، سپس بالن متسع مي شود و به آرامي ديواره هاي مجرا را متسع مي کند. خونريزي در اين روش بسيار کم است و اکثر بيماران پس از يک تا دو روز به فعاليت هاي عادي خود مي پردازند.
اين که چه مدت پس از جراحي با بالن علائم بيمار برطرف مي شود، در هر فرد متفاوت است، اما معمولا پس از 10 ماه يا حداکثر 2 سال علائم کاملا بهبود مي يابند. اين جراحي را متخصصان گوش و حلق و بيني يا جراحاني که در اين زمينه آموزش ديده اند، انجام مي دهند.

مراقبت هاي بعد از بهبود چگونه است؟

4 تا 8 هفته در معرض تغيير شديد دماي هوا قرار نگيريد.
در هواي سرد، روي صورت خود به خصوص پيشاني و گونه هاي خود را بپوشانيد و اگر مجددا سرما خورديد، سريعا به پزشک مراجعه کنيد.
از مواد آلرژي زا و به خصوص دود سيگار دوري کنيد.
در شهر هاي بزرگ زماني که هوا آلوده است سعي کنيد از منزل خارج نشويد.

درمان هاي خانگي سينوزيت

به اندازه کافي استراحت کنيد. اين عمل موجب مي شود بدن شما بهتر با عفونت مبارزه کند و زودتر بهبود يابيد.
مايعات فراواني بنوشيد. اين کار ترشحات مخاطي را رقيق تر و تخليه آنها را آسان تر مي کند. از مصرف نوشيدني هاي حاوي کافئين و الکل خودداري کنيد، چون تورم مخاط بيني و سينوس ها را تشديد مي کنند.
بخور دهيد. با يک حوله بزرگ سر خود را بپوشانيد و سر خود را روي بخارهاي يک ظرف حاوي آب جوش بگيريد. البته بايد مراقب دماي بخار آب باشيد تا سوزاننده نباشد.
مي توانيد از دوش آب گرم نيز استفاده کنيد و در هواي گرم و مرطوب حمام نفس بکشيد. اين کار به کاهش تورم و درد و تخليه ترشحات مخاطي کمک مي کند.
از کمپرس آب گرم بر روي صورت استفاده کنيد. از حوله هاي گرم براي کمپرس صورت، گونه ها و اطراف چشم ها استفاده کنيد. اين عمل درد را کاهش مي دهد.
بيني خود را شستشو دهيد. با آب جوشيده سرد مخلوط با کمي نمک و يا با سرم فيزيولوژي شستشو، بيني خود را شستشو دهيد.
هنگام خواب سر خود را بالاتر قرار دهيد. اين عمل به تخليه سينوس ها کمک مي کند و گرفتگي و احتقان بيني را کاهش مي دهد.


به همت : زهرا سلیمانی
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.