بدون واریس بایست
راهکاري جديد براي درمان شايع ترين بيماري عروق
ليزر، انقلابي جديد در درمان واريس

يک فوق تخصص جراحي قلب و عروق با بيان اين که استفاده از ليزر در بيش از 95 درصد موارد در درمان واريس موفقيت آميز است اظهار کرد: عدم استفاده از داوهاي بييهوشي و نبود خونريزي به همراه نتيجه بهتر درماني از مزاياي استفاده از اين روش درماني است.
دکتر محمدرضا ظفرقندي عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران در گفت وگو با ايسنا- منطقه علوم پزشکي تهران، استفاده از ليزر را انقلابي جديد در درمان ليزر دانست و اظهار کرد: واريس از شايع ترين بيماري هاي عروقي است که در زنان به نسبت شايع تر از مردان است و ظاهر نازيبايي در اندام اين افراد ايجاد مي کند...وي گفت: اين بيماري اشکال مختلفي دارد که طي آن وريدها و يا سياه رگ هاي درشت اندام ها بويژه پا ها، برجسته، پيچ و خم دار شده و نمايي آبي رنگ پيدا مي کنند که گاهي در حد مويرگ ها و برجستگي آنها نمايي عنکبوتي پيدا مي کند. اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران افزود: در صورت عدم کنترل بيماري، واريس در وريدها افزايش قابل توجهي خواهد داشت که در نهايت عضلات پا شروع به درد کرده و فرد احساس سنگيني مي کند. به گفته اين فوق تخصص جراحي، با پيشرفت واريس، بيماري خود را به شکل تغيير رنگ (لکه هاي قهوه اي) و چرمي شکل شدن پوست نشان مي دهد که در نهايت به ايجاد زخم هاي واريسي منجر مي شود که خود به خود در قسمت هاي تحتاني ساق پا به وجود مي آيد و به راحتي قابل علاج نيستند. وي افزود: جراحي با توجه به اينکه با برش دادن عضو و به تبع آن با بيهوش کردن و صرف هزينه توام است عوارض مخصوص به خود را دارد. اين فوق تخصص جراحي عروق اظهار داشت: در اين بيماري با گشاد شدن رگ ها موجب برگشت خون به داخل رگ مي شود که در نهايت برجستگي رگ ها مهمترين پيامد اين عارضه است. که در صورت عدم درمان و رشد بيماري موجب بروز زخم واريس خواهد شد.
وي با اشاره به استفاده از ليزر در درمان اين بيماري اظهار داشت: داشتن يک نقشه و اطلاعات دقيق از نقشه وريدها ضروري است چرا که پزشک را موفق تر خواهد کرد. اين عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران ادامه داد: در روش ليزر ترماي چنداني به بيمار وارد نمي شود و پزشک را سريع تر به نتيجه مطلوب مي رساند. چرا که در اين روش بيمار نياز به بستري ندارد و تنها تا يک هفته بيمار بايد از بانداژ کشي استفاده کند و در 3 هفته، 3 ماه و 6 ماه پس از ليزر بايد تحت پيگيري بعد از درمان قرار بگيرند. دکتر ظفرقندي خاطر نشان کرد: تنها عارضه ليزر ممکن است قرمزي در ناحيه انجام شده باشد که مزاياي اين روش تنها ايرادات کوچک آن را مستور مي کند. اين استاد دانشگاه با اشاره به اين که واريس، در هر مرحله درمان هاي مختلفي دارد، متذکر شد: در واريس هاي خفيف، مي توان با روش هاي تزريق موادي داخل رگ هاي واريسي (اسکلروتراپي) باعث بهبود و جمع شدن رگ هاي واريسي شد ولي اگر بيماري در مراحل پيشرفته تر باشد، مي توان به شکل درمان هاي سنتي (عمل جراحي و خارج کردن رگ هاي خراب شده) و روش هاي پيشرفته استفاده از ليزر داخل وريدي، وريدهاي واريسي را روي هم خواباند و جمع کرد که هر يک از اين روش هاي درماني و ترکيبي مستلزم نظر و صلاحديد پزشک متخصص است تا از اين طريق از تبديل بيماري ساده اي همچون واريس به يک بيماري پيشرفته و صعب العلاج جلوگيري شود.


به همت : زهرا سلیمانی
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.