پزشکي: مادر دودی

28 بهمن 1389   maryam.pourmohammadi   بهداشت و درمان, پزشکی   0 نظر   183 بازدید   |

احتمال سقط جنين در زنان سيگاري 80 درصد بيشتر است

رئيس دانشگاه علوم پزشکي شهيدبهشتي گفت: احتمال سقط جنين در خانمهاي سيگاري 80 درصد بيشتر از ساير افراد است.
به گزارش مهر، دکتر محمدرضا رزاقي در همايش بين المللي تاثير شرايط محيطي بر سلامت باروري اظهار داشت: استعمال دخانيات يکي از فاکتورهاي محيطي است که تاثير زيادي بر ناباروري زنان و مردان مي گذارد.
وي افزود: تعداد تخمکهاي توليد شده در خانمهاي سيگاري و تعداد اسپرمها در مردان سيگاري در مقايسه با افراد غيرسيگاري بسيار کمتر است...رزاقي ادامه داد: استعمال دخانيات سبب اختلالات ژنتيکي شده و باعث مي شود ريسک هاي صدمه و اختلال در تخمک و اسپرم ايجاد شود و اين امر موجب سندروم مرگ زودرس نوزادان خواهد شد.
به گفته وي، اختلالات در نگام تولد، افزايش سقط جنين، زايمان هاي زودرس و پارگي زودرس کيسه آب از جمله خطراتي است که خانم هاي سيگاري را تهديد مي کند.
رئيس همايش بين المللي تاثير شرايط محيطي بر سلامت باروري با بيان اينکه شانس سقط جنين در خانمهاي سيگاري 80 درصد بيشتر از ساير افراد است، تصريح کرد: خانمهاي سيگاري نمي توانند جنين را به روش کاشتن در داخل رحم نگهداري کنند و همچنين ريسک حاملگي داخل لوله اي در خانم هاي سيگاري 2 برابر خانم هاي غيرسيگاري است.
وي ادامه داد: جفت افراد سيگاري در معرض صدمات بيشتري قرار دارند و وزن و اندازه مغز جنين در زنان سيگاري کوچک مي شود. مشکلات تنفسي، شکاف کام و لب، اختلال در يادگيري، نارسايي هاي کليوي و ريوي از جمله خطراتي است که نوزادان مادران سيگاري را تهديد مي کند.
رزاقي با اشاره به اينکه بيش از 4 هزار ماده شيميايي در دود سيگار وجود دارد، خاطرنشان کرد: فرزنداني که مادران سيگاري دارند، در دوران بلوغ دچار چاقي و کوتاهي اندام مي شوند همچنين شانس گرفتن عفونتهاي دهان و شيوع ديابت در فرزنداني که مادر يا پدر سيگاري دارند بيشتر است.
رئيس دانشگاه علوم پزشکي شهيدبهشتي با بيان اينکه از هر 10 مرگ کودکان زير يک سال يکي از آنها مربوط به مواددخاني است، ابراز داشت: اگر افراد سيگاري، مصرف سيگار را قطع کنند، سندروم مرگ نوزادي به يک سوم کاهش پيدا مي کند.
وي اضافه کرد: اختلالات در سلولهاي مغزي و ايجاد ضايعات در سيستم گردش خون و وضعيت افسردگي، افزايش عفونت هاي تنفسي، شانس عفونت هاي گوش مياني و مرگ ناگهاني در نوزاداني که از پدر و مادر سيگاري متولد مي شوند بيشتر است.

به همت : زهرا سلیمانی

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.