پزشکي: از آلرژن تا آلرژی

25 فروردین 1390   maryam.pourmohammadi   بهداشت و درمان, پزشکی   0 نظر   358 بازدید   |

از آلرژن تا آلرژی اولین گزارش اختصاصی سایت رسمی مجید اخشابی
گفتگو با دکتر محمد تقی موسوی
 
- آقای دکتر لطفا کمی بیشتر آلرژی را معرفی کنید.
آلرژی یک واکنش حساسیتی و بیش از حد بدن به یک مادۀ خارجی می باشد. این مادۀ خارجی در اصطلاح پزشکی، آلرژن نام دارد که ممکن است در گردۀ گلها، فضا، خوردنی ها، پوشیدنی ها، بوییدنی ها و مواد شیمیایی تماسی (آنچه که انسان با آن ارتباط دارد) وجود داشته باشد. واکنش بدن نسبت به آلرژن را آلرژی یا همان حساسیت می گویند ...اگر چشم فردی به آلرژن حساس باشد آنگاه آلرژی به صورت قرمز شدن چشم و اشک ریزی ظاهر می شود. اگر بینی و حلق به آلرژن حساس باشند، آلرژی به صورت عطسه، سرفه و خارش گلو بروز پیدا می کند و اگر پوست فرد به آلرژن حساس باشد آلرژی به صورت کهیر خود نمایی می کند. به طور کلی می توان گفت که آلرژن علامتهای مختلفی را ایجاد می کند که فرد را ناگزیر به مراجعۀ پزشک می نماید.

- آلرژن ها که باعث آلرژی می شوند بیشتر در چه فصل یا فصولی وجود دارند؟
فصل پاییز و فصل بهار که در آن قرار داریم منبع ایجاد آلرژی می باشند. زیرا در این فصول گرد و خاک ناشی از بادها در منطقۀ سکونت فرد یا گرد و خاکهایی که از مناطق دیگر وارد محل سکونت فرد می شوند می توانند او را مبتلا کنند. بویژه گرده افشانی گلها و درختان در فصل بهار باعث عودت یا شدت یافتن آلرژی می شوند. فصل بهاربه نوبۀ خود ممکن است حتی آن دسته از افرادی را که قبلآ سابقۀ آلرژی نداشتند را گرفتار این موضوع کند. مثلآ بر اثر مصرف برخی خوردنی ها مثل هندوانه، صیفی جاتی مثل خیار یا گرمَک هایی که رواج پیدا می کنند.
گاهی ممکن است آلرژی به صورت گلودرد ظاهر شود که متاسفانه بیماران دست به مصرف خودسرانۀ چرک خشک کن می زنند و شروع به درمان می کنند. در حال حاضر در هفتۀ سلامت به سر می بریم با این شعار بهداشت جهانی که آنتی بیوتیک ها را بجا مصرف کنیم و بیجا مصرف نکنیم چرا که باعث ایجاد مقاومت میکروبی در بدن افراد می شود. پس باید بدانیم که گلودردها همیشه عفونی نیستند بلکه ممکن است بر اثر حساسیت بوجود آمده باشند. ما در این فصل به مردم توصیه می کنیم که مواد خوراکی و استنشاقی خود را مورد توجه قرار دهند.

- آیا آلرژی درمان قطعی هم دارد؟
متأسفانه خیر. حتی بهترین داروهای ضد حساسیت هم ظرف مدت یک هفته تا ده روز مؤثر واقع می شوند و بعد از آنکه فرد مصرف آن را قطع کند، آلرژی دوباره بازمی گردد زیرا آلرژنها هنوز در فضا و پیرامون فرد یافت می شوند. فردی که می داند نسبت به یک مادۀ خوارکی یا مادۀ استنشاقی حساس است و سابقۀ آلرژی دارد نباید خود را در معرض این مواد قرار دهد. پس می توان گفت که بهترین راه درمان آلرژی، پرهیز کردن می باشد.

گفتگو : زهرا سلیمانی

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.