چرا بايد به مقدار زياد آب بنوشيم؟بعضي مواقع مردم از اينکه مجبورند به مقدار زيادي آب بنوشند اعتراض مي کنند. اگر شما يکي از آن ها هستيد، شايد لازم باشد که چند نکته را در مورد آب بدانيد. 70% بدن انسان از آب تشکيل شده است. اين دليل آن است که چرا هر سيست م و ارگان هاي حياتي در بدن ما به آب وابسته هستند. آب به عنوان يک حلال فراگير و واسط در نظر گرفته مي شود. هر فرآيند داراي حيات، بر پايه آب بنا نهاده شده است. ما مي توانيم هفته ها بدون غذا سر کنيم ولي نمي توانيم حتي چند روز بدون آب دوام بياوريم.
اگر چه آب، کالري و مواد مغذي ندارد، ولي داراي تعدادي فوايد سلامتي مي باشد:

...- خارج کردن ضايعات و سم از سيستم بدن
- کمک در هضم و جذب مواد غذايي
- تنظيم دما و گردش خون در بدن
- روان کاري مفاصل و حفظ سلامت پوست
بدن، آب را نگه نمي دارد و هر روز، ما آن را از طريق تنفس، تعرق، ادرار و حرکات روده دفع مي کنيم. از آن جايي که مکانيزم هاي مختلفي براي دفع آب در بدن وجود دارد، غيرممکن است که شخصي دچار مسموميت آب شود. هر آن چه که به سيستم بدن ما وارد مي شود، سرانجام خارج مي شود. بنا بر اين به منظور عملکرد مناسب بدن، ما بايد به طور پيوسته به آن آب برسانيم.
اگر مقدار آب بدن شما کم باشد، شما در معرض خطر کم آبي قرار خواهيد گرفت و علائم اوليه کم آبي تشنگي است. تشنگي ما را وا مي دارد که آب بنوشيم. اين نشانه اي است از اين که بدن ما کمبود آب دارد و لازم است که سريعا آب رساني شود. علاوه بر اين، کم آبي بدن مي تواند انرژي ما را تخليه کرده و دچار خستگي شويم و اگر به سرعت درمان نشود، مي تواند منجر به عوارض جدي و يا حتي مرگ شود.
واقعا ما به چه ميزان آب نياز داريم؟ اکثر مواقع مي شنويم که به 8 تا 9 ليوان آب و يا 1/5 تا 2 ليتر آب در روز نياز داريم. اما اين تنها يک قاعده کلي است و فقط براي متوسط افراد بالغ کاربرد دارد و نه براي نوزادان، کودکان و افراد با وزن بالا. مقدار آبي که يک شخص نياز دارد، بسته به سن و تناسب بدن متفاوت است. کودکان به مقدار کمتري آب نياز دارند در حالي که افراد چاق بيش از مقدار متوسط بايد آب بنوشند. همچنين اين بستگي به آب و هواي محلي که در آن زندگي مي کنيد دارد.
اگر در مکاني با آب و هواي گرم زندگي مي کنيد، ممکن است لازم باشد که مصرف آب را افزايش دهيد زيرا هميشه ممکن است به شدت عرق کنيد. چگونه مي توانيد مطمئن شويد که به مقدار کافي آب مي نوشيد؟ اگر در طول روز به ندرت تشنه شويد، 1/5 تا 2 ليتر ادرار داشته باشيد و اگر ادرار شما بي رنگ باشد، آن بدين معني است که شما به مقدار کافي آب مي نوشيد.


به همت : زهرا سلیمانی
0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.