تغذیه: صبحانه ی مفیـــد بخورید


بهتر است در سفره صبحانه، نماینده‌ای از حداقل چهار گروه غذایی اصلی حاضر باشد.

نان: افرادی که هر روز غلات کامل به عنوان صبحانه می‌خورند، بیشتر از فواید آن سود می‌برند. این افراد 15 درصد کمتر دچار اختلال سوخت و ساز قند در بدن‌شان می‌شوند. در ضمن، جذب ویتامین‌های ضروری و املاح هم در این گروه بیشتر است.
نان جو: جو، 40 درصد بیشتر از کورن فلکس اشتها را کم می‌کند. علتش هم این است که فیبر بیشتری دارد. اگر می‌خواهید چند کیلو وزن کم کنید ، باز فیبرهای مهربان به یاری شما می‌آیند. محققان انجمن پزشکی آمریکا می‌گویند: «کالری غذاهای پرفیبر کمتر است، بنابراین افرادی که رژیم غذایی پر فیبر دارند، کمتر اضافه وزن پیدا می‌کنند. علاوه بر این، فیبر سرعت هضم غذا را کم می‌کند و باعث می‌شود دیرتر احساس گرسنگی کنیم. این خاصیت، مخصوصا صبح‌ها مهم‌تر است.»

عدسی:
حبوبات هم اجزای پر ارزش صبحانه اند. عدسی، لوبیا و چیزهایی مانند آن‌ها می‌توانند هم منبع خوبی برای پروتیین باشند و هم شما را برای شروع یک روز تازه پر از انرژی کنند.

سبزی خوردن:
با اضافه کردن دست کم یک واحد میوه و سبزی، می‌توانید صبحانه‌تان را به یک وعده غذایی پر ارزش تبدیل کنید.
نکته این‌جاست که باید روزی پنج واحد میوه و سبزی مصرف کرد و می‌توان تصور کرد کسی که روزش را با میوه یا آبمیوه شروع نکند و بقیه روز هم خوردن آن‌ها را فراموش کند. این یعنی از دست دادن یک سپر خوب و محکم در برابر حمله بیماری‌های قلبی، سرطان و غیره. یک بشقاب کوچک سبزی خوردن روی میز صبحانه، می‌تواند هم سفره را زیباتر کند و هم این نکته کوچک را از فایده‌های بی‌شمار آن، به یادمان بیاورد.

آب پرتقال:
تنها با یک لیوان آب پرتقال در روز، می‌توانید کلسترول خوب (اچ-دی-ال)را در بدن‌تان بالا ببرید و از رسوب کلسترول بد در دیواره رگ‌ها و بسته شدن آن‌ها جلوگیری کنید. این چیزی است که محققان در مجله تغذیه بالینی آمریکا ادعا کرده‌اند.

ضمن این که آب پرتقال، پتاسیم زیادی دارد که می‌تواند خطر فشار خون بالا و سکته را کم کند. فایده‌های ویتامین c هم با اعضای گروه سبزی‌ها و میوه‌ها به دست می‌آید؛ در این فصل هم که مرکباتی مثل پرتقال، لیموشیرین و نارنگی در دسترس همه هست.

قندهای ساده: یک صبحانه خوب صبحانه‌ای است که در آن یک قند ساده هم حاضر باشد. بهتر است در درجه اول عسل و قندهای طبیعی را انتخاب کنید؛ چیزهایی مانند خرما، شیره خرما، شیره انگور. اگر از این شیرینی‌ها در دسترس تان نبود، از مربا، قند و شکر معمولی استفاده کنید، البته در حد متعادل؛ به طوری که تقریبا 10 درصد کل انرژی صبحانه از این قندهای ساده تامین شود.

گروه لبنیات
: شیر و پنیر را نیز می‌توان توصیه کرد. می‌توانید برای خوراک اصلی صبحانه،گاهی تخم‌مرغ را هم جایگزین پنیر کنید، اما بهتر است به جای سرخ کردن تخم مرغ (همان نیمروی دوست داشتنی)، آن را آب پز کنید.

مغزها:
برای تامین انرژی بیشتر و چربی‌های مفید، مقداری از مغزها، مخصوصا گردو با صبحانه توصیه می‌شود.

1
1
0
1 نفر

1 نظر

  1. سلام
    خانم اخوان ؛ممنون .
اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.