درخت کاکائو درختی ظریف است که احتیاج به حرارت، رطوبت، سایه، خاک نرم و عمیق و سرشار از پتاس دارد. از باد وحشت دارد به همین علت است که اغلب درختان کاکائو را در کنار رودخانه و دور از باد می کارند و در اطراف آن درخت لیموی ترش یا موز می کارند تا به منزله پناهگاهی از باد و آفتاب باشد.

خواص کاکائو


کاکائو میوه درختی است و آن درخت در مکزیک و امریکای مرکزی می روید. درخت کاکائو چهار تا ده متر ارتفاع دارد. شاخه های آن از برگهای متناوب و ساده پوشیده شده است. گلهای آن ریز و در تمام فصول سال بر درخت ظاهر می شود.

درخت کاکائو از دو یا سه سالگی گل می دهد و از چهار یا پنج سالگی میوه می دهد. یک درخت کاکائو هر سال 20 تا 60 میوه می دهد که از یک تا سه کیلو کاکائوی تجارتی دارد.

میوه آن به شکل خیار و رنگ ظاهر آن زرد مایل به قرمز است و درون آن دارای دانه هایی به شکل باقلا است که همان دانه ها را می سایند و گرد می کنند و به شکل پودر درمی آورند که تقریبا همه ما آن را دیده ایم. 


تاریخ کاکائو
از کاکائو خوراکی معروف به نام شکلات درست می کنند که مصرف آن در قرن بیستم در سراسر دنیا رواج یافته است.

یکی از فاتحان اسپانیولی به نام نونان کورتز که در سال 1525 میلادی در مکزیک در تعقیب هندیان سرخ پوست بود ناگهان در آنجا به کاکائو برخورد و آن را کشف کرد و با کشتی سریع السیر خود به نام کاراول آن را به اسپانیا آورد.

به کشیشان صومعه ای داد و به آنها گفت که سرخ پوستان هندی مکزیک، این دانه ها را می کوبند و از آن نوعی سوپ درست می کنند که مثل غذا می خورند، یا با شکر مخلوط می کنند.

و به عنوان شیرینی می خورند. روغن آن را برای سوختگی پوست مصرف می کنند و زنان زیبای مکزیکی آن را به عنوان کرم زیبایی به خود می مالند.

کشیشان صومعه دانه های کاکائو را با شکر کوبیدند و از مخلوط آن شکلات فعلی به وجود آمد که رفته رفته در تمام اروپا مصرف آن رواج یافت، چنانکه در قرن هفدهم تمام دربارهای سلطنتی اروپا با کاکائو و شکلات مهمانان را پذیرایی می کردند.

کاکائو و شکلات چه خواصی دارند؟
شکلات برای بعضیها غذایی عالی و ایده ال و برای بعضی دیگر غذایی مسموم است ولی حقیقت غیر از این است کاکائو و یا شکلات دارای مواد چربی و پر کالری است و اگر آن را بعد از غذا بخورند مخصوصاً اگر غذاها سنگین و پرچربی باشند دستگاه هاضمه را به زحمت می اندازد.

ولی کسانی که در جاهای سردسیر هستند و غذای ساده ای می خورند و شکلات و کاکائو را به خوبی هضم و تحمل می کنند و عوارض ناگواری از مصرف آن در خود نمی بینند.

شکلات که شما هم خورده اید مخلوطی است از آرد کاکائو و شکر با حجم کمی که دارد غذایی کامل است و شانزده گرم آن برای یک لیوان شیر کافی است؛ زیرا صد گرم شکلات دارای پانصد کالری حرارت است.

شکلات به علت چربی زیادی که دارد هضم آن مشکل است و چون قابض است تولید یبوست می کند. کسانی که ورم مفاصل و رماتیسم دارند و یا از نظر کلیه ها و کبد علیل هستند نباید آن را بخورند.

دانه کاکائو دارای پنجاه درصد چربی است. کره کاکائو سفت است؛ رنگ آن سفید مایل به زردی است، براق و با بوی شکلات است که طب آن را برای تهیه شیاف به کار می برند. برای خانمها از آن ماتیک، کرم و محصولات زیبایی می سازند، در صنایع عطرسازی هم آن را مصرف می کنند.

اخیرا کشف کرده اند که شکلات سرشار از کلسیم است. هم چنین دارای ویتامین د می باشد که این ویتامین برای تهیه کلسیم استخوانها نقش مهمی به عهده دارند. بنابراین شکلات غذایی است که ضد سستی استخوانها می باشد و می توان به بچه ها داد به شرطی که از مقدار معینی تجاوز نکند.

کاکائو دارای دو درصد نئوبرومین و کافئین است که مصرف آن برای تقویت اعصاب کسانی که کارهای فکری می کنند مفید است و در عین حال دارای اوکسالات دوکلسیم است که این ماده، شکلات را برای کسانی که نقرس دارند یا چاق هستند و یا امراض کبدی و یا رماتیسم دارند زیانبخش کرده است.

مصرف کاکائو و شکلات برای چه کسانی تجویز می شود؟
ورزشکاران. کسانی که کارهای سخت بدنی می کنند و احتیاج به غذایی دارند که با حجم کم، کالری زیادی داشته باشد. کسانی که کارهای فکری دارند (به شرطی که کبد آنها سالم باشد و به مقدار خیلی کم مصرف نمایند.)

کودکان از سه سالگی به بعد (به شرطی که هر روز از 25 گرم تجاوز نکند و آن هم باید حالت آنها را بررسی کرد که اگر عکس العمل بدی در آنها ظاهر نمی شود) مصرف نمایند.

کسانی که به بیماری قند مبتلا هستند تقویت شوند، اگر دستگاه هاضمه آنها به خوبی کار می کند می توانند به اعتدال آن را مصرف کنند.

کاکائو و شکلات را چه کسانی نباید بخورند؟
- کسانی که به بیماری قند مبتلا هستند زیرا شکلات دارای مقدار زیادی مواد قندی است.
- در حال حاضر شکلات های مخصوصی برای اشخاص مبتلا به دیابتیک می سازند که مقدار قند آن کاهش یافته است.
- کسانی که عوارض کبدی دارند و از آن ناراحت هستند نباید کاکائو و شکلات بخورند.
- بطور کلی نباید در پایان غذا، شکلات را به عنوان دسر خورد. زیرا دارای مقدار زیادی چربی است که هضم غذا را مشکل می کند.
- کسانی که شکلات گردو یا بادام و یا پسته را شکلات ساده تر ترجیح می دهند و عقیده دارند زودتر هضم می شود اشتباه می کنند زیرا شکلات مایع یعنی آمیخته با - - شیر و یا آب زودتر از شکلات سفت و مخلوط به بادام و پسته هضم می شود.
- بطور کلی شکلات و کاکائو را باید در فاصله غذا خورد و هر کس هم باید طبیعت خود را امتحان کند و ببیند شکلات و کاکائو با مزاج او سازگار است یا نه؟

نوشابه مطبوع برای تقویت استخوانها
اگر پوست هسته کاکائو را دم کنند نوشابه مطبوعی از آن به دست می آید که بوی شکلات دارد ولی دارای مقدار زیادی ویتامین است و بعلاوه برای تقویت استخوانها مفید است، مخصوصاً کسانی که داری نرمی استخوان (راشیتیسم) هستند این جوشانده را مصرف می کنند.

مقدار پوست هسته کاکائو برای تهیه این جوشانده یک قاشق سوپ خوری در یک پنجم لیتر آب است که باید پنج دقیقه آن را جوشانیده و ده دقیقه دم کرد و مصرف نمود.

از کاکائو، کارامل، کرم و بستنی هم درست می کنند که مصرف آن برای اشخاصی که شکلات تجویز شده مجاز است. کاکائو و شکلات در مقابل هوا و یا طول زمان فاسد می شود.

باید توجه کنید که همیشه تازه آن را مصرف کنید. علامت شکلات خوب این است که باید نرم و براق باشد. وقتی آن را می شکنید داخل آن سوراخ، سوراخ و ناهماهنگ نباشد. بوی آن باید مطبوع باشد. در آب کاملاً حل شود و فضولاتی از خود باقی نگذارد.

کشورهایی که زیاد شکلات مصرف می کنند:
1- بلژیکیها به طور متوسط هفت کیلو در سال.
2- انگلیسیها شش کیلو در سال.
3- هلندیها و آلمانیها پنج کیلو در سال.

کتاب: خوردنیهای شفابخش
مهدی نراقی
0
0
0
0 نفر

0 نظر

پیام سیستم
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.