تاريخي: آذرگان

7 آذر 1390   maryam.pourmohammadi   علوم انسانی, تاریخی   0 نظر   367 بازدید   |

تاریخی مراسم مناسبتها سنتهای ایرانیان آذرگان
آذرگان
آذر به چم (معني) آتش است و يكي از چهار آخيش (عنصر پاك كننده) نزد ايرانيان باستان است. از آن جا كه آتش بهترين و سريعترين عنصر پاك كننده و گرمابخش مي باشد از زمان هاي قديم مورد احترام بوده است...در آذر روز(نهمين روز) از ماه آذر به موجب برخورد نام ماه و روز، جشن آذرگان برگزار مي شد. همچنين در اين روز به افروختن آتش در خانه ها به موجب نزديكي و آغاز زمستان نياز مي آمد. ايرانيان در جشن آذرگان مانند ساير جشن ها با لباس آراسته و تميز، پروردگار را سپاس گفته و پس از نيايش به شادي مي پردازند.
از آنجا که آتش بهترین و کارسازترین کیا پاک کننده و همچنین گرمازاست، ایرانیان باستان آن را نماد پاکی و روشنایی می دانستند. از این روی نیاکان ما آتش را به نمایندگی "پاکی و روشنایی روان" همچون درفشی در آتشکده ها نگه می داشتند و هرگز آتش پرست نبوده اند. ولی برخی از روی رشک و کینه و برخی بدون بررسی، ناآگاهانه سالیان دراز به نیاکان ما انگ آتش پرستی زده اند. وانگهی نماد روشناییدر دیگر کیش ها از همین نماد آتش و روشنایی اهورایی زرتشت گرفته شده است ، همانند روشن کردن شماله (شمع) در نیایشگاه های دیگر دین¬ها، که بازتاب و برگرفته از همین آتش، آتشکده های ایرانی است .

همان گونه که گفته شد، نزد ایرانیان جشن آذرگان همچون جشن نوروز و مهرگان از جایگاه ویژه ای برخوردار بود و بر آن ارج بسیار می نهادند. نیاکان ما و زرتشتیان امروز، در این روز با جامه ی آراسته و پاک به آدریان ها می روند و آدریان ها را آراسته و آذین بندی می کنند و در آن جایگاه ورجاوند (مقدس) آیین ویژه ای برای جشن برگزار می کنند. نخست با خواندن آتش نیایش {بخشی از اوستا} اهورامزدا را سپاس گفته و پس از نیایش به شادی و شادمانی می پردازند .

"نماز به تو ای آتش ، ای بزرگترین آفریده اهورامزدا و سزاوار ستایش"به همت : مرضیه بخشایی

مسئول انجمن های : تاریخ ، مناسبتها ، دانستنی ها(موسیقی) ، تاریخ (کتابخانه)، اخبار اجتماعی ، کلمپیوتر و فناوری اطلاعات ، اجتماعی ، مسئول روابط عمومی رادیو مهرآوا

ایمیل: bakhshaei2009@yahoo.com

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.