به نام خداوند نور و مهر

درهفته ي گذشته توضيحاتي پيرامون مستند ظهور بسيارنزديک است ارائه شد.دراين مقاله دلايل مردوداعلام شدن اين مستند را ازديدگاه نهاد مهدويت حوزه علميه بررسي خواهيم نمود:
تأملي در مورد فيلم مستند «ظهور بسيار نزديك است»:
اين نوشته حاصل نظر جمعي از پژوهشگران عرصه مهدويت در مركز تخصصي مهدويت حوزه علميه قم مي‌باشد كه به صورت خلاصه ارائه مي‌شود، و از دو بخش تشكيل شده است...


1. توجه به محكمات دين
در مكتب گران‌سنگ و بي بديل شيعه و تفكر ناب مهدويت، محكمات و مسلماتي وجود دارد كه مردم با عمل به آن‌ها، از تأويل ، توجيه ، حدس و گمان ‌هاي نابه‌جا، بي نياز مي‌شوند. از جمله آن‌ها لزوم تبعيت از علماء در عصر غيبت و وليّ فقيه در صورت تشكيل حكومت اسلامي، در اين دوران است. لزوم تبعيت، امور متعدد به ويژه حوادث اجتماعي را شامل مي‌شود. بنابراين بر همه ما لازم است در جهت‌گيري‌ها و اظهار نظرها، توجه به علما داشته باشيم و همراه آنان حركت كنيم نه جلوتر؛ و در هر موضع‌گيري، نظرات آنان را جويا شده و عمل كنيم. علمايي كه عمل به دين و وظيفه ديني را سرلوحه رفتار خود قرار داده‌اند؛ آناني كه مخالفت با هواي نفس را نصب العين قرار داده و رغبتي به دنيا و لذات زودگذر آن ندارند.
2. توجه به منابع روايي و اعتبار روايات
مباحث مهدويت مانند ساير معارف ديني از پشتوانه عقلي و نقلي برخوردار است و معارف نقلي نيز شامل آيات قرآن و روايات مي‌باشد. همانگونه كه در ساير معارف ديني، برخي روايات ضعيف و غير قابل استناد وجود دارد و علما با تلاش علمي خود، اينگونه احاديث را از احاديث صحيح جدا مي‌كنند، در بحث مهدويت نيز، روايات ضعيف و غير قابل اعتبار وجود دارد كه بايد پالايش شود و كسي حق ندارد اين روايات را بدون توجه به ضعف سند و اشكال در محتوا و متن، دست مايه حرف‌هاي خود قرار دهد و فضاي فكري جامعه را دچار تشويش کند.
3. تقسيم بندي علايم
علائم ظهور با توجه به روايات، به علايم حتمي و غير حتمي تقسيم مي‌شوند. معناي علامت غير حتمي نيز از خود روايت روشن است كه يعني ممكن است تحقق پيدا نكند. وقتي خود ائمه علامتي را غير حتمي معرفي مي‌كنند دليلي ندارد اين گونه علايم، پررنگ نشان داده شود و به گونه‌اي ارائه شود كه گويا بايد باشد و اكنون نيز هست.
4. علت وجود علايم براي انقلاب امام زمان(عج)
از علت هاي اصلي وجود علايم براي پديده انقلاب بزرگ امام مهدي (عج) آن است كه انسان ها با توجه به آن ها بتوانند مدعيان دروغين را شناسايي كنند و از آن ها فاصله بگيرند، نه اينكه افرادي بخواهند با برخي تحليل هاي نا به جا و غير منطقي علائمي را ثابت شده و اتفاق افتاده تلقين كنند و به دنبال امام بگردند و آمدنش را در دوره زماني خاص، قطعي جلوه دهند.
5. تعيين وقت
از هشدارهاي جدّي ائمه معصومين در مسئله مهدويت بحث تعيين وقت براي ظهور است. در روايات متعدد، از وجود تعيين كنندگان وقت ياد شده و آنان دروغگو و كذاب معرفي شده اند.
در روايتي از امام باقر(ع) سؤال شد: آيا ظهور صاحب الزمان وقت معينى دارد؟
حضرت در جواب فرمود: «كَذَبَ الْوَقَّاتُونَ كَذَبَ الْوَقَّاتُونَ كَذَبَ الْوَقَّاتُون‏.»  از امام رضا (ع) نقل شده است: «إِنَّ لَهُ غَيْبَةً يَكْثُرُ أَيَّامُهَا وَ يَطُولُ أَمَدُهَا فَيَنْتَظِرُ خُرُوجَهُ الْمُخْلِصُونَ وَ يُنْكِرُهُ الْمُرْتَابُونَ وَ يَسْتَهْزِئُ بِهِ الْجَاحِدُونَ وَ يَكْذِبُ فِيهَا الْوَقَّاتُونَ وَ يَهْلِكُ فِيهَا الْمُسْتَعْجِلُونَ وَ يَنْجُو فِيهَا الْمُسْلِمُون‏؛ براى او غيبتي طولاني است كه علاقمندان، منتظر ظهورش خواهند بود، و آن ها كه ترديد دارند انكار مي كنند و مخالفين، آن را به باد مسخره مي گيرند! كسانى كه وقت ظهور را تعيين مي كنند دروغگو باشند و آنان كه در اين باره شتاب مي نمايند به هلاكت مي رسند و آن ها كه در مقام تسليم هستند رستگار مي شوند.»
 اسحاق بن يعقوب روايت مى‏كند كه گفت: توقيعى به دست محمد بن عثمان از ناحيه مقدسه امام زمان(عج) در جواب سؤالات من صادر گشت كه از جمله نوشته بود: «أَمَّا ظُهُورُ الْفَرَجِ فَإِنَّهُ إِلَى اللَّهِ وَ كَذَبَ الْوَقَّاتُون‏؛ ظهور فرج موكول به خواست خداست. كسانى كه وقت آن را تعيين مى‏كنند دروغ مى‏گويند».
تعيين وقت، هم شامل تعيين وقت قطعي مي شود مانند اينكه كسي بگويد ظهور در فلان سال است، و هم شامل تعيين وقت به صورت بيان يك دوره زماني به گونه اي كه دوره زماني خاصي اراده و فهميده شود.

6. مسئله بداء
يكي از عقايد و باورهاي شيعه مسئله «بداء» است، بدين معنا كه مقدرات و اموري كه قرار بود اتفاق بيفتد به علت تغيير شرايط، تحقق پيدا نكند، و يا زمان آن تغيير كند و به آينده موكول شود، و يا در جزئيات آن تغييراتي صورت بگيرد. امر بداء هرچند در اصل ظهور امام زمان(عج) واقع نمي شود زيرا وعده حتمي خداوند است ولي در علايم و حوادث مربوط به آن امكان دارد جاري شود و لذا ممكن است علامتي رخ ندهد و يا با تغيير شرايط، زمان و يا برخي جزئيات آن تغيير كند.
7. تطبيق علايم
از معضلاتي كه فرهنگ ناب مهدويت را دچار آسيب مي‌كند بحث «تطبيق» است. يعني مطابقت دادن علايم با حوادث خارجي. تطبيق قطعي تقريباً غير ممكن است زيرا ما علم كافي نداريم. امّا تطبيق احتمالي ممكن است، آن هم توسط افرادي كه متخصص در فن بوده و جوانب كار را كاملاً مي‌سنجند. مرجع در اينگونه امور، علماي راستين هستند كه اظهار نظر آن‌ها مورد توجه است.


منبع: مركز تخصصي مهدويت حوزه علميه قم
به همت: زهرا پرورش و طراوت مختاری
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.