بررسي‌هاي اخير باستان‌شناسان، يافته‌هاي جديدي از سازندگان و دلايل خلق بناي عظيم و محيرالعقول ابوالهول مصر را آشكار كرد.

به گزارش فارس، يك گروه دو نفره از باستان‌شناسان شامل مارك لنر و زهي هواس، رئيس شوراي عتيقه جات مصر، يافته‌ها و اكتشافات تازه‌اي از فن‌آوري و سازندگان بناي عظيم ابوالهل را در كاوش‌هاي اخير خود به دست آوردند. بناي عظيم ابوالهول كه به مدت 45 قرن در منطقه گيزا رخ نمايي مي‌كند قديمي‌ترين و بزرگترين مجسمه دست ساز بشري است كه با شكلي عجيب همچنان محل حيرت بسياري از باستان‌شناسان و بازديد كنندگان قرار دارد....اين مجسمه نيمي انسان و نيمي شير كه سري به اندازه كاخ سفيد داشته و امتداد بدن آن بزرگي مساحت يك زمين فوتبال را تشكيل مي‌دهد كه نظريه‌هاي مختلفي از علت ساخت خود را براي بسياري از باستان‌شناسان به وجود آورده است.

به گفته باستان‌شناسان اگر چه هنوز سؤالات زيادي درباره اين بنا مطرح بوده و بخش‌هاي مجهول فراواني از اين مجسمه وجود دارد اما نشانه‌هاي به جاي مانده روي آن نشان مي‌دهد كه كارگران به يك باره دست از ساخت آن كشيده و مجسمه را درحالي كه مراحل پاياني ساخته شدن را طي مي‌كرد، رها كردند.

محققان اميدوارند، دست‌يابي به علل رها شدن ساخت اين مجسمه در آينده‌اي نزديك پرده از بسياري از سؤالات مطروحه در خصوص مجسمه بزرگ ابوالهول بردارد.

به گزارش ايسنا ، باستان‌شناسان مصري در جريان كاوش در منطقه تاريخي «لكسور» (Lexur) موفق به كشف جاده‌اي شدند كه 12 مجسمه ابوالهول در دو طرف آن قرار دارد.

اين جاده معبد «موت» (Mut) را در مجموعه معابد «لكسور» به مجموعه تاريخي «كارناك» (Karnak) متصل مي‌كرد و حدود سال 360 پيش از ميلاد مسيح (ع) به‌دستور يكي از فراعنه تمدن مصر باستان به نام «نستابو اول» (Nectabo I) كه در سال 362 پيش از ميلاد مسيح (ع) درگذشت، ساخته شده است.

منبع: روزنامه جام جم

به همت: ندا کشاورز

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.