تاريخي: جشن های دینی

10 مرداد 1389   maryam.pourmohammadi   علوم انسانی, تاریخی   0 نظر   531 بازدید   |

مهم ترین این اعیاد بود که مردم اصفهان با آیین و آداب خاصی آن را برگزار می کردند. اهمیت دینی از دربار در مراسم « عید قربان» موجب شده است که اخبار و گزارش های کاملی از این مراسم در اختیار ما قرار گیرد. برگزاری جشن « عید قربان»  از چند روز قبل از عید آغاز می شد. مهمولا" شتری آراسته به گل های رنگارنگ در محلات شهر گردانده می شد. در مسیر حرکت، مردم به منظور تیمن و تبرک، سعی می کردند دسته ای از پشم شتر را کنده و نزد خود نگه دارند زیرا اعتقاد داشتند که...

پشم شتر قربانی، آن ها را از ابتلا به بیماری ها مصون نگه می دارد. پوشیدن لباس های نو ، نواختن شیپور و طبل، شعر خوانی، روضه خوانی و موعظه های دینی توسط روحانیون و ملاها از سنت های مردم « اصفهان» در این جشن بود.قربانی کردن و استفاده از گوشت قربانی، اصلی ترین برنامه جشن « قربانی» بود. قربانی شتر با تشریفات خاصی برگزار می شد. صبح روز عید، شتر در نظر گرفته شده برای قربانی ، با آداب خاصی از خیابان «چهار باغ» عبور داده می شد. و در محلی خارج از شهر احتمالا مصلای شهر در کنار « تخت پولاد» - ابتدا سرشناس ترین فرد حاضر در این مراسم مثلا شخص شاه در حضور گروه های متعددی از مردم که از محلات مختلف شهر و از ساعت ها قبل در آنجا تجمع نموده بودند، شخص شاه نیزه ای به گردن شتر می زد، سپس سر شتر از بدن جدا می کردند. آن گاه نمایندگان محلات صحنه ای از درگیری حیدری و نعمتی به نمایش در می آمد. اما در برخی سال ها و به منظور جلوگیری از این درگیری، گوشت شتر به تعداد محلات شهر، و حتی خارج شهر تقسیم می شد و سهم هر محل به رئیس محل تحویل داده می شد.

سیاحان اروپایی در نوشته های خود از شور و اشتیاق مردم « اصفهان» در این مراسم به خوبی یاد کرده اند. براساس این نوشته ها، دست کم، مرغی را در این روز سر می بریدند . هم چنین گفته ی اغراق آمیز یک قصاب اصفهانی به یکی از این سیاحان مبنی بر قربانی یک صد هزار گوسفند در این روز در شهر اصفهان ، نشانگر این عشق و علاقه است. در مجموع می توان گفت که کشتن شتر، آیینی عام و همگانی بود ولی قربانی کردن گوسفند  به مردم عام به صورتی خاص بر می گشت.

نویسنده : مرضیه بخشایی

منابع:

.                 عبدا لحسین : منازعات نعمتی و حیدری در ایران

میر جعفری حسین: ایران و جهان(از مغول تا قاجاریه)، ج اول

منجم . ملا جلال الدین : تاریخ عباسی یا روزنامه ی ملاجلال ، به کوشش سیف الله و حیدنیا _ بی جا

کمپفر. انگلبرت: سفرنامه کمپفر. ترجمه ی کیکاووس جهانداری

کارری . جملی : جملی کارری، ترجمه ی عباس نخجوانی و عبدالعلی کارنگ

فلسفی ، نصرالله : زندگانی شاه عباس اول ، ج اول و دوم

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.