تاريخي: آب پاشونک

29 خرداد 1390   maryam.pourmohammadi   علوم انسانی, تاریخی   0 نظر   343 بازدید   |

آب پاشونک
در آغاز تابستان خورشيد از بالاترين جايگاه طلوع خود در افق شمال شرقی بر می آید و در بالاترين جايگاه غروبگاهي خود در افق شمالغربی فرو مي‌رود...حرکت روزانه خورشيد در آسمان نيز در اين هنگام به بالاترين خط سير خود باز مي‌رسد که بيش از ديگر روزهاي سال به قطب آسماني نزديک شده و در نتيجه بلندترين روز سال و کوتاه‌ترين شب سال را پديد مي‌آورد.
در اين روز و در لحظه ظهر خورشيدي ، زاويه میان خورشيد و افق جنوبي بيشتر از هر روز ديگر است و آفتاب در اين روز به کـــمال و اوج ســـاليانه خــود دست مي‌يابد .
اين هنگام براي مردمان باستان که دلبستگي فراواني به پديده‌هاي کيهاني داشته اند و چنين پديده‌هايي را در زندگي روزمره ، آيين‌ها و باورداشت‌هاي خود دخالت مي‌داده‌اند ، اهميت بسياري داشته است و آيين‌ها و جشن‌هاي بیشماري را در اين
هنگام برپا مي‌داشته‌اند. یکی از جشن ها ، جشن آب پاشونک است هر چند که امروزه بسياري از اين سنت‌هاي کهن به فراموشي سپرده شده است . در این روز مردم به دلیل یادبود یک روز بخصوصی ، به یکدیگر آب می پاشیدند و اینگونه شادی خود را ابراز می کردند .درباره فلسفه این روز شاید بتوان به روایت زیر اطمینان کرد :

در زمان فیروز جد انوشیروان چند سالی باران نیامد و مردم در خشکسالی بودند فیروز به آتشکده پارس رفت و دعا کرد ، در این روز باران زیاد آمد ، از آن روز در میان ایرانیان رسم بود که به یاد آمدن باران به هم آب می پاشیدند .


به همت : مرضیه بخشایی
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.