منتظران موعود.درباره انتظار امام زمان(عج).انتظار مولابمان حضرت مهدی.درباره حضرت ولی عصر (عج). مهدی فاطمه درزمان غیبت.احادیث درزمان غیبت مولایمان مهدی فاطمه.روایات درزمان غیبت امام زمان.امام زمان درزمان غیبت.آشنایی باامام زمان سایت رسمی مجید اخشابی
ماجرای سرداب امام زمان چیست ؟
سرداب به معنی زیرزمین است ، كه در زیرِ زمین ساخته می شود ، تا در شدت گرمای تابستان ، به آن پناه برند ، اكثر خانه های مناطق گرمسیری عراق ، از قدیم و ندیم دارای سرداب می باشد ، تا در تابستان مورد استفاده قرار گیرد ، خانه امام حسن عسكری (ع) در شهر سامرا نیز دارای سرداب بود ، مدتی امام هادی (ع) و امام حسن عسكری (ع) در این سرداب زندگی كردند ، و حضرت مهدی (ع) نیز در این سرداب زندگی نموده است...بنابراین ، این سرداب به خاطر زندگی این بزرگواران ، مبارك و پر میمنت شده است .
عصر معتضد عباسی (شانزدهمین خلیفه عباسی) بود ، او در بغداد می زیست ، او سپاهی را به سامرا برای دستگیری حضرت مهدی (ع) فرستاد ، یكی از مأموران برجسته او به نام ‹‹رشیق›› می گوید : وقتی كه سپاه معتضد وارد سامرا شدند ، از آنجا به طرف آن سرداب كه حضرت مهدی (ع) در آنجا بود ، هجوم آوردند ، پشت در سرداب صدای تلاوت قرآن را از حضرت مهدی (ع) كه در سرداب بود شنیدند ، لشگر در پشت در سرداب اجتماع نمودند ، تا امام صعود نكند و بیرون نرود ، فرمانده لشگر در پیشاپیش لشگر ایستاده بود ، تا همه افراد لشگر برسند .
منتظران موعود.درباره انتظار امام زمان(عج).انتظار مولابمان حضرت مهدی.درباره حضرت ولی عصر (عج). مهدی فاطمه درزمان غیبت.احادیث درزمان غیبت مولایمان مهدی فاطمه.روایات درزمان غیبت امام زمان.امام زمان درزمان غیبت.آشنایی باامام زمان سایت رسمی مجید اخشابی
ناگاه حضرت مهدی (ع) از راهی كه به در سرداب منتهی می شد آمد ، و از پیش روی لشگر عبور كرد و رفت و غایب شد.
در این هنگام فرمانده لشگر ، خطاب به سپاه گفت : ‹‹وارد سرداب شوید و مهدی (ع) را دستگیر كنید.››
سپاهیان گفتند : مگر ندیدی كه مهدی (ع) از روبروی تو عبور كرد .
فرمانده گفت : من او را ندیدم ، شما كه دیدید چرا به او حمله نكردید ؟
سپاهیان گفتند : ما گمان كردیم كه تو او را دیدی ، چون فرمانی ندادی ما نیز حركتی از خود نشان ندادیم . (بحارالانوار ج52 ، ص52 و 53) .
به این ترتیب حضرت مهدی (ع) با قدرت اعجاز ، از گزند سپاه خونخوار معتضد نجات یافت و غایب گردید . این سرداب مبارك ، از آن زمان تاكنون- در كنار مرقد مطهر امام هادی (ع) و امام حسن (ع) باقی مانده است ، و شیعیان كنار آن سرداب می روند و به خاطر آنكه در آن سرداب ، سه امام (امام هادی (ع) و امام حسن عسكری (ع) و حضرت مهدی (ع) مدتی زندگی نموده اند ، تبرك می جویند ، زیرا آن سرداب خانه ای است كه خداوند آن را شایسته احترام و اكرام نموده است .

ارسال: خانم لیلا ملکیان

ناظر کیفی:
محمدمهدی اصفهانیان
مسئول: انجمن میکس ومونتاز و دین و اندیشه
ایمیل: mehdiesfehanian@yahoo.com
نام کاربری: mehdi esfehanian
Id یاهو: mehdi.esfahanian
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.