زندگينامة، مشاهير، مشاهير موسيقي، احمد عبادي، موسيقيدانان ايراني، نوازنده، نوازندگان سه تار، تار و سه تار، بيوگرافي احمد عبادي، راديو، برنامه گلها، كاست و ترانه، سايت، رسمي، مجيد، مجيد اخشابي، سايت رسمي مجيد اخشابي

احمد عبادی، متولد 1285، از استادان نامي و بزرگ موسیقی ایرانی و نوازنده سه‌تار و فرزند میرزا عبدالله فراهانی بود.سن زيادي نداشت كه با موسيقي آشنا شد و در واقع خيلي زود به سمت اين هنر گرايش پيدا كرد...از هشت سالگی با موسیقی آشنا شد و اصول نوازندگی را از خواهران خود مولود و ملوک، که از تعلیمات پدر برخوردار بودند فرا گرفت. آنها مربيان و در زمينه موسيقي بودند.
احمد عبادی مدت‌ها در وزارت پیشه و هنر به تدریس و تحقیق در موسیقی ایرانی و سه تار پرداخت و در جهت معرفی موسیقی ملی ایران کنسرت‌های متعددی در داخل و خارج از کشور از جمله فرانسه، ایتالیا، آلمان و اتریش داشت که مورد استقبال هنردوستان واقع شده‌است.
سبك او خيلي زود مورد توجه هواداران و منتقدان قرار گرفت. زيرا وي در نواختن سه‌تار دارای سبک و شیوه‌ای مخصوص به خود بود که کمتر کسی توانسته از عهده تقلید آن بر آید. عده‌ای سبک خاص ساز زدن او را مربوط به امکانات و وسایل صدا برداری زمان وی می‌دانند. مضرابهای تک سیم و دومضراب‌ها از مشخصه‌های بارز سبک وی هستند.
از کارهایی که او در نوازندگی سه‌تار ایجاد کرد، ابداع کوک‌های مختلف در سه تار است که در آلبوم کوک سه تار آنها راعرضه کرده‌است. مي توان گفت تا قبل از وي سه تار كوك هاي چنداني نداشت و در واقع كسي با آنها آشنا نبود.
عبادی شاگردان بسیاری تربیت کرد که از میان آن‌ها مهربانو توفیق، بهرام وادانی و بهداد بابایی را می‌توان نام برد. او در رادیو نیز فعالیت می‌کرد و به برنامه گلها نيز وارد شد. او صفحه‌ها و کاستهای زیادی ضبط کرده از جمله صفحه آواز شور همراه رضا ظلی و همچنین تکنوازی‌ها و بداهه نوازی‌ها و همراهی با نوازندگان و خوانندگان مختلف. همنوازی‌های او با غلامحسین بنان و محمدرضا شجریان آثاری ماندگار در قالب برنامهٔ گل‌ها به جا گذاشته‌است.
وي سرانجام در سال 1371 چشم از جهان فرو بست و جامعه موسيقي را كه مديون زحمات وي بودند، در ماتم فراقش فرو نشاند.


به همّت: سونيا خندان
مسئول انجمن هاي: عر فان_ مسائل مختلف ادبي
ايميل: hakimnezami9990@yahoo.com
شناسه: hakimnezami9990


0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.