ژان سيبلوس مشاهیر جهان سایت رسمی مجید اخشابی
ژان سيبلوس

شايد به دليل اينكه اين سايت، متعلق به يك هنرمند و موسيقيدان است بيشتر تمايل به معرفي هنرمندان حوزه موسيقي داريم. اين بار هم مي خواهيم يكي از موسيقيدنان و آهنگسازان بزرگ را معرفي كنيم...ژان سیبلیوس متولد سال 1865 است،(۱۸۶۵-۱۹۵۷) و آهنگسازي فنلاندی و از محبوب‌ترین چهره‌های موسیقی کلاسیک در قرن ۱۹ و اوایل قرن بیستم بود.
او در خانواده‌ای سوئدی‌زبان در شهر هامنلینای فنلاند که در آن زمان بخشی از امپراتوری روسیه بود بدنیا آمد. نام او را «یوهان یولیوس کریستیان» گذاشتند و به «یان» معروف بود ولی از دوره دبیرستان او خود را «ژان» می‌نامید که تلفظ فرانسوی نام «یان» است.
دوران جوانی او مصادف بود با اوج‌گیری احساسات میهن‌پرستانه در فنلاند و اندیشه سیاسی و آثار هنری او از این دوره تأثیر گرفت.
پس از پایان تحصیل در دبیرستان، شروع به تحصیل حقوق کرد ولی علاقه او به موسیقی باعث شد که حقوق را رها کند و به مدرسه موسیقی هلسینکی (که اکنون مدرسه موسیقی سیبلیوس نام دارد) رفت. سپس تحصیل موسیقی را در برلین و وین ادامه داد.
سیلیوس هفت سمفونی و یک کنسرتو ویلن و چند اثر دیگر نوشته‌است. از میان این آثار فینلادیا و والس تریست بسیار محبوب‌اند.

سمفونی پنجم به خصوص ازنظرنوآوری بسيار اهميت دارد
این سمفونی سه روایت گوناگون دارد. روایت نهائی آن درسال 1919 درتاریخ بیست وچهارم نوامبر1919 درهلسینگی اجرا شد. واما روایت اول آن (با چهارموومان) درهشتم دسامبر1915 به مناسبت سالگرد پنجاه سالگی آهنگسازدرهمان شهراجرا شده بود.
سيليوس سرانجام در سال 1957 ديده از جهان فرو بست و در آغوش خاك آرام گرفت.
به همّت: سونيا خندان
مسئول انجمنهاي: عرفان_ مسائل مختلف ادبي
ايميل: hakimnezami99990@yahoo.com
شناسه: hakimnezami9990


0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.