پايان تلخ كارگردان طنازشوخي هاي ماريو مونيچلي تمامي ندارد، هر چند حالاخودش در تابوت مرگ آرميده و دوستدارانش را حيرت زده كرده است، اما بسياري از علاقه مندانش مرگ او را هم جزئي از شوخي هاي هميشگي او مي دانند. «خودكشي، آن هم در 95 سالگي. آن هم با پرت كردن خود از پنجره بيمارستاني كه در آن بستري بود.»
شايد پيگيران جدي سينما و آنهايي كه اين فيلمساز خوش ذوق را مي شناختند حق دارند كه اين نوع مرگ را براي ماريو شوخي بدانند و منتظر باشند كلاكتي چوبي به همديگر بخورد و مرگ او تنها جزئي از جلوه هاي تصويري فيلمي تازه باشد! اما اين طور نيست و پدر سينماي كمدي ايتاليا در 95 سالگي با پرت كردن خود از پنجره بيمارستاني كه در آن بستري بود، خودكشي كرد...ماريو در خانواده اي هنرمند در ايالت توسكاني ايتاليا متولد شد. پدرش روزنامه نگار و برادرش مترجم و نويسنده بود، اما زندگي ماريو را نه هيچ كدام از آنها بلكه دوست نمايشنامه نويس اش تغيير داد.
«جاكومو فورتزانو» دوست نمايشنامه نويس اين فيلمساز بود كه سينما را به «ماريو مونيچلي» معرفي كرد. مونيچلي شخصيتي شوخ، اهل استعاره و اشاره بود و طبع شوخش براي فيلم هاي كمدي جان مي داد. جالب اين كه بيشتر شوخي هايي كه در فيلم هاي مونيچلي مطرح شده، برگرفته از تجربه هاي شخصي اوست. تخصص ديگر او در سينما به تصوير كشيدن آدم هاي متوسطي بود كه پيوسته روياهاي بزرگ و خواب تبديل شدن به آدم هاي ثروتمند و بزرگ و كسب شهرت را مي بينند.
2 بار نامزدي اسكار در سال هاي 1963 و 1965 و همچنين كسب خرس نقره اي جشنواره برلين از جوايز مهم او به شمار مي رفت؛ اما جايزه اي كه او به سينماي ايتاليا داد بيشتر از اينها مي ارزيد، معرفي چهره هايي چون ويتوريو دسيكا، جان ماريا ولونته و نينو مانفرديني به سينماي نوپاي ايتاليا. سال 91، زماني كه جشنواره فيلم ونيز جايزه يك عمر خدمت فرهنگي را به او داد، مونيچلي به جاي تقدير از خود گفت: « سينما چيزي است كه متولد شده و هرگز نخواهد مرد. بنابراين براي من مهم نيست كه بر سر ديگران و از جمله خودم چه خواهد آمد.»
کلمات کلیدی:روزنامه،روزنامه جام جم،خبرهای سینمایی،سینما،سینمای ایتالیا،مونیچلی،ويتوريو دسيكا،جان ماريا ولونته،نينو مانفرديني،اسکار،جایزه اسکار،نامزد اسکار،خرس نقره ای،جشنواره،جشنواره برلین،فیلم،فیلم کمدی،طنزپرداز،طنز پیشه،فیلم ساز،نمایشنامه


به همت:"طاهره جعفری"
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.