پدر آنتونيو ، نوازنده ويولن در كليساي جامع سن ماركو بود . آنتونيو همزمان با آموختن موسيقي ، براي كشيش شدن نيز آماده مي شد و بيست ساله بود كه رتبه روحاني يافت . اما تندرستي متزلزلش  سبب شد كه پس از يك سال پيشه روحاني را رها كند . ويوالدي به دليل پيشينه كشيشي و موي سرخش و رداي قرمز رنگي كه گاهي به تن داشت به كشيش سرخ مو شهرت يافته بود...
كشيش سرخ مو

آنتونيو ويوالدي (تولد : ايتاليا – ونيز 1678/مرگ : اتريش – وين 1743)

مبتكر ترين و با نفوذ ترين آهنگساز نسل خود كه بيشتر به خاطر ساختن 400 كنسرتو و به خصوص قطعه چهارفصل ويوالدي شهرت داشت .

 

آنتونيو ويوالدي (Antonio Vivaldi) از آهنگسازان بلند مرتبه ايتاليايي دوره باروك بود  و در دوران حياتش آهنگسازي پركار ، نوازنده اي توانا ، رهبر اركستر ، متخصص در تعليم و تربيت و مدير نمايش بوده است .

پدر آنتونيو ، نوازنده ويولن در كليساي جامع سن ماركو بود . آنتونيو همزمان با آموختن موسيقي ، براي كشيش شدن نيز آماده مي شد و بيست ساله بود كه رتبه روحاني يافت . اما تندرستي متزلزلش  سبب شد كه پس از يك سال پيشه روحاني را رها كند . ويوالدي به دليل پيشينه كشيشي و موي سرخش و رداي قرمز رنگي كه گاهي به تن داشت به كشيش سرخ مو شهرت يافته بود .

آنتونيو بيشتر دوران زندگي را به عنوان معلم ويولن ، آهنگساز و رهبر اركستر در مدرسه موسيقي پي يتا ( موسسه براي نگهداري دختران يتيم و بي سرپرست) در ونيز سپري كرد .

آنتونيو مجبور بود بيشتر وقتش را در پيتا صرف كند و به تمام  بچه هاي بي سرپرست موسيقي مي آموخت . در كليساي اين مدرسه حدود 40 زن جوان هر يكشنبه و تعطيل مذهبي كنسرتي از قطعه هاي اركستري و آوازي برگزار مي كردند . تماشاچيان در كليسا اجازه تشويق نداشتند و به همين خاطر با سرفه كردن و كشيدن پاهايشان روي زمين هيجان و تحسينشان را ابراز مي كردند .

ويوالدي بسياري ازآثارش را براي اجرا توسط اين گروه زنانه كه يكي ازعالي ترين اركسترهاي ايتاليا به شمارمي آمد آفريد. مي گويند پي يتا با نظم ترين گروه اركستر را در ايتالياي آن زمان داشته است .

آنتونيو به ساخت موسيقي براي اپراي ونيز نيز مي پرداخت و گاه به دربارهاي خارجي نيز سفر مي كرد . گفته مي شد امپراطور شارل ششم ، كه عاشق موسيقي بود در مدت پانزده روز ، بيش از آنچه طي دو سال با وزيرانش صحبت كرده با ويوالدي به گفتگو پرداخته است .

ويوالدي به عنوان نوازنده چيره دست ويولن و نيزآهنگساز از شهرت و اعتبار برخوردار بود تا آنجا كه باخ برخي از كنسرتوهاي او را براي سازهايي تازه تنظيم كرد . 

ويوالدي با اين كه احتمالا بيمار بود اما به سختي كار مي كرد . ويولن درس ميداد ، رهبري اركستر را انجام ميداد  ، در كنسرت ها ساز مي زد و براي مدرسه ساز خريداري مي كرد . خارج از يتيم خانه هم براي حمايت از موسيقي خودش فعاليت مي كرد و براي مناسبت هاي مختلف موسيقي مي ساخت .

آنتونيو از پركارترين آهنگسازان تاريخ موسيقي باروك به شمار مي رود .

آنتونيو بسيار پر انرژي بود و وقتش را تلف نمي كرد . در موسيقي ، خودش را به سختي نمي انداخت . با حكومت وقت مقابله نكرد و هيچ وقت از اين ناحيه دچار مشكل نشد . گاهي اوقات از سر شوخي و مزاح قطعات كوچك طنزآميزي را در موسيقي اش مي گنجاند .

شديداً به انتقاد حساس و بسيار مغرور بود و به همين خاطر دوست داشت كه با همه درباره شهرتش ، پشتيبانان  ثروتمندش و سرعتش در ساختن موسيقي صحبت كند .

آنتونيو به پول بسيار اهميت مي داد . هميشه براي موسيقي اش بالاترين رقم ها را درخواست مي كرد و البته به راحتي هم پولش را خرج مي كرد .

وقتي آنتونيو در سن شصت و پنج سالگي در اثر يك بيماري التهابي مرموز درگذشت ، فقير و موسيقي اش بي اعتبار شده بود .

برخي از آثار ويوالدي با اينكه پس از مرگش مدتي اجرا نمي شد اما شناخته شده بودند . با اين همه بيشتر كارهايش نزديك به دويست سال در زيرزمين هاي خصوصي مخفي بود . امروزه گرچه تمام آثار اركستري ويوالدي در دست بررسي و اجراست اما با وجود اين به سبب تعداد و كثرت شان توجه زيادي به آنها نشده است .

محبوبيت ويوالدي اندكي پيش از مرگ در 1741 كاستي گرفت و او در فقر جان سپرد . او گرچه در دوران زندگي مورد ستايش بود اما پس از مرگ 200 سال به فراموشي سپرده شد .

ويوالدي پايه گذار كنسرتو سولو ( اثري براي يك تكنواز و اركستر ) بود ، با وجود اينكه بعضي از كنسرتوهاي اوليه و بسياري از سوناتهاي ويوالدي در چهار موومان ( بخش ) آرام – تند – آرام – تند طرح ريزي شده است ، با اين حال او بيشتر به علت تثبيت شيوه سه مووماني تند – آرام – تند شهرت يافته است .

معروفترين اثر آنتونيو ، كنسرتو ويولن چهار فصل است كه در چهار قسمت و براي چهار فصل سال نوشته شده است .

ويوالدي به سراسر اروپا سفر كرد ، ولي بيشترين عمر مفيد هنري اش را در شهر ونيز ايتاليا گذرانيد .

 او بالاخره در سال 1743 در شصت و پنج سالگي در وين دور از وطن به گونه اي غم انگيز و تنها درگذشت .

پس ازبرگزاري تشريفات بسيارساده ، در يكي ازگورستان هاي وين كه امروز ديگر قبرستان نيست به خاك سپرده شد . در اواخر سده هجده خانه اي كه ويوالدي در آنجا زندگي اش پايان يافته بود ويران شد ، چرا كه قرار بود جاده اي از آن جا كشيده شود !!

حدود صد سال بعد كه موسيقي باخ يكبار ديگر مورد توجه قرار گرفت علاقه مندان به موسيقي دريافتند موسيقي ويوالدي تا چه حدي براي باخ ارزش داشته است و به اين ترتيب بود كه موسيقي ويوالدي دوباره رواج و اعتبار يافت .

نكات

* چهار فصل كه ازچهاركنسرتوي ويولن تشكيل شده يكي از مشهورترين آثار تاريخ موسيقي ايتاليا محسوب مي شود .         ويوالدي در قسمت هايي از اين اثر صداهايي شبيه به صداي فاخته و سهره ، رعد و برق ، پارس سگ ، بادهاي شديد و به هم خوردن دندان ها به وجود آورده است .

* در مـواقعي كه ويوالدي براي ساختن موسيقي واقعا عجله داشت ، از قسمت هايي از آثار آهنگسازان ديگر استفاده مي كرد . البته اين كار  در بين ساير موسيقي دان هاي دوره باروك هم متداول بود . به طور مثال باخ كه يكي از طرفداران ويوالدي محسوب مي شد در كارهاي خود از قطعاتي از موسيقي او استفاده كرده است .

 

 

 

منابع :

تاريخ موسيقي جهان ( روح انگيز راهگاني )

آهنگسازان جهان ( كاترين كرول )

درك و دريافت موسيقي ( راجر كيمي ين )
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.