فليكس مندلسون بارتولديفليكس مندلسون بارتولدي (Felix Mendelsson Barthordy) در سوم فوريه سال 1809 در هامبورگ آلمان و در خانواده اي يهودي ، ثروتمند و سرشناس زاده شد .
پدرش بانكدار و پدربزرگش موسا مندلسون فيلسوف معروف يهودي و شخصي حكيم بود و پدرش آبراهام مندلسون دين مسيح را اختيار كرده بود و فليكس ، برادر و دو خواهرش همانند پدر با آموزه هاي مذهب پروتستان و دين مسيح بار آمدند .
استعداد فليكس درموسيقي هم اندازه استعداد موتسارت بسيارشگرف بود و ازابتدا تحت تعليم پيانو و ويولن قرار گرفت. دراكتبر 1818 در سن 9 سالگي پيانيستي برجسته به شمار مي آمد . در همان سن اولين كنسرت خود را در حضور جمع اجرا كرد . در سن يازده سالگي وارد آكادمي موسيقي شد و به تصنيف آهنگ پرداخت و حدود شصت قطعه مختلف خلق كرد ...درپانزده سالگي تحت تعليم موشلس ، پيانيست بزرگ و دوست صميمي بتهوون قرار گرفت و از او درس پيانوآموخت . پس ازمدتي درتصنيف و خلق موسيقي ازنظر فني آنقدر مسلط شده بود و آنچنان راحت آهنگ مي ساخت كه بهتر از آن قابل تصور نبود .
تفاوت بين آثاردوران جواني و بهترين آثار دوران رشد و كمالش دراين است كه آثار دوره اول داراي جمله هاي خسته كننده و معمولي است و درآثار بعدي انديشه هاي موسيقي درآنها كاملا هويدا است .
مندلسون احساس خود را در نخستين اثر معروفش ، نمايشنامه روياي نيمه شب تابستان از كمديهاي معروف شكسپير در هفده سالگي توصيف كرد كه شاهكاري شگفت است و سپس آن را به صورت *اوورتور براي اركستر تنظيم نمود . فليكس نوجوان تا پيش ازبيست سالگي آثارش را درمحفل هاي موسيقي يكشنبه ها ، درتالار پذيرائي خانه و با اركستري خصوصي اجرا مي كرد . دراين محفل ها روشنفكران ونخبگان هنري برلين ، شهري كه خانواده اش درآن ساكن بود ، شركت داشتند .
فليكس ازكودكي هميشه عشق و علاقه زيادي به شاهكارهاي فراموش شده خواننده قديمي كليساي سنت توماس ( باخ ) نشان مي داد و از اظهارات موسيقيداني كه گفته بود آثار باخ فقط براي تمرين رياضي خوب است ، بسيار ناراحت شد و تصميم گرفت به اجراي آثار باخ و معرفي او بپردازد . با تمام مشكلات و مخالفتها ، بالاخره در مارس 1829 در بيست سالگي موفق شد براي اولين بار پاسيون ماتيو باخ را به مرحله اجرا درآورد . مندلسون خود شخصا اركستر را رهبري مي كرد و نزديك به هزار نفر به علت كثرت جمعيت به تالار كنسرت راه نيافتند . براين اساس نام و آثار باخ پس از يك قرن زنده گرديد . ديگر كسي عقيده نداشت كه آثار او فقط براي تمرين رياضي خوب است . بعدها شومان هم در معرفي آثار باخ تلاش فراوان كرد . البته مندلسون با مخالفتهاي زيادي روبرو شد ولي چون به عظمت و ارزش كارش واقف بود اقدامات خصمانه و مخالفتها را ناديده مي گرفت و در راه هدف خود از هيچگونه كوششي دست بر نداشت . بعدها مشخص شد كه خدمت بزرگي به عالم موسيقي كرده است و از اين بابت به خود مي باليد .
فليكس در بيست و چهار سالگي براي تحقيق در موسيقي به فكر سفر به كشورهاي ديگر افتاد . به كشورهاي ايتاليا و فرانسه و انگلستان مسافرت كرد و درآنجا كنسرت هايي اجرا كرد . درسوئيس نيز عده اي ازكشيشان را با يك قطعه فوگ ازآثارباخ براي ارگ آشناساخت وچون آنهاآهنگسازفوق راتاآن زمان نمي شناختندازشنيدن آثاراوتعجب كردند .
هنوز بيست و شش سال بيشتر نداشت كه رهبر اركسترگواندهاوس لايپزيك شد و آن را به يكي از بهترين اركسترهاي اروپا بدل ساخت .
فليكس براي نخستين بار پس از مرگ شوبرت ، سنفوني دوماژور بزرگ را كه دوستش روبرت شومان كشف كرده بود رهبري و دوسنفوني از شومان را نيز براي نخستين بار اجرا كرد .
درسال 1837 در بيست وهشت سالگي با دختر يك كشيش پروتستان ازدواج كرد . زندگي خصوصي اش به مراتب متعارف تر از اغلب هنرمندان بود . فليكس درازدواج سعادتمند بود و چهار فرزند داشت .
فليكس گذشته ازموسيقي ، نقاشي با استعداد و نويسنده اي ممتاز بود و بر چهار زبان تسلط داشت . او مردي بسيار موقر و دلنشين و با محافل اشرافي دمساز بود .
نقطه اوج زندگي هنري فليكس نخستين اجراي موفقيت آميز اوراتوريوي ايليا در سال 1846 ( در سي و هفت سالگي در بيرمنگام انگلستان بود . روزنامه تايمز لندن درباره اين اجرا چنين گزارش داد : آخرين نت ايليا در غريو تحسيني ممتد ، طولاني و پرشور غوطه ور شد .
سفرهاي مداوم و كارطاقت فرسا ، توش و توان فليكس را خليلي زود تحليل برد . مرگ يكي از خواهران دلبندش در 1847 بر او بسيار سخت گذشت و سرانجام پنج ماه پس از آن درچهارم نوامبر 1847 در لايپزيك براثرسكته قلبي در سن سي و هشت سالگي درگذشت . جسد او را با احترام و تشريفات فراوان به برلين بردند و به خاك سپردند .


 * اوورتور ( Overture ) :قطعه اي كوتاه براي اركستر كه آغاز گر پرده اول يك اپرا و برپا دارنده حال و هواي دراماتيك آن است . (مقدمه هاي اركستري پرده هاي بعدي  اپرا را پرلود مي گويند )

به همت: ساناز جولایی
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.