مردي كه تكرار نمي شودهنگامی كه از هنر مجسمه سازی صحبت به میان می آید نخستین اسمی كه به ذهن بیشتر علاقه مندان این هنر خطور می كند اسم مردی از اهالی سرزمین ماتادورها، است. هنرمند خلاق و بی مانندی به نام ادواردو چیلیدا كه زمانه باید تلاش بسیاری كند تا آن كه تا شاید بار دیگر بار دیگر نظیر وی را به نوع بشر هدیه كند.
ادوارد چیلیدا در روز دهم ژانویه 1934 در شهر سن سباستین اسپانیا به دنیا آمد. پس از طی تحصیلات ابتدایی، به تحصیل در رشته معماری پرداخت، اما این هنر چندان به مذاقش خوش نیامد و عاقبت در سال 1947 معماری را رها كرد و سال بعد به پاریس مهاجرت كرد تا زندگی اش را وقف هنر مجسمه سازی كند. در سال های اول اقامتش در فرانسه كارش را با خلق آثار سفالی شروع كرد اما خیلی زود فهمید كه گل رس وسیله كار مناسبی برای وی نیست و نمی تواند این راه را ادامه دهد. به همین خاطر غمگین و افسرده فرانسه را ترك كرد و به باسك بازگشت. در آن جا به تفكر درباره كارهای پیشینش پرداخت ...این تقریبا همه ی كار روزانه اش شد، تا حدی كه او را از هر كاری باز داشت. بنا به گفته چیلیدا یك روز ناگهان از خود پرسید چرا؟ این لحظه ای تاریخی در زندگی یكی از بزرگ ترین مجسمه سازان معاصر بود و او پس از آن تصمیم گرفت كه هیچ گاه دوباره به پشت سرش نگاه نكند و این تصمیم تا آخرین روزهای حیاتش لغو نشد. پس از آن چیلیدا شروع به كار با آهن كرد كه عنصری فراوان و طبیعی در منطقه باسك بود.
یكی از مهم ترین مؤلفه هٔای مهم آثار هنری چیلیدا افق است و این عامل همیشه در آثار وی حضور داشته و برای مجسمه ساز اهل اسپانیا بسیار اهمیت داشته است. او به قدری به افق علاقه داشت كه یك بار همراه همسرش پیلی (پیلار بلزونس) تمامی سواحل اقیانوس اطلس را پیمود و از بریتانی تا كامپوستلا را پیمود تا به مفهومی تازه از افق دست یابد، وی در طول این سفر متوجه شد كه همواره در سواحل نیروهای نظامی حضور دارند و از همین جا اهمیت ساحل و افق آن برای چیلیدا بیشتر اهمیت یافت چون از نظر وی ساحل جایی است كه از آن جا می توان به جایی دست یافت و به همین خاطر باید همواره مورد مراقبت و پایداری باشد. او تحت تأثیر همین نظرات خود مجسمه تندیس افق را در ساحل گینون خلق كرد.
آثار ادواردو چیلیدا خیلی زود مورد توجه موزه ها قرار گرفت و او از همان سال اوایل فعالیتش در سطح بین المللی شناخته و مشهور شد. زمانی كه در فرانسه اقامت داشت با گالری دار فرانسوی به نام امه ماگت آشنا شد و با هم شروع به همكاری كردند. از زمانی كه چیلیدا همكاریش را با این گالری دار فرانسوی آغاز كرد از جانب تعدادی از مشهورترین و پیشرفته ترین موزه های جهان جوایز و درخواست های فراوانی برای ارسال آثارش دریافت كرد. زندگی چیلیدا سرتاسر افتخار و احترام است و آثاری كه وی در طول عمر خلق كرد همواره وی را در صدر هنر مجسمه سازی نگه داشت. شاید بتوان به جرأت ادعا كرد كه چیلیدا در زندگی اش به تمامی افتخارهای ممكن دست یافت و تمامی جوایز ممكن را كسب كرد. فهرست افتخارات چیلیدا بسیار بلند و بالا است؛ از جایزه دوسالانه ونیز گرفته تا جایزه معتبر كاندینسكی، جایهر ویلهلم لمبروك، جایزه شاهزاده اتریش، نشان قیصر آلمان و جایزه امپراطوری ژاپن در میان افتخارهای چیلیدا قابل مشاهده است. آثار چیلیدا در نقاط مختلفی نصب شده اند. در برابر دریا همانند مجسه نصب شده در ساحل سن سباستین، یا در كوهستان مانند ژاپن و شهرهای مختلفی در قاره های اروپا و آمریكا همانند واشنگتن، پاریس، لوند، مانستر، مادرید، مایوركا، گورنیكا، یا برلین.
در كل 43 مجسمه از این هنرمند در شهرهای مهم دنیا نصب شده است. آلمان یكی از كشورهایی است كه بیشترین تعداد از آثار مرد اسپانیایی را در خود جای داده است. معروف ترین بنای یادبودی كه از چیلیدا در آلمان به جای مانده و برای آلمانی های متعصب بسیار خاطره انگیز است، بنای افتخار نام دارد.. كه چیلیدا آن را به مناسبت وحدت دو نیمه آلمان و تولد مجدد آلمان واحد در شهر برلین ساخت. عاقبت پس از خلق آثاری فراوان و كسب افتخارهای بی شمار در سال 2002 در همان شهر زادگاهش (سن سباستین) چشم از جهان فروبست.


به همت: سونيا خندان

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.