حبيب الله مشير همايون
حبیب‏اللَّه مشیر همایون شهردار به سال 1265 دیده به جهان گشود، پدرش نصراللَّه‏خان سپهسالار بود كه در زمان ناصرالدین شاه قاجار، رئیس خزانه نظام و پیشكار حاجى میرزا حسین سپهسالار بود. پدر وى با موسیقى آشنایى نداشت و با نواختن هیچ سازى مأنوس نبود ولى به موسیقى و موسیقیدانان عشق مى‏ورزید و منزلش محفل هنرمندان موسیقى و استادان آن دوران مثل: آقامیرزا عبداللَّه (سه‏تار)، آقاى حسینقلى (تار)، سالار معزز (پیانو)، نایب اسداللَّه (نى) و محمدصادق خان نوازنده (سنتور) بود...مشیر همایون تحصیلات خود را در مدرسه آلیانس به پایان رسانید و در دوران تحصیل بود كه پدرش در یكى از مسافرت‏هایى كه به خارج نموده بود، پیانویى خرید و وى را نزد شخصى به نام آقابزرگ‏خان كه در رشته موزیك نظام خدمت مى‏كرد جهت فراگیرى موسیقى و نواختن پیانو گذارد. در ضمن پدرش از آقا حسینقلى و حسین‏خان اسماعیل‏زاده خواهش مى‏كرد كه گوشه‏ها و ردیف‏هاى ایرانى را جلوى وى بنوازند تا او این مقام‏هاى آوازى ایرانى را نیز بیاموزد.
وى با استعدادى كه داشت توانست به خوبى با پیانو این گوشه‏ها را بیاموزد. او به انجمن اخوت و گروه كنسرت آن راه یافت و در همین زمان بود كه با بسیارى از هنرمندان بزرگ آن زمان آشنا و دوست گردید كه باید از درویش‏خان، سید حسین طاهرزاده، باقرخان كمانچه‏كش، حسین‏خان هنگ‏آفرین و اسداللَّه‏خان نوازنده تار و سنتور نام برد.
مشیرهمایون در نواختن پیانو سبك خاص خود را داشت كه بیشتر صداى ساز او شبیه سنتور بود.
به هر حال مشیرهمایون در سال 1909 به دعوت كمپانى صفحه پركنى انگلیسى بنام «هیزمسترویس» به لندن رفت و تعدادى صفحه در مایه‏ها و دستگاههاى ایرانى ضبط كرد كه متأسفانه هم‏اكنون در دسترس نیست و در سال 1312 شمسى نیز از طرف كمپانى «كلمبیا» عده‏اى با وسایل مخصوص ضبط صدا جهت صفحه به تهران آمدند كه وى چند صفحه ضبط كرد.
مشیرهمایون همراه با رضاقلى ظلى (كه متأسفانه در جوانى بر اثر بیمارى خانمانسوز سل درگذشت) صفحاتى به جاى گذاشته كه از بهترین آثار موسیقى ایرانى است و باید از آوازهایى در اصفهان، افشارى، بیات ترك، چهارگاه و همایون نام برد. وى علاوه بر این بیش از پنجاه و اندى آهنگ ساخت و اكثر اشعارش را نیز خودش سرود. او تعدادى اپرت نوشت كه شعر و آهنگ‏ها هر دو از وى بود. از جمله: اپرت یوسف و زلیخا، خسرو و پروانه و... مى‏باشد. وى مدتى قاضى شعبه اول دادگاه در وزارت دادگسترى، و پس از آن معاون تفتیش وزارت دادگسترى و سپس دادستان اصفهان، رئیس تأسیسات شهربانى تهران، معاون شهربانى تهران، رئیس شهربانى اصفهان، رئیس شهربانى شیراز، رئیس شهربانى كل استان‏هاى جنوب، شهردار مشهد، اصفهان، شیراز، فرماندار شیروان و تربت جام و تربت حیدریه، مأموریت در اداره‏ى كل آمار و ثبت احوال، رئیس اداره ذوب‏آهن و فرماندار بابل و بابلسر بوده است.
وى در سال 1320 بازنشسته رسمى دولت شد و وقت آزادترى پیدا نمود تا به موسیقى و كارهاى هنرى خود برسد. و زمانى كه در رادیو مسئولیت شوراى موسیقى را داشت، اركسترى به نام «اركستر ویژه» تأسیس كرد كه پس از آن به اركستر فارابى تبدیل شد. وى آهنگهایى نیز براى این اركستر ساخت. صرفنظر از ایرادهاى فراوانى كه در زمان تصدى خود در شوراى موسیقى رادیو از هنرمندان مى‏گرفت كه عده‏اى آن را كارشكنى نام نهاده بودند، در مجموع براى موسیقى ایرانى زحمت كشید.
مشیرهمایون شهردار در تاریخ 1348/11/11 در سن 85 سالگى دنیاى فانى را وداع گفت، روانش شاد.به همت: سونيا خندان

0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.