موسیقی درمانی اسرار موسیقی سایت رسمی مجید اخشابی www.majidakhshabi.com
بد نيست بدانيم تمام سلول‌ها و اعضاي بدن ما هم به طور دائم در ارتعاش‌اند و هر عضو با فركانس مخصوص خودش صوتي را ايجاد مي‌كند كه با يكديگر تركيب شده، آهنگ ويژه كل بدن را بوجود مي‌آورد. در بدن سالم اين اصوات، هم‌ساز، هماهنگ و موزون‌اند ولي وقتي عضوي دچار بيماري مي‌شود نت‌هاي آن عضو ناميزان شده و همسازي آن بهم مي‌خورد. به هرحال آگاهي به اين اصل كه اساس بدن ما، شبكه‌اي ازاصوات است، كشف بزرگي به‌حساب مي‌آيد كه البته بايد يادآوري كنم اين كشف يعني آخرين يافته‌هاي علمي در اين مورد همان انديشه و دانش بزرگان، خردمندان و روشن‌بينان قديم را تأييد مي‌كند...همان‌طور كه اغلب ما مي‌دانيم همه چيز در خلقت موسيقي خودش را خلق مي‌كند و ارتعاشات آن بر كل هستي اثر مي‌گذارد، هرچند تأثيراتش كمتر از آن چيزي باشد كه شنيده يا احساس مي‌شود.

در هر حال تمام اصواتي كه مي‌شنويم و يا نمي‌شنويم طنيني در ما ايجاد مي‌كنند كه مي‌توانند الگوهاي ارتعاشي ما را تغيير دهند. بعضي از آنها عملكرد هماهنگ ما را ناموزون مي‌كنند و برخي ديگر ما را با نيروي حياتي كه در دروني‌ترين هسته هر چيز است، نزديك مي‌كنند و انرژي‌هاي ما را با هستي هماهنگ مي‌سازند.
اگر به تاريخ رجوع كنيم مي‌ببينيم كه درتمام دوران، موسيقي و طبابت با يكديگر پيوند داشته‌اند و در برخي اديان و فرهنگ‌هاي كهن از ريتم طبل‌ها، نواختن زنگ‌ها، خواندن ذكرها و سرودها و دعاهاي مذهبي يا آييني براي دفع ارواح شرور و خروج امراض از كالبد بيماران استفاده مي‌شده است.

در كتاب مقدس مي‌ببينيم كه موسيقي بخش عمده‌اي از زندگي مردم را تشكيل مي‌داده و منبع قدرت و شفاي آنها محسوب مي‌شده است. حتي وقتي سلطان «شائول» بيمار شد، خادمين او مأموريني را به‌دنبال حضرت داود فرستادند چون در نواختن چنگ ماهر بود و مي‌توانست او را آرام كند و داود با نواختن چنگ او را درمان كرد.‌ حضرت زرتشت هم با كلام مقدس و خواندن اوراد و ادعيه با صوتي خوش‌آهنگ مريض‌ها را به‌خصوص بيماران صرعي، پوستي، چشمي و افليجان را شفا مي‌داده است (...) در مصر و بين‌النهرين موسيقي و شفا با معابد و مراسم مذهبي همراه بود و در يونان براي تنظيم هارموني عناصر بدن استفاده مي‌شد. رومي‌ها هم به نيروي شفابخش موسيقي معتقد بودند و از آن براي درمان طاعون، مارگزيدگي، بي‌خوابي، بيماري‌هاي رواني و جنون استفاده مي‌كردند. درايران و چين و هند باستان نيز اصوات و موسيقي‌هاي به‌خصوصي را شفابخش و مرتبط با روح انسان مي‌دانستند و از آن براي تعادل، ارتقاء آگاهي وسلامت ذهن و بدن استفاده مي‌كردند.
امروزه آزمايشات و تحقيقات علمي هم ثابت كرده‌اند كه اصوات و موسيقي اثرات گوناگوني بر فيزيولوژي مي‌گذارند. مثلاً اخيراً اثرات اصواتي به‌خصوص، در دانشگاه اوهايو بر روي سلول‌هاي سرطاني كه در آزمايشگاه كشت شده بودند، آزمايش شده است. نتايج بدست آمده شگفت‌آور بوده، آن اصوات ميزان رشد سلول‌هاي سرطاني را به شكلي آشكار كاهش داده بودند. هم‌چنين تحقيقات نشان داده‌اند كه اصوات و انواع ريتم‌هاي موسيقي، اثرات مختلفي روي واكنش‌هاي رواني، ضربان نبض، تنفس، فشارخون، امواج مغزي، قابليت هدايت الكتريسته پوست، ترشحات معده، انقباضات عضلاني، اتساع مردمك چشم (...) دارد. يافته‌هاي تعداد بسياري از مطالعات تحقيقاتي آشكار كرده‌اند كه پخش موسيقي هماهنگ و آرامش‌بخش، مصرف اكسيژن و ميزان متابوليسم را كاهش داده و لزوم تجويز داروهاي مسكن و آرام‌بخش را بيش از30 درصد پايين مي‌آورد. درحال حاضر در بخش زايمان مركز پزشكي دانشگاه كانزاس به‌طور منظم از موسيقي استفاده مي‌شود و باعث شده كه مقدار كاربرد داروهاي بيهوشي كاهش پيدا كند و طول مدت دردهاي زايمان كوتاه شود.
يك روان‌شناس انگليسي به نام «پال نيوهام» هم روشي را ابداع كرده كه از تركيب آواز و برخي اصوات به معالجه و درمان بيماري‌هاي مراجعين خود مي‌پردازد. بيماران از اين طريق روح و روان خود را به‌وسيله عمق صداي وجود خويش كه ازطريق تحقيرشدن‌ها، مصائب، درگيري‌ها و شكست‌هاي زندگي به فراموشي سپرده شده‌اند، احياء مي‌كنند. هم‌چنين موسيقي‌هاي هماهنگي كه بر اساس ريتم طبيعت تنظيم شده‌اند و اثرات تعادل‌بخش و احياءكننده بر سلامتي ما مي‌گذارند.
گذشته از آنچه گفته شد، نبايد فراموش كرد كه قوي‌ترين و مجرب‌ترين روشي كه براي بهره‌گيري از تاثيرات مثبت و شفابخش اصوات خاص وجود دارد استفاده درست از اسماء الهي است. توضيحات مختلفي براي چگونگي اثرگذاري اين اصوات استثنايي بيان شده است از جمله اين‌كه اين ذكرها حامل ارتعاشات صوتي و انرژي معيني هستند كه قصد و عمل مؤثرشان تغذيه روح ماست.
البته تمام اصواتي هم كه در طبيعت وجود دارند، ارتعاشاتي موزون ايجاد مي‌كنند و از اين طريق ما را با بزرگ‌ترين سمفوني خلقت هماهنگ مي‌سازند. صداهايي هم‌چون ريزش باران، وزش باد، صداي رودخانه و نغمات پرندگان.
آيا صداهاي طبيعت و آواز پرندگان همان اسماء الهي نيست؟همان‌طور كه خداوند مي‌فرمايد: «هم آنچه در آسمان‌ها و زمين‌اند تسبيح‌گوي خداوند هستند.»گردآوری : مریم میری
مسئول انجمن های:
موسیقی ،انواع سازها ، پرسش و پاسخ های مرتبط با انجمنها ، اخبار IT ، سینمای ایران ، اینترنت ، حرفهای خودمانی
Email & Yahoo ID : mary_miracle99@yahoo.com
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.