گروه سنتی چاووش
گروه سنتی چاووش (رفسنجان)
می خواهیم قسمتی از درآمد کنسرت هایمان را صرف بیماران خاص کنیم
گروه چاووش گروه هفت نفره ای است که حدودا 3 سال شروع به کار کرده است و لازم به ذکر است که بدانید گروه چاووش قسمتی از درآمد کنسرت هایش را صرف بیماران خاص می کند و قلبشان برای کمک به دیگران می تپد...گروه موسیقی چاووش اولین گروه عرفانی شهرستان است و آن چه در ادامه می خوانید حاصل گفتگوی ما با سرپرست گروه چاووش امیر اشرف الدینی است.
لطف کنید بیوگرافی از خودتان داشته باشید؟
به نام خدا – امیر اشرف الدینی هستم در خدمت گروه چاووش هستم.
متولد تیر ماه 1360، شروع فعالیت موسیقی سال 80 ساز سه تار، از سال 82 به شعر و شاعری روی آوردم، همکاری با گروه های چکاوک – باران – بیداد – گروه یکصد نفری هزار دستان –کسب مقام اول موسیقی متن از جشنواره استانی تئاتر در کار گل و غداره به کارگردانی بابک نوری – تاسیس گروه موسیقی چاووش سال 87 - سرپرستی گروه موسیقی چاووش و انجام فعالیتهای هنری به همراه دوستان : امیر شریفی پور – رضا میرزائی – حسام جعفری – مانی درکی و قاسم تقی زاده که با انرژی هر چه بیشتر به کار خود ادامه می دهند ...
 
 
از نحوه شکل گیری گروه چاووش برایمان بگویید؟

گروه چاووش از یکسری افراد فعال و پرانرژی تشکیل شده است که خیلی ساده یکی یکی همدیگر را پیدا کردند گروه چاووش فقط با دل کارشان را شروع کردند و داریم آهسته و پیوسته ادامه می دهیم.

گروه چاووش از چه زمانی کلید خورد؟
تقریبا نزدیک به 2 سال است که با آقایان محمدعلی شرفی نژاد (دف)، قاسم تقی زاده (خواننده)، امیر شریفی پور (کمانچه)، رضا میرزائی (نوازنده سه تارباس – بم تار)، حسام جعفری(نوازنده سه تار)، محمدرضا کامرانی (دف) و علیرضا کامرانی (تنبک) شروع کرده ایم.
 
گروه چاووش یک  گروه هفت نفره است که روز اول به عنوان سه تار نوازان شروع کردیم و کم کم گروه را گسترش دادیم. ما به عنوان اولین گروه عرفانی در شهرستان رفسنجان شروع به کار کردیم (سه تار و دف) و کارمان را ادامه می دهیم به سمت (سنتی عرفانی).

از چه سالی وارد عرصه هنر شدید؟
از سال 78 با آواز، زیر نظر استاد آرش سیف الدینی شروع کردم، بعد به سمت ساز رفتم  و سه تار را انتخاب کردم، بعد آرام آرام  شروع کردم.

چی شد که به فکر راه اندازی این گروه افتادید؟

وقتی که وارد هنر می شویم می بینیم خیلی از جوان ها هستند که واقعا با استعدادند و می توانند در این زمینه فعال باشند. سه تار نوازهای شهرمان را کم می دیدیم و سخت بود که بشود ادامه داد و پیشرفت کرد اما به هرحال گروه را تشکیل دادیم. هدف ما از کنسرت ها کمک به دیگران است نصف درآمد کنسرت اولمان را صرف بیماران خاص کردیم که استقبال هم شد. حتی سالن موزه را رایگان در اختیارمان گذاشتند و قصد داریم کمک به افراد نیازمند و بیماران خاص را ادامه دهیم.
گروه موسیقی عرفانی چاووش رفسنجان
گروه چاووش تا به حال چه افتخاراتی کسب نموده است؟
در جشنواره موسیقی آوای کویر که در رفسنجان برگزار شد مقام دوم را آوردیم و امسال هم شرکت کردیم که با گروه عشاق مشترکا دوم شدیم و به عنوان گروه برگزیده برای استان انتخاب شدیم. در کرمان خیلی خوب ظاهر شدیم و جزء گروه های برتر بویم، سایر گروه ها آهنگ هایی را از دیگران اجرا کردند ولی گروه ما آهنگ هایش خاص و همراه با نوآوری بود و ما تنها گروهی بودیم که چند صدایی را اجرا کردیم.

فکر می کنید در رفسنجان گرایش مردم بیشتر به کدام نوع  موسیقی است؟
با توجه به مشکلاتی که مردم دارند فکر می کنم گرایش بیشتر آنها به سمت پاپ باشد و به گروههای سنتی هم علاقمندند و استقبال خوبی هم می شود ولی باید کم کم جا بیفتد. طرفداران گروه سنتی یک قشر خاص هستند هنوز برای عموم جا نیفتاده و باید در این خصوص کار بشود.

تعریف شما از یک هنرمند واقعی چیست؟
دوگروه هنرمند داریم: هنرمند و هنربند. هنربندها افرادی هستند که برای جلب توجه و شهرت وارد عرصه موسیقی می شوند.
هنرمند کسی است که خودش را با ساز جلا بدهد از این احساس ها و نزدیکی ها استفاده کند و باعشق و علاقه ادامه دهد مانند اساتیدی چون: پرویز
مشکاتیان، فرامرز پایور، حسین علیزاده و … من و همه ی بچه های گروه با همدلی، همراهی، همکاری و اخلاص پیش می رویم و ان شاءا… این را تا آخر ادامه خواهیم داد.

در پایان اگر صحبت خاصی دارید بفرمایید؟
بیاییم قدر بزرگان و پیشکسوتان این حرفه در شهرخودمان را بدانیم. امثال آقایان حمید عبادللهی، حکمت پیغمبرزاده، مستوفی و …. را بدانیم . و جا دارد از آقای شایگان رئیس اداره فرهنگ و ارشاد و آقای سعید مشرف شاه استاد بزرگ سنتور و آهنگساز تشکر کنم.

تا به حال در چه زمینه هایی به موفقیت نائل شدید؟
در سال 88 در زمینه تک نوازی سه تار تندیس جشنواره آوای کویر را دریافت کردم و در سال 89 در زمینه آهنگسازی و شعر نیز تندیس جشنواره آوای کویر را دریافت کردم. و در سال 89 از سوی کانون فعالیت های اجتماعی صبح کویر رفسنجان به مناسبت بزرگداشت حضرت مولانا لوح تقدیر دریافت کردم. هم چنین مرداد ماه 89 از سوی اولین جشنواره موسیقی استان کرمان لوح تقدیر دریافت کردم. مرداد ماه 89 از سوی دومین جشنواره موسیقی رفسنجان در بخش گروه نوازی سنتی لوح تقدیر دریافت کردم . در سال 88 از سوی چهاردهمین جنواره شعر رضوی رفسنجان لوح تقدیر دریافت نمودم. اردیبهشت ماه 89 در بخش سه تار مقام اول را کسب نمودم و از سوی جشنواره موسیقی رفسنجان لوح تقدیر دریافت نمودم. مرداد ماه 89 در زمینه تک نوازی سه تار مقام اول را کسب نمودم و  از سوی جشنواره موسیقی آوای کویر رفسنجان لوح تقدیر دریافت نمودم. هم چنین اریبهشت ماه 88 از سوی جشنواره موسیقی رفسنجان در زمینه شعر و  آهنگسازی لوح تقدیر دریافت نمودم.
 
درست است که شما سراینده ی خوبی هستید و دستی هم در سرودن شعر وادب دارید؟
بله، (من در سرای لیلی ام) عنوان کتاب شعربنده است که بزودی چاپ خواهد شد شامل غزلیات و شعرهای نو. تصمیم داریم در آینده ی نزدیک کنسرتی را در رفسنجان و بعد کرمان داشته باشیم.

یکی از اشعارم
ازحال خود نگفته که بارها خجل شدم
جای تو آنجاست آیینه ، اینجا چه می کنی ؟
با خنده های طعم دار تو دیریست همرهم
امروز مرا شکستی و فردا چه می کنی ؟
گمگشته در جنونی و سرخوش زحال خویش
در خواب رفتگان وفا را چه می کنی ؟
زاهد مرا به کعبه رسیدن مجال نیست
در رقص فتادگان سما را چه می کنی ؟
آری من امشب خدا را به تماشا نشسته ام
خلوت گزیده ام اما ، یارا چه می کنی؟


به همت:
امیره اشرف الدینی ، مسئول بخش هندی سایت رسمی مجید اخشابی ،
Email : Ranirajamandir@yahoo.com

امیره اشرف
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.