موسیقی درمانی
استرس جزئی از زندگی روزمره امروز ماست و همه باید مدیریت آن را بیاموزیم. موسیقی می تواند اثرات مثبتی بر سطوح فكر و ذهن ما بگذارد كه به مقابله فرد در مقابل افسردگی و استرس كمك می كند.موسیقی از پاسخ های نامناسبی كه به دنبال استرس در فرد ایجاد می شود پیشگیری می كند و آثار سوء آن را بر بدن از بین می برد.

درمقالات جدید منتشر شده به این نكته اشاره شده است كه موسیقی می تواند به درمان و مقابله با استرس و افسردگی و جلو گیری از پیشرفت این گونه بیماری ها كمك كند.محققان دریافته اند كه موسیقی می تواند اعتماد به نفس را بالا برده و به درمان روش های سنتی بیماران دچار افسردگی كمك كند...


حدود 121 میلیون نفر در دنیا از بیماری افسردگی رنج می برند و به نظر می رسد كه موسیقی می توانددراختلال های بی اشتهایی،الگوهای خواب و به طور كلی دیگر نشانه های بیماری ازقبیل خودبی ارزشی و احساس تحقیر در این نوع بیماران مفیدباشد.درمان دارویی و روان درمانی از روش های معمول درمان این بیماران است، محققان فواید موسیقی رادر درمان این بیماران بررسی كردند و پس از بررسی مقالات بین المللی كه شامل 5 تحقیق بود نشان داده شد كه موسیقی می تواند در درمان این بیماری موثر باشد.
اثرات موسیقی در دوره بارداری
بارداری یك دوره منحصر به فرد و پر از استرس برای بسیاری از مادران در انتظار است كه از اضطراب و افسردگی در این دوره رنج می برند.در حقیقت اضطراب و افسردگی در این دوره شبیه مشكل بهداشتی افسردگی پس از زایمان است، مطالعات نشان داده است كه گوش كردن به موسیقی مناسب یك اثر با ارزش و روش غیر تهاجمی را در كاهش اضطراب و افسردگی دوره بارداری مهیا می كند.
اثرات موسیقی بر سلامت قلب
نتایج یك تحقیق جدید نشان می دهد كه گوش دادن به موسیقی مورد علاقه ممكن است برای قلب شما مفید باشد، محققان در آمریكا دریافتند كه موسیقی هیجانات و احساسات را برمی انگیزد و (موسیقی مورد علاقه فرد) می تواند اثر مثبت بر عملكرد عروقی داشته باشد، آن ها این نتایج را در تعدای از افراد غیر سیگاری نشان دادند.
پژوهشگران نشان داده اند كه موسیقی تاثیر عمیقی روی جسم و جان دارد، در حقیقت یك رشته از مراقبت های بهداشتی به عنوان موسیقی درمانی شناخته شده است كه در آن ها موسیقی به عنوان درمان كننده مورد استفاده قرار می گیرد.كسانی كه موسیقی درمانی را تمرین و تجربه كرده اند از اثرات مفید آن در بیماران مبتلا به سرطان، كودكان ADD (اختلال نقص توجه در كودكان) و دیگر بیماری ها بهره برده اند.
حتی در بعضی از بیمارستان ها نیز با استفاده از موسیقی برای كمك به تسكین درد بیماران نیز بهره برده اند و موسیقی درمانی را شروع كرده اند. هم چنین در بخش بیماران مبتلا به افسردگی به منظور بهبودی در آرام كردن حركات این بیماران استفاده شده و آنان را بهبود بخشیده است و علاوه بر این موسیقی در آسوده سازی (ریلاكسیشن) و كاهش فشار و كشش عضلات و خیلی از موارد دیگر به كار گرفته شده است.
اثرات موسیقی بر امواج مغزی
محققان نشان داده اند كه موسیقی خوب ، می تواند امواج مغزی را به شدت تحریك كند و با ریتم موسیقی تمركز، تفكر و هوشیاری بیشتری در مغز ایجاد می شود و موسیقی با ریتم آرام می تواند احساس آرامش را در فرد ایجاد كند.
اثر موسیقی بر تعداد تنفس و ضربان قلب
با تغییر در امواج مغزی یك سری تغییرات در اعمال بدن نیز ایجاد می شود، این اثرات موسیقی توسط سیستم عصبی اعمال می شود كه بر تعداد تنفس و ضربان قلب می تواند تاثیر بگذارد، به این صورت كه تنفس آرام تر و ضربان قلب كمتر شده و پاسخ بیشتری در آرام سازی ایجاد می شود كه این پاسخ مفیدی است كه موسیقی درمانی می تواند اثرات صدمه زننده استرس مزمن را بی اثر یا پیشگیری كند كه در نهایت این امر سلامت را تامین می كند.
پژوهشگران دانشگاه پزشكی مریلند در بالتیمور نیز نشان دادند كه گوش كردن به موسیقی دلخواه می تواند برای سیستم قلب مفید باشد. موسیقی كه سبب لذت و احساس خوبی در شما می شود روی عملكرد عروق شما اثرات مثبتی دارد، در این مطالعه نیز محققان پاسخ هایی را در افراد مشاهده كردند، نظیر آن چه كه در مطالعات قبلی در خنده یافت شده بود، موسیقی باعث می شود كه لایه عروق متسع شود و جریان خون افزایش یابد.
بر عكس گوش كردن به موسیقی هایی كه استرس زاست باعث تنگ شدن عروق و موجب پاسخ نامناسبی در فرد می شود و باید گفت كه گوش كردن به یك موسیقی خوب به شما حیات می بخشد در حالی كه گوش كردن به یك موسیقی بد مخاطره آمیز سلامتی است.
دیگر اثرات مثبت موسیقی درمانی
موسیقی فواید دیگری بر سلامت فرد دارد كه از جمله پایین آوردن فشار خون (كه خطر سكته مغزی را كاهش می دهد)، افزایش سطح سیستم ایمنی بدن و شل كردن عضلات است. با انتخاب نوع موسیقی و مانوس كردن خودتان با آن احساس خوش و خوبی را در خودتان ایجاد می كنید.
البته چندین شیوه دیگر نیز می تواند در سلامتی انسان نقش داشته باشد كه از آن جمله رژیم غذایی و ورزش است.
بنابراین موسیقی مورد علاقه خود را گوش كنید كه بهترین و راحت ترین منبع دسترسی است و می توانید خودتان را در مسیری قرار دهید كه احساس بهتری در فكر و ذهن شما ایجاد شود، موسیقی لذت بخش می تواند به سلامتی قلب كمك كرده و آن را بهبود بخشد، هر چند بعضی معتقدند كه خنده بهترین دواست محققان طی مطالعاتی نشان داده اند كه موسیقی حتی در مواردی از خنده در سلامتی انسان نقش مهم تری دارد .

به همت: اعظم روحداد
0
0
0
0 نفر

0 نظر

اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.