چگونه

۱

نکاتی برای خرید پیانو
مهمترین پارامتر حین خرید پیانو، ارتفاع آن است. این ارتفاع از کف زمین تا بالای آن سنجیده می شود. لازم به ذکر است عرض پیانو و تقریبا طول آن تاثیر چندانی در حجم صدایی تولیدی ندارد و فقط ارتفاع در این مقوله موثر است. زیرا پیانوی بلند دارای سیم های طولانی تر و صفحه صدای (Sound Board) بزرگتری می باشند، لذا حچم صدای آن بیشتر است. پیانوها در حالت کلی به مدل های دیواری (Vertical – Upright)، بزرگ (Royal) و دیجیتال (Digital) تقسیم می شوند.

۲


پیانوهای دیواری دارای مدل های اسپینت (Spinet) و کنسول (Console) هستند که تفاوت آن ها در ارتفاع ساز است. ارتفاع اسپینت ها از ۹۰تا ۱۰۰ سانتی متر متغییر است. این مدل به علت سیستم انتقال صدای کوچک و ساده خود اغلب قیمت مناسبی دارند و برای افراد مبتدی توصیه می شود. مدل کنسول دارای ارتفاعی بین ۱۰۰ تا ۱۱۰ سانتی متر بوده و دارای بدنه ای محکم و با دوام مناسب برای آموزشگاه های موسیقی می باشد. خصوصیت دیگر این مدل ها جایگذاری مکان جهت قرار دادن نت ها و گام های نواختن است.

۳


پیانوهای رویال به مدل های کودک (Baby) و متوسط (Medium Grand) و حرفه ای (Professional Grand) تقسیم می شوند. تفاوت آنها در طول دستگاه است. مدل کودک طولی ما بین ۱۴۵ تا ۱۶۰ سانتی متر می باشد. کیفیت این مدل به تجربه پایین تر از مدل های دیواری است. مدل متوسط طولی بین ۱۶۰ تا ۱۹۰ سانتی متر و مدل حرفه ای بین ۱۹۰ تا ۲۰۰ سانتی متر دارند. از حدود طول ۲۰۰ تا ۲۱۵ سانتی متر پیانوهایی با با نام Artist مورد استفاده هنرمندان در کنسرت ها و اپراها می باشد. این مدل ممکن است در قسمت باس کلیدهای بیشتری داشته و بین ۸۸ تا ۹۶ کلاویه داشته باشند.

۴


تفاوت اصلی مدل دیواری و رویال در سیستم انتفال نیرو می باشد. مدل دیواری دارای سیم های عمودی و مدل رویال دارای سیم های افقی می باشند. همین مسأله باعث می شود در مدل رویال حین بازگشت چکش، جاذبه تأثیر مثبتی گذاشته و نوازنده بتواند با سرعت بالاتری یک کلاویه را درجا بنوازد. اما در مدل های دیواری، نیروی جاذبه مؤثر نبوده و سرعت و کیفیت کار کمی پایین تر است.

۵


پیانوهای دیجیتال از مدل های امروزی این دستگاه می باشند که از لحاظ صدا و پاسخ کلاویه ها در حد یک پیانوی آکوستیک عمل می نماید. مزیت اصلی این پیانوها قیمت بسیار پایین تر آنها در مقایسه با پیانوهای کلاسیک می باشد. ضمن آنکه می توان حین شب با استفاده از یک هدفون ساده به تمرین نوازندگی پرداخت. بانک صوتی گسترده، هماهنگی کلاویه ها با انگشتان به مانند پیانوهای کلاسیک و خروجی های Audio , MIDI و قابلیت حمل نقل آسان از دیگر قابلیت های آن است. لذا توصیه می شود اگر هم اکنون وسع کافی جهت خرید پیانوی کلاسیک ندارید حتما روی این گزینه فکر نمایید.

۶


به عنوان یک نظر شخصی هر چه صدای پیانو از نرمی به تیزی متمایل می شود محدویت کاربردی پیدا کرده و شبیه ساز گیتار می شود لذا لازم است حین خرید به دقت به صدای ساز گوش داد. صدا های تیز باعث خستگی و زدگی شما از نواختن می شود.

۷


هرگز در خرید پیانو عجله نکنید. اغلب فروشندگان از اطلاعات کافی موسیقایی برخوردار نبوده و به علت بالا بودن قیمت ساز با جملاتی خاص سعی در جلب مشتری می باشند، لذا با دقت تمامی فروشگاه ها و برندهای موجود را امتحان کرده و پس از آن اقدام به خرید نمایید.

۸


هرگز به امتحان کردن سازهای غیر کوک نپردازید و از فروشنده درخواست ساز کوک شده بنمایید. کلاویه ها را از سمت صدای باس امتحان کرده و به سمت قسمت راست صفحه کلید حرکت کنید. دقت نمایید کلیدها نباید کیفیت صدایی یکسانی داشته باشند، همچنین احساس شما از کلاویه ها حین نواختن نباید یکسان باشد.

۹


دقت نمایید پدال های پیانو حین استفاده تولید صدا ننمایید. پدال ها اهرمی جهت تغییر وضعیت اجرا و برخورد چکش با سیم ها می باشند. این صدا به علت سیستم انتقال نیرو در دستگاه ایجاد می شود که نشان از اصالت دستگاه می دهد. همچنین حین گرفتن Damper نباید صدایی تولید شود و پس از رها ساختن آن نباید از کلیدها صدایی تولید شود.

نکات و هشدارها

چنانجه قصد نوازندگی حرفه ای پیانو را ندارید مدل های رویال را تهیه نکنید، علی رغم قیمت بالا، فضای بیشتری را اشغال می کند و نوعی دکور محسوب می شود.
می توانید جهت شروع آموزش پیانو با صرف هزینه ای محدود و تهیه یک پیانوی دیجیتال علی رغم صرفه جویی در بودجه خود از مزاحمت های حین نواختن با استفاده از هدفون بکاهید.
حین خرید ساز از همراهی یک دوست آشنا به پیانو بهره مند شوید! اغلب فروشندگان این گونه سازها به علت قیمت بالای آنها و کمبود مشتری به دنبال سود بالاتر و اغوا کردن مشتری می باشند
0
0
0
0 نفر

1 نظر

  1. سلام علیکم
    ممنون، خیلی دوست داشتم،میشه در مورد ساز سنتور هم مطلب بگذارید من فولق العاده این ساز رودست دارم
اطلاعات
برای ارسال نظر، باید در سایت عضو شوید.