صفحه اصلي > مطالب و مقالات موسیقایی, آیتمهای موسیقایی > دلیل گوش دادن به موسیقی غمگین

دلیل گوش دادن به موسیقی غمگین


31 اردیبهشت 1396. نويسنده: azam_roohdad

دلیل گوش دادن به موسیقی غمگین

 


جدیدترین یافته های محققان حاکی از آن است که مردم دوست دارند به موسیقی های غمگین گوش کنند چرا که در واقع این نوع موسیقی احساسات مثبت را در فرد بر می انگیزد.

پژوهشگران ژاپنی از 44 داوطلب که گروهی اهل موسیقی و گروه دیگر تخصصی در این زمینه نداشتند، خواستند به دو قطعه موسیقی غمگین و شاد گوش کنند.

هر شرکت کننده باید از یک مجموعه کلید واژه برای میزان درک موسیقی و وضعیت احساسی خودش استفاده می کرد.

محققان می گویند بررسی های آنها نشان داد موسیقی غمگین احساسات متضادی را در شرکت کنندگان بر انگیخت چرا که این افراد احساس می کردند موسیقی غمگین باید غم انگیزتر از آن چیزی باشد که احساس می کردند. از سوی دیگر آرامش و احساس نهفته در موسیقی غمگین بیش از حد انتظار آنها بود.

"آی کاواکامی" و همکارانش از دانشگاه هنر توکیو و موسسه علوم مغزی ریکن می گویند در کل موسیقی غمگین، غم را در شنونده القا می کند و غمگینی یک احساس ناخوشایند تلقی می شود.

به گفته این دانش پژوهان اگر موسیقی غمگین در واقع فقط احساسات ناخوشایند را القا کند، انسان نباید به آن گوش کند. موسیقی که غمگین تلقی می شود در واقع احساسات رومانتیک و همچنین احساس غم را القا می کند اما مردم عادی که به طور آکادمیک از این دو جنبه موسیقی غمگین بی اطلاعند به طور ناخودآگاه به این موسیقی گوش سپرده و از آن لذت می برند چرا که احساس و آرامش این موسیقی بر تاثیرات غمگین آن برتری دارد.

نتایج این تحقیقات درنشریه Frontiers in Psychology منتشر شده است.

بازگشت