صفحه اصلي > مطالب و مقالات, بهداشت و درمان, بهداشت و زیبایی > بهداشت و زیبایی: دلایل ریزش مو در جوانی و درمان آن

بهداشت و زیبایی: دلایل ریزش مو در جوانی و درمان آن


4 تیر 1393. نويسنده: s.setayeshniya
بهداشت و زیبایی: دلایل ریزش مو در جوانی و درمان آن

تعداد افرادی که با مشکل ریزش مو در دهه‌ی دوم زندگی خود مواجه می‌شوند با سرعت نگران کننده‌ای در حال افزایش است. ریزش مو در جوانی نه تنها بر ظاهر ما، بلکه بر احساس ما از خودمان نیز تأثیر می‌گذارد.
برای مقابله با این مشکل، دانستن علل مهم است، که در پیش گیری یا درمان به ما کمک می‌کند. چرا افراد جوان دچار ریزش مو می‌شوند:

ریزش موی ارثی، که در نتیجه‌ی فرآورده‌های جانبی تستوسترون است، و به عنوان دی هیدرو تستوسترون شناخته می‌شود، یکی از دلایل عمده‌ی ریزش مو در مردان است. انواع خاصی از بیماری‌ها، و کم بود ویتامین و مواد معدنی برای مدت طولانی نیز از عواملی است که موجب ریزش مو می‌شوند.
اختلالات غده تیروئید نیز به عنوان عامل مشکلات ریزش مو شناخته می‌شود. در معرض مواد سمی و شیمیایی قرار گرفتن، اثرات جانبی داروهای خاصی که برای مقابله با بیماری‌ها تجویز می‌شوند، و راه کارهای درمانی برای سرطان مثل شیمی درمانی یا پرتو درمانی هم از عوامل ریزش مو هستند.

آسیب‌های جدی و خطرناک و بیماری‌ها، جراحی بزرگ، فشار احساسی، تب خیلی بالا، و در برخی موارد خون ریزی، می‌توانند از عوامل ریزش مو باشند. ریزش سکه‌ای موی سر (ریزش مو به صورت ناهمگن، در برخی مناطق سر) می‌تواند در اثر خاراندن و کندن پوست فرق سر به سبب کرم حلقوی، که اساساً نوعی عفونت قارچی پوست است، رخ دهد.

بیماری آلوپشیا آرتا نوعی بیماری است که باعث ریزش مو می‌شود. پدیده مینیاتوری شدن پیش رونده‌ی مو که به معنای نازک شدن موها و کاهش ضخامت آن‌ها است باعث کوتاه شدن دوره‌های رشد مو می‌شود، و در نهایت باعث ریزش مو می‌شود. مسئله‌ی وراثت فاکتور خیلی مهمی در فرآیند طاس شدن در اغلب مردان است. مصرف مواد مخدر، کم بود مواد مغذی در غذا، از کار افتادن کبد، مصرف زیاد روغن، آلوپشیای اندروژنیک (هورمونی)، عدم تعادل و توازن هورمونی، فقدان مراقبت مناسب از موها، و سبک نا درست از دیگر عواملی هستند که افراد جوان را تحت تأثیر قرار می‌دهند.
ریزش مو پس از زایمان اساساً به علت کاهش سطح استروژن در زنان است. سندروم تخمدان پلی کسیتیک (پر از کیست)، که به علت تولید زیاد هورمون تستوسترون است، باعث ریزش مو می‌شود. رژِیم‌های غذایی موقت و زود گذر و رژیم‌های غذایی که برای کاهش وزن در مدت کوتاه هستند، محتوی همه‌ی مواد مکمل ضروری نیستند، و موجب ریزش مو در زنان می‌شوند. کم بود آهن هم می‌تواند سبب بروز این مشکل شود. همان طور که می‌بینید، برخی از موارد ریزش مو به سبب علت ریشه‌ای آن‌ها قابل پیش گیری نیستند، اما بقیه‌ی موارد مطمئناً قابل پیش گیری هستند.

بهداشت و زیبایی: دلایل ریزش مو در جوانی و درمان آن


درمان‌های خانگی برای پیش گیری از ریزش مو

ریزش مو مشکلی شایع است که هر فرد را در مرحله‌ای از زندگی‌اش تحت تأثیر قرار می‌دهد. درمان‌های خانگی فراوانی وجود دارند که به درمان این مشکل کمک می‌کنند. این مقاله اطلاعاتی درباره‌ی بعضی نکات مهم که ممکن است به شما در پیش گیری از ریزش مو کمک کند، ارائه می‌دهد.
می‌توان از ریزش مویی که در اثر استفاده از داروها، فشار عصبی، کم بود پروتئین یا استفاده از محصولات مراقبت مو رخ می‌دهد، با اجتناب کردن از داروهای خاص، به اندازه‌ی کافی استراحت کردن، اصلاح برنامه غذایی و غیره پیش گیری کرد. معمولاً این مشکل مربوط به مردان است، هرچند امروزه حتی زنان هم از آن شکایت دارند. مهم‌ترین علت ریزش مو استفاده‌ی فراوان از شامپو و دیگر محصولات مخصوص مو است که حاوی مواد شیمیایی هستند. استرس، فشار عصبی و اضطراب نیز در زندگی پر مشغله‌ی امروز از جمله عواملی هستند که باعث ریزش مو می‌شوند.
ریزش مو هم چنین می‌تواند مربوط به ترکیب ژنتیکی هر فرد باشد، یعنی افرادی که والدین یا پدر و مادر بزرگ آن‌ها این مشکل را دارند، احتمال بیشتری دارند که خودشان با این مشکل رو به رو شوند. به جز این، افرادی که مشکلات سلامتی مانند هایپو تیروئیدیسم، کم بود آهن، و درماتیت سبورئیک (شوره‌ی سر) دارند، در معرض این مشکل هستند. با این که دیدن تارهای مو وقتی موی خود را شانه می‌کنید یا آن را می‌شویید، موضوع نگران کننده‌ای است، اما می‌توان با کمک انواع مختلف درمان‌های خانگی از آن جلو گیری کرد یا آن را متوقف نمود. اثر بخشی این درمان‌های خانگی را نمی‌توان تعمیم داد، با این حال یک مطلب خوب در باره‌ی آن‌ها این است که هیچ اثر جانبی ندارند.

درمان‌های خانگی

آلوئه ورا، که فواید زیادی برای سلامتی دارد، متد و روشی عالی برای درمان این مشکل است. هر فرد می‌تواند ژل آلوئه ورا را از بازار بخرد یا مستقیماً با بریدن افقی گیاه آن را مصرف کند. ژل را روی پوست سر بمالید و آن را زیر آب سرد بشویید. این ماده هم چنین به عنوان نرم کننده‌ی خوب برای مو شناخته می‌شود.
استفاده از روغن خردل همراه با برگ‌های حنا نیز انتخاب گیاهی خوبی است. 250 میلی لیتر روغن خردل بگیرید و بجوشانید. وقتی شروع به جوشیدن کرد، 60 گرم برگ‌های حنا را به آن اضافه کنید تا زمانی که در روغن بسوزند. روغن را تصفیه کنید و در یک بطری نگهداری کنید و به طور منظم پوست سر خود را با آن ماساژ دهید.
روغن زیتون را در تابه‌ای گرم کنید و سپس عسل و یک قاشق پودر دارچین به آن اضافه کنید. خوب مخلوط کنید تا زمانی که تبدیل به یک خمیر نازک شود، سپس آن را روی سر خود بمالید. این خمیر را برای 15 دقیقه روی سر خود بگذارید و سپس آن را با آب ولرم بشویید. استفاده از شیر نارگیل برای مو نیز یکی از بهترین راه‌های پیش گیری از ریزش مو است. مقداری شیر نارگیل را در یک کاسه بریزید و آن را به آرامی با ماساژ دادن پوست سر خود با انگشتان روی موهای خود بمالید.

مواد مغذی برای پیش گیری از ریزش مو

جدا از این درمان‌های خانگی برای ریزش مو، رژیم غذایی فرد نیز نقش مهمی در پیش گیری از ریزش مو بازی می‌کند. دقیقاً مانند بدن ما، حتی موی ما نیز به مواد مغذی ضروری و ویتامین‌ها برای سالم ماندن نیاز دارد. بنا بر این، مهم است که افراد برای متوقف کردن ریزش مو و بالا بردن رشد مو، برنامه‌ی غذایی مغذی داشته باشند.
این مشکل می‌تواند در اثر کم بود ویتامین هم رخ دهد. هر فرد می‌تواند این کم بود را با مصرف غذاهای غنی از ویتامین A, B, C و E جبران کند. غذاهایی که به کاهش این مشکل کمک می‌کنند شامل برگ‌های سبزیجات، میوه‌های تازه، آجیل، حبوبات، دانه‌ها، شیر، مخمر، گیاهک گندم که هنگام آسیاب کردن جدا می‌شود، عسل و غیره است. هر فرد باید از این که در برنامه‌ی روزانه‌ی غذایی او برخی یا همه‌ی این غذاها وجود دارند، اطمینان حاصل کند.

بهداشت و زیبایی: دلایل ریزش مو در جوانی و درمان آننکاتی برای پیش گیری از ریزش مو

جدا از این اطلاعات در خصوص درمان‌های خانگی و برنامه‌ی غذایی، نکات دیگری نیز هستند که به درمان این مشکل کمک می‌کنند. بعضی از این نکات عبارتند از: هر فرد باید کاملاً از شستن مو در آب داغ یا گرم اجتناب کند، زیرا این کار ممکن است باعث ریزش مو شود.
همیشه موی خود را با آب ولرم یا سرد بشویید و از یک شامپوی ملایم استفاده کنید. استفاده از بخار بر روی مو نیز به عنوان یک راه خوب برای پیش گیری از این مشکل گفته شده است. یک حوله را درون آب داغ ببرید، حوله را فشار دهید و آب زیادی آن را بگیرید و آن را روی موی خود بگذارید. تا زمانی که حوله سرد شود بگذارید حوله روی مو باقی بماند و این کار را برای ده دقیقه تکرار کنید. قبل از استفاده از بخار، ماساژ مو با روغن را فراموش نکنید.
مالیدن پوست سر خود با انگشتانتان نیز به عنوان راه خوبی برای کنترل ریزش مو گفته شده است. یک بار که موی خود را شسته‌اید، پوست سر خود را با انگشتان خود با قدرت بمالید تا زمانی که آن منطقه از سر گرم شود. این کار به افزایش جریان خون و به دنبال آن رشد مو کمک می‌کند. تعدادی از درمان‌های خانگی وجود دارند که شما می‌توانید آن‌ها را برای خلاص شدن از مشکل ریزش مو امتحان کنید. با این حال، اگر شما نتایج دل خواهتان را نگرفتید، با یک کارشناس سلامتی که اقدامات درمانی دیگری را که ممکن است در مورد شما مؤثرتر باشند، پیشنهاد می‌دهد مشورت کنید.

بازگشت