صفحه اصلي > مطالب و مقالات, علم و آموزش > کوتاه از دنیای علم و فناوری 17

کوتاه از دنیای علم و فناوری 17


1 شهریور 1393. نويسنده: mozhdeh.nasiri

کوتاه از دنیای علم و فناوری 17


طراحي گوشي پزشکي هوشمند در کشور

ايسنا-يکي از دانشجويان پزشکي دانشگاه علوم پزشکي ياسوج موفق به طراحي و ساخت دستگاه الکترو استتوسکوپ هوشمند تشخيصي، آموزشي و درماني شده است.به گفته مهدي قهرماني فر،اين گوشي پزشکي انواع تک منظوره و چند منظوره دارد که نوع تک منظوره آن داراي قابليت افزايش کيفيت و وضوح صدا (صداي قلب و ريه) به عنوان تشخيصي بوده و در نوع چند منظوره، قابليت هايي همچون DC-SHOCK، خروجي ضبط صدا و شنود چند نفره به عنوان درماني و آموزشي به آن اضافه شده است.

بزرگ ترين هک تاريخ با سرقت 1.2 ميليارد نام کاربري و گذرواژه

مهر-هکرهاي روسي حدود 1,2 ميليارد رمز عبور را از حدود 420 هزار وب سايت و بيش از 500ميليون آدرس ايميل به سرقت بردند که اين سبک از سرقت اينترنتي عنوان "بزرگ ترين سرقت تاريخ اينترنت" را به خود اختصاص داده است.در اين گزارش آمده است: علاوه بر اطلاعات شخصي، موارد قابل توجهي از اطلاعات امنيتي کشورها نيز به سرقت رفته است. سايت هاي داخلي روسيه نيز از اين حمله در امان نماندند. بنا به اطلاعات منتشر شده، تمام هکرها بين 20 تا 22 سال سن داشتند و از جنوب روسيه وارد سايت ها مي شدند.

ابداع فرمول ریاضی برای پیش‌بینی شادی

ایسنا-محققان انگلیسی معادله ریاضی را توسعه داده‌اند که امکان پیش‌بینی دقیق شادی لحظه به لحظه مردم جهان را فراهم می‌کند.
این معادله ریاضی که توسط محققان کالج دانشگاهی لندن (UCL) طراحی شده است، قادر به پیش‌بینی دقیق و لحظه به لحظه شادی بر اساس رویدادهای اخیر مانند دریافت پاداش و انتظارات در یک فرآیند تصمیم‌گیری است.
ارتباط بین شادی و پاداش، همچنین فرآیندهای عصبی که منجر به درک تجربه‌های آگانه مانند حس شادی می‌شوند، مورد بررسی قرار گرفت.


نخستین زنی که در فضا وضع حمل می‌کند!

ایسنا-ختر «ریچارد برانسون»، مالک شرکت ویرجین گالاکتیک و از نخستین مسافران پرواز زیرمداری، احتمالا نخستین زنی خواهد بود که که در فضا وضع حمل می‌کند.
شرکت ویرجین گالاکتیک با طراحی فضاپیمای زیرمداری SpaceShipTwo، قصد دارد نخستین خطوط فضایی تجاری جهان را راه‌اندازی کند.
فضاپیما با شش مسافر و دو خلبان، تا ارتفاع 110 کیلومتری پرواز کرده و مسافران برای دقایقی شرایط بی‌وزنی را – مشابه فضانوردان – تجربه می‌کنند؛ مسافران با تهیه بلیت 200 هزار دلاری، سفری فراتر از جو زمین را تجربه و زمین را از منظری که تنها فضانوردان قادر به دیدن آن هستند، مشاهده خواهند کرد.


اسب‌ها با گوش و چشمانشان صحبت می‌کنند!

ایسنا-مطالعه صورت گرفته توسط محققان انگلیسی نشان می‌دهد، اسب از حالات چهره بویژه جهت گوش و چشم برای برقراری ارتباط و صحبت کردن با سایر اسب‌ها استفاده می‌کند.محققان دانشگاه ساسکس در مطالعه قبلی، جهت بدن، سر و وضعیت چشم‌ها را در هنگام برقراری ارتباط بین حیوانات مورد ارزیابی قرار داده و در این مطالعه شیوه ارتباطی اسب‌ها را بررسی کردند.
نتایج بدست آمده نشان می‌دهد، وضعیت گوش اسب، یک سیگنال بصری مهم محسوب می‌شود که سایر اسب‌ها نسبت به آن پاسخ می‌دهند؛ در حقیقت اسب‌ها برای برقراری ارتباط با یکدیگر به دیدن ویژگی‌های چهره شامل وضعیت گوش‌ها و چشم‌ها نیاز دارند.

بازگشت