صفحه اصلي > مطالب و مقالات / داروسازی > ریتالین، قرصی برای شب امتحان

ریتالین، قرصی برای شب امتحان


22 خرداد 1395. نويسنده: حنان

ریتالین، قرصی برای شب امتحان


توليد و مصرف اين دارو براي درمان بيماري‌هاي زيادي مورد استفاده قرار مي گيرد.اين دارو عموما براي درمان خواب‌آلودگي در طول روز، خستگي مزمن، بيش‌فعالي و عدم تمركز در كودكان از سوي پزشكان متخصص تجويز مي‌شود. درهمه جاي دنيا گروهي از افراد كه نياز به كم خوابيدن داشتند به مرور اين دارو را مورد استفاده قرار دادند. رانندگان كاميون، جوانان دانشجو در ايام امتحانات و جواناني كه به مهماني‌هاي شبانه مي‌روند و به بيدار ماندن نياز دارند بيشتر مصرف‌كنندگان اين دارو هستند. بحث مصرف اين مواد در بين دانشجويان و جوانان بحثي نيست كه تنها مربوط به كشور ايران باشد. اما در چند سال گذشته ما شاهد افزايش استفاده آن در جوانان ايراني و به ویژه دانشجويان در شب‌هاي امتحان بوده‌ايم.


عوارض اعتیاد به ریتالین

عوارضی كه اين مواد روي دستگاه عصبي و دستگاه گوارش افراد دارد ايجاد بي‌اشتهايي، بي‌خوابي، كابوس‌هاي شبانه و تحريك پذيري است كه در اكثر جوانان موجب بداخلاقي و تندي با اعضاي خانواده مي‌شود. افسردگي، تهوع و كاهش وزن، بی‌قراری، بی‌خوابی، سرگیجه، سردرد، بی‌حوصلگی، در طولانی‌مدت افسردگی شدید و سایکوز از جمله دیگر عوارض اعتیاد به ریتالین است. خشکی دهان، اسهال، یبوست، کرامپ شک نیز از جمله عوارض جسمانی است که با مصرف ریتالین به وجود می‌آید. به دليل ايجاد كاهش وزن متاسفانه در ايران شاهد آن هستيم كه بسياري از جوانان براي كنترل چاقي نيز به سمت اين مواد مي‌روند و از آن استفاده مي‌كنند.

ترک ریتالین ساده نیست

نكته ديگر درباره اين دارو بحث درمان آن است. بر خلاف تصور عوام ترك اين دارو به هيچ عنوان كار ساده‌اي نيست. بسياري از افرادي كه از اين‌گونه داروها استفاده مي‌كنند خود نيز آگاه نيستند كه به آن اعتياد پيدا كرده‌اند. اين موضوع زماني روشن مي‌شود كه آنها تصميم مي‌گيرند مصرف مواد را كاهش دهند يا به طور كلي آن را قطع كنند. كساني كه مصرف بالايي از اين دارو را دارند به راحتي نمي‌توانند آن را كنار بگذارند.


بازگشت