Deprecated: preg_replace(): The /e modifier is deprecated, use preg_replace_callback instead in /home2/majidakh/public_html/engine/modules/show.full.php on line 343 DataLife Engine > نسخه قابل چاپ > رمزگشایی از مفهموم گل نیلوفر در طول تاریخ
صفحه اصلي > مطالب و مقالات, تاریخی > رمزگشایی از مفهموم گل نیلوفر در طول تاریخ

رمزگشایی از مفهموم گل نیلوفر در طول تاریخ


1 اردیبهشت 1396. نويسنده: fereshteh akhavan

رمزگشایی از مفهموم گل نیلوفر در طول تاریخ


گل نیلوفر آبی یکی از شاخص ترین نمادهای گیاهی و باستانی است و با توجه به بررسی های انجام شده، در کشورهای ایران، مصر و هند بیشتر از سایر کشورها مورد توجه قرار گرفته است. مطالعه نقوش گل نیلوفر آبی در کنار مفاهیم نمادین آن حائز اهمیت است چرا که می‌تواند به طور مجزا یا همزمان بررسی شود. 
این نماد در اقوام مختلف و ارتباط آن با ادیان و آداب مذهبی کشورها و مشاهده ارتباط این گل با مفاهیم باز زایی، فراوانی و صلح است. همچنین می توان به ارتباط این گل با عناصر طبیعی مانند خورشید، آب و خاک نیز اشاره کرد. با توجه به مطالب به دست آمده، به اهمیت گل نیلوفر آبی به خصوص در کشورهای مورد بحث بالاخص در مصر و هند پی برده شد. 
در مصر باستان از این گل برای آیین تدفین و زندگی پس از مرگ استفاده می شد و در کشور هند با الهه گان و خدایان ارتباط داشته است. در ایران نیز با توجه به پیوند آن با آفتاب و آب، معمولا همراه با الهه های میترا و آناهیتا معرفی می شود. 
اشکال گل نیلوفر در مصر باستان اغلب به صورت نیمه باز و در هند به طور شکفته و در ایران به هر دو صورت نیمه باز و شکفته دیده می شود. در ایران این گل جایگاه خاصی نزد پادشاهان پارسی داشته و به طور کلی می توان گفت که در تمام کشورهای مذکور رد پای گل نیلوفر در فرهنگ و ادیان و آداب و رسوم آنها وجود دارد.
کتاب «حکمت‌های پنهان در معماری ایران» خواننده را با هنر معماری ایران و رازها و اندیشه‌های نهفته در آن آشنا می‌کند. هر یک از این مباحث، با همه کوتاهی، دربردارنده نکته‌هایی است که شناخت آن‌ها مانند رمزگشایی از تاریخ هنر و فرهنگ پُرمعنای ایرانی است.این کتاب اثر مهندس حبیب‌الله پورعبدالله است.

گل نیلوفر، نماد صلح و زندگی

رمزگشایی از مفهموم گل نیلوفر در طول تاریخ


گل نیلوفر آبی در سرتاسر ایران نماد مقدس آسمانی بوده است.
گل نیلوفر آبی ریشه در خاک و ساقه در آب دارد و روی آن به طرف خورشید است.
پادشاهان هخامنشی محترمانه آن را در دست گرفته اند که نشانه صلح وزندگی است. این نقش زیبا در کاخ ها و پرستشگاههای ساسانی، مسجد جامع نایین، اردستان، زواره، زیارتگاه شیخ صفی الدین اردبیلی و فرش های نفیس حضور دارد.

رمزگشایی از مفهموم گل نیلوفر در طول تاریخ


گل نیلوفرآبی در آیین بودایی و در ادبیات هند جایگاه ویژه ای دارد. این گیاه درمصر باستان هم مورد پرستش بود و مصریان باستان با پیشینه زندگی در کنار نیل این گل را به خوبی می‌شناختند. آن‌ها این گل را مظهر خدای خورشید می‌د‌انستند.
در آثار چینی وژاپنی هم این گل به وضوح دیده می‌شود. شایان ذکر است که نام این گل در زبانهای ترکی، فرانسه، یونانی، نیلوفر است.
منبع: netnevesht.ir

بازگشت