صفحه اصلي > مطالب و مقالات, پزشکی > آشنایی با یک بیماری نادر؛ آلرژی به آب!

آشنایی با یک بیماری نادر؛ آلرژی به آب!


6 اسفند 1396. نويسنده: fereshteh akhavan

آشنایی با یک بیماری نادر؛ آلرژی به آب!


شاید از آلرژی به خوراکی‌هایی مثل بادام زمینی یا مثلا آلرژی به حیوانات خانگی را شنیده باشید. اما آیا می‌دانستید که آدم‌ها می‌توانند به آب هم آلرژی داشته باشند؟
طبق گزارشی به سال ۲۰۱۶ ده‌ها مورد آلرژی به آب، معروف به «آکواژنیک اورتیکاریا» در دنیا گزارش شده است. اولین مورد از این بیماری در سال ۱۹۶۳ گزارش شده و بیمار یک دختر ۱۵ ساله بوده که بعد از چند دقیقه اسکی روی آب به آن دچار شده است.

از آنجایی که این آلرژی خیلی نادر است، دانش و علم اندکی درباره‌اش وجود دارد. با این حال، دانشمندان آن را در زنان شایع‌تر یافته‌اند و می‌گویند که معمولا در سنین بلوغ رخ می‌دهد. به گفته دکتر سارا جارویس «برخی مردم حتی نسبت به اشک یا عرق بدن خودشان هم حساسیت دارند و کهیر می‌زنند.»

در سال ۲۰۱۳ حساسیت به آب در خانم الکساندرا آلن ساکن یوتا تشخیص داده شد. او موهایش را کوتاه کرد و تبدیل به یک گیاه‌خوار شد، و از آن زمان تماس خود با آب را به ۲ حمام سرد در هفته کاهش داد. خوشبختانه او قادر به نوشیدن آب هست، اما یک بیمار دیگر را می‌شناسد که به جای آب باید نوشابه رژیمی بنوشد زیرا مری‌اش نیز به مرور به این بیماری دچار شده!

 هر چند علایم بیماری می‌توانند با بالا رفتن سن افزایش یابند، اما به مرور زمان اوضاع برای بسیاری از افراد مبتلا به آلٰرژی بهتر می‌شود. برای در مان این بیماری، مقادیر زیادی آنتی‌هیستامین برای کاهش علایم بیماری، از جمله کهیرهای قرمز پوستی، مفید بوده‌. دیگر عوارض جانبی آلرژی به آب می‌تواند شامل ترس از آب و شوک‌های آنافیلاکتیک شوند. خلاصه اینکه این بیماری وجود دارد و خیلی هم واقعی است، هر چند موارد ابتلا به آن کم هستند.
منبع: کتاب کاله

بازگشت